GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yazılım (Software)

kategorisinde 1399 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yazılım (Software)

Yazılım (software), bilgisayarın işlemleri yapabilmesi için tasarlanan ve kullanılan; bilgisayara talimatlar vererek bilgisayar donanımlarının çalışmasını sağlayan kodlanmış komutlar dizisidir. Bilgisayarların kendine has bir dili vardır ve yazılımlar, bu dile uygun bir şekilde oluşturulur. Bir başka deyimle yazılım (software) çeşitleri, dijital aygıtların birbiriyle iletişim hâlinde çalışarak verimliliğin artmasını sağlar.

 • Kaspersky Yazılım (Software)
 • Microsoft Yazılım (Software)
 • Bitdefender Yazılım (Software)
 • Avast Yazılım (Software)
 • Eset Yazılım (Software)

Yazılımlar da Çeşitlenir

Yazılım (Software)

Sistem yazılımları ve uygulama yazılımları olmak üzere 2 tür software vardır. Sistem yazılımları, bilgisayarın içinde gömülü olarak bulunur ve bilgisayar sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar. Sistem yazılımları, iki kategoride incelenir: Birincisi, bilgisayar sisteminde gerçekleşecek bütün işlemlerin kontrolünü sağlayan işletim sistemi yazılımlarıdır. Diğeri ise sistemin destek işlmelerinin kullanılabilmesini sağlayan dosya kopyalama, sıkıştırma, dosya transferi yapma, disk şekillendirme, program yedekleme, mouse ve klavye düzeni, zararlı yazılımları engelleme gibi işlemleri yapan hizmet yazılımları olarak bilinir. Uygulama yazılımları, kullanıcının gereksinimlerine yanıt vermek amacıyla hazırlanır. Uygulama yazılımlarının ticari, genel amaçlı, eğlence, sunum yazılımı olmak üzere 4 türü vardır. Software çeşitleri, sadece PC, notebook ve tabletlerde değil; cep telefonu, TV, beyaz eşya, kamera gibi bilgisayar altyapısı ile çalışan elektronik cihazlarda da kullanılır.

Yazılımlar Nasıl Çalışır?

Yazılım (Software)

Software çeşitleri bir çalışma disiplini ve işleyiş biçimine sahiptir. İşletim sistemi yazılımları, bilgisayarın kendi iç işleyişiyle alakalı olarak çalışır; ancak, hizmet yazılımları ve uygulama yazılımları, bilgisayar kullanıcısının istek ve ihtiyaçlarına göre verdiği komutlarla çalışır. Sistem yazılımları ve uygulama yazılımları, kullanılacakları vakit, disklerden RAM'e yüklenir. Sistem yazılımları için bu durum, otomatik olarak gerçekleşirken uygulama yazılımlarında kullanıcının talimatıyla gerçekleşir. İşletim sistemini çalıştıran yazılım türleri, bilgisayarın açıldığı andan itibaren çalışmaya başlar; bilgisayar kapandığında ise yazılımlar da kapanır. Bilgisayarlarda Windows, MacOS ve Linux işletim sistemleri kullanılır. Bunlar, ana ve yan belleklerin donanım birimlerinin, uygulamaların ve hizmet programlarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.

En Çok Kullanılan Yazılımlar

Yazılım (Software)

Satın alınarak kullanılan lisanslı yazılım çeşitleri; tanıtım amacıyla kısa süreliğine ücretsiz olarak kullanıcıya sunulan demo yazılım; ücretsiz olarak sunulan freeware yazılım; ilk sürümündeki eksiklikleri kimi testelerle giderilmeye çalışılan beta yazılım olmak üzere mahiyetine göre 4 software çeşiti vardır. MacOS işletim sistemiyle çalışan Apple, sadece lisanslı ve ücretsiz yazılım kullanırken Windows ve Linux işletim sistemi, her tür yazılımı kullanabilir. En yaygın işletim sistemi, Windows'tur. Adobe gibi bazı uygulama yazılımlarının Linux işletim sistemine uygun versiyonları yoktur. Yine de Linux işletim sistemiyle de uyumlu bir şekilde çalışabilecek pek çok uygulama yazılımı vardır. Microsoft Office grubuna dâhil olan Word, Excel, Powerpoint ile Adobe grubuna dâhil olan Photoshop, en çok kullanılan uygulama yazılımlarıdır. Microsoft ve Adobe grubuna dâhil olan yazılımların dışında antivirüs programları da en çok kullanılan yazılımlardır. Kaspersky, Bitdefender, McAfee, Norton gibi antivirüs programları, PC ve notebook'lar için tercih edilir.

İpuçları

 • Yazılımların son sürümleri alınmalı.
 • Yazılımların güncellenebilir versiyonları tercih edilmeli.
 • Kullanmadan önce yazılım ile ilgili talimatlar okunmalı.
 • Yazılım şirketlerine özel ihtiyaçlarınız için yazılım çeşitleri sipariş edilebilir.
 • Bazı software çeşitleri Google Play, AppStore'da ücretsiz olarak indirilebilir.

Yazılım (Software) Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Güvenlik riskleri en az olan yazılımların seçilmesi gerekir.
 • Yazılımın size hız kazandırıp kazandırmayacağını bilmelisiniz.
 • Firmanın ürüne ne kadar destek verdiğini önceden araştırmalısınız.
 • Eğer yazılımı ticari amaçla kullanacaksanız yazılım için harcayacağınız paranın ne kadar sürede size döneceğini hesaplamalısınız.
 • En önemlisi, bu yazılım ile işlerinizin düzene girebilmesinin mümkün olup olmadığını bilmelisiniz.