GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Tripod, Monopod

kategorisinde 3421 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Tripod, Monopod

Monopod ve tripod, kameranın sarsılmasını önleyen sabitleyici ayaklardır. Tripod modelleri 3 ayaklıdır ve tek başına dengede durabilir. Çubuğa benzeyen monopod modelleri ise dengede durmak için ek güce gereksinim duyar. Monopod-tripodların dengede durmasını sağlayan açılabilir ayakları vardır. Ancak bunlar tripod ayakları gibi fonksiyonel değildir.

Tripod Satın Almadan Önce...

Tripod, Monopod

Çekim esnasında kullanacağınız ekipmanın ağırlığı tripod ve monopod seçimini etkileyen başlıca unsurdur. Taşıyabileceğinden fazla ağırlık yüklerseniz tripod ve monopod kırılabilir, ekipmanlarınıza zarar verebilir. Ekipmanınıza harici flaş gibi ilaveler yapabilmeniz için monopod ve tripodun, ekipman ağırlığının 2 kat fazlasını taşıyabilmesi önerilir. Tripod ve monopod fiyatını belirleyen en önemli unsur üretildiği malzemedir. Karbon-fiber ve alüminyum gibi hafif malzemeden üretilen tripod ve monopodları taşıması daha kolaydır. Özellikle gezgin fotoğrafçıların kullandığı alüminyum tripodları üreten Benro, Türkiye'de tercih edilen bir markadır. Ancak rüzgarın kuvvetli olduğu alanlarda hafif tripodların sabit kalması oldukça güçtür. Böyle alanlarda alüminyum-çelik malzemeden üretilen Manfrotto marka tripodlar kullanılabilir.

Farklı Kullanımlara Farklı Ayaklar

Tripod, Monopod

Tripodlar ve monopodlar genellikle boru şeklinde teleskopik ayaklara sahiptir. Bu teleskopik ayakların her biri farklı veya aynı yükseklikte sabitlenebilir. Sabitlemek için klipsli, tekerlekli ve çevirerek kilitlemeli kıskaçlar kullanılır. En sağlam olanı tekerli kıskaçlarken en hızlısı klipsli kıskaçlardır. Özellikle sosyal medya çekimleri için kıvrılabilen esnek kollara sahip ahtapot tripodlar önerilir. Ayakları bir objeye dolanarak da sabitlenebilen bu tripod çeşitleri genel olarak gorillapod olarak adlandırılır. Bazı markalara ait tripodların ayak uçları değiştirilebilir özelliktedir. Bunlar profesyonel çekimler için tasarlandığından diğer tripodlara göre fiyatları yüksektir. Bu tripodlarda kapalı alanlarda kauçuk veya plastik, açık alanlarda metal sivri uçlar tercih edilir. Zemine saplanabilen metal sivri uçlar toprak, kar gibi zeminlerde kullanılarak tripodun hareketini sabitler. Gorillapod (ahtapot) tripodların bazı modellerinin ayaklarında mıknatıslar yer alır. Mıknatıslı tripodları metal bir yüzeye tutturarak zeminden bağımsız çekimler yapabilirsiniz.

Her Amaca Uygun Kafalar

Tripod, Monopod

Kamerayı tripoda ve monopoda sabitleyen, kamerayı tripod ve monopod üzerinde hareket ettirmeye yarayan parçaya tripod veya monopod kafası denir. Bunlar pan-tilt, ball, gimbal ve geared olmak üzere dört çeşittir. Yaygın olarak pan-tilt kafalar kullanılır. Pan-tilt kafalarda kamerayı hem yatay hem dikey veya sadece yatay ve sadece dikey hareket ettirmeye yarayan kollar bulunur. Slik, pan-tilt kafaları yaygın olarak kullanan tecrübeli bir markadır. Ball kafaların yön ayarı top şeklindeki döner kısım ile yapılır. Open ve Manfrotto ball kafalara sahip tripodların üretimini yapan, öne çıkan markalardır. Geared kafalar aşırı derecede hassas ayarlar yapmak için kullanılan 3 yönlü kafalardır. Diğer kafalarla arasında oldukça fazla fiyat farkı olan geared kafalar daha çok profesyonel çekimlerde tercih edilir. Gimbal kafalar ise yaygın olarak aksiyon fotoğrafçılığında kullanılır. Tripod kafaları, tripod ayaklarıyla birlikte satıldığı gibi ayrı ayrı da satılır. Tripodun kullanım amacını değiştirmek istediğinizde yeni bir tripod almak yerine yeni bir kafa alabilirsiniz. Örneğin: Fotoğrafçılığa yeni başlarken aldığınız pan-tilt kafaya sahip tripodunuzu daha profesyonel çekimler için geared kafayla değiştirebilirsiniz. Böylece bütçenize de katkı yaparsınız.

Tripod ve Monopodun Artıları

  • Tripod kullanarak çekim açısını kaybetmeden video veya fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Gezerek çekim yapılacağı durumlarda, monopod kullanımı ile titremeler ve sarsıntılar en aza indirilir.
  • Kamera ve ekipman ağırsa tripod kullanılarak yorulmadan çekim yapılabilir.
  • Müze gibi tripod kullanımın yasak olduğu alanlarda monopod kullanarak kaliteli çekim yapılabilir.
  • Monopodların kurulumu hızlı ve pratiktir, genellikle tripodlardan daha hafiftir

Tripod ve Monopod Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle dış mekan çekimlerinde tripodlar ek yüke ve hacme sebep olur.
  • Tripodların kalabalık ortamlarda kullanımı zor ve sakıncalıdır. Birinin ayağı takılabilir.
  • Kurulumu uzun süren tripodu kurana kadar yakalamak istediğiniz görüntü kaybolabilir.
  • Monopodlar yere sabitlenmeden el ile tutulduğu için kamerada hafif sarsıntılar gözlenebilir.
  • Yanlış seçilen tripod ve monopod ekipmanınıza zarar verebilir.