GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Dijital Kamera

kategorisinde 487 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Dijital Kamera

İster başlangıç seviyesinde isterseniz de profesyonel bir kullanıcı olun dijital kamera satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı teknik ayrıntılar mevcut. Akıllı telefonunuzun ötesine geçmeye ve gerçek bir dijital kamerayla video çekmeye hazır mısınız?

Hangi Dijital Kamerayı Almalısınız?

Dijital Kamera

Dijital kameranın en önemli avantajı, çekilen video ya da fotoğrafları anında görme ve düzenleme şansı vermesi. Bu sayede çekilen görüntüler kolayca kırpılabilir, renklendirilir, kontrast ayarları yapılandırılabilir ve kusurlar düzeltilebilir. Ancak dijital kamera modelleri söz konusu olunca markaların oldukça farklı seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda dijital kameralar, bir dizi boyut, özellik ve fiyatla gelir. Marka ve modeline bağlı olarak dijital kameralar, standart AA pillerle çalışır. Ancak markalar, tek kullanımlık, şarj edilebilir ve dahili olmak üzere farklı türlerde çalışan dijital kamera çeştileri sunarlar. Seçim yapmadan önce ihtiyaçlarınıza uygun kameralar hakkında bilgi almanız gerekir. Sonuçta sizin için en iyi kamera, onu nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır.

Kameranızı Daima Yanınızda Taşıyın

Dijital Kamera

Kompakt dijital kameralar, genellikle hafif ve nispeten daha uygun fiyatlı olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilir. Bu tip kamera genellikle dijital kamera kullanımına yeni başlayanlar için giriş seviyesinde bir modeldir. Genel anlamda standart kompakt kameralar, tam otomatik özelliklerde sunulur. Öte yandan bu modellerin pek çoğunda katlanabilen zoom lensi, dahili flaş özelliği ve LCD ekran donanımı yer alır. İnternet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte kompakt dijital kameralar, çekilen görüntülerin kolayca sosyal ağ sitelerine aktarılmasını sağlayan Wi-Fi ve Bluetooth benzeri teknolojilerle sunulur.

DSLR ile Profesyonel Çekimler Yapın

Dijital Kamera

Dijital tek lensli refleks kamera olarak adlandırılan DSLR, 90'lı yılların sonlarında piyasaya sürülmelerinden bu yana amatör ve profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği modellerin başında gelir. DSLR kameralar, üstün görüntü kalitesi, değiştirilebilir objektifler ve bir dizi yaratıcı kontrol sunar. DLSR'lerin çoğu APS-C olarak adlandırılan bir algılayıcı kullanır. Bu tür dijital fotoğraf makinelerinin en büyük avantajlarından biri, bazı özel uyarlamalar ve ince ayarlar yapabilmenize izin veren değiştirilebilir lensleridir. Buna karşın DSLR dijital kamera fiyatları, diğer türlerden nispeten daha pahalı olabilir. Ayrıca profesyonel kullanımlarda çekimlerin hafızada yer kaplaması ihtimaline karşı kayıtların saklandığı SD kart hacimlerinin yüksek olmasına da dikkat etmeyi unutmayın.

Dijital Kamera Kullanımının Püf Noktaları

  • Megapiksel (MP), dijital kamera çözünürlüğünün bir ölçüsüdür.
  • ISO, kamera sensörünün ışığa ne kadar hassas olacağını kontrol eder.
  • Manuel mod, bir görüntünün pozlaması üzerinde tam bir kontrol sahibi olmanızı sağlar.
  • Odaklama, izleyicinin gözünü görülmesi istenilen noktaya çeker.
  • Bazı kameralar, görüntüleri raw veya JPEG biçiminde kaydedebilir.

Dijital Kamera Satın Alırken Dikkat Edin

  • Dijital kameralar, boyut bakımından kompakt ve DSLR gibi profesyonel formda sunulur. Başlangıç aşamasında kompakt modellerin tercih edilmesi daha uygundur.
  • HDR, gece modu ve akıllı mod gibi farklı özellikleri olan dijital kamera türleri de vardır.
  • Daha sofistike çekimler için siyah-beyaz, balık gözü veya grain filtreleri sunan dijital kameralar tercih edebilirsiniz.
  • Dahili Wi-Fi ve NFC özellikli kameralar, görüntülerin anında internete veya bilgisayara yüklenmesini sağlar.
  • Dayanıklı model arayışında olanlar, toz, su ve darbelere karşı korumalı dijital kamera türlerini seçebilirsiniz.