GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Anten

kategorisinde 214 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Anten

Televizyonunuz için doğru anteni seçmek TV sinyallerini en iyi şekilde almanızı ve en iyi görüntüleri elde etmenizi sağlar. Görüntülemek istediğiniz kanallara ve yayın tipine bağlı olarak karasal ve uydu antenleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Uydu ve Karasal Anten Modelleri

Anten

Anten markaları karasal ve uydu yayınları için olmak üzere iki türde anten üretir. Görüntülemek istediğiniz kanallara ve yayın kalitesine göre istediğiniz anten türünü seçebilirsiniz. Uydu antenlerinde tipik olarak parabolik bir reflektör veya çanak anten kullanılır. Antenin doğru bir şekilde hizalanması ve genellikle 10.95 ve 12.75GHz arasındaki frekanslarda uydudan sinyal alması gerekir. Karasal yayınlar tipik olarak radyo spektrumunun UHF kısmındaki frekanslarda çalışır, ancak bazı ülkelerde spektrumun VHF kısmından da yayın yapan kanallar bulunabilir. Özetle, sinyal türüne bağlı olarak uydu yayınları için uyumlu uydu antenlerinin, karasal TV yayınları için karasal anten modellerinin kullanılması gerekir.

İç Mekan ve Dış Mekan Antenler

Anten

TV anteni satın alırken düşünülmesi gereken diğer faktör antenin nereye kurulacağıdır. Anten türü ne olursa olsun, en iyi yayın kalitesi için antenin sinyal kaynağına doğru bir şekilde hizalanması ve uyumlu frekanslardan sinyal alması gerekir. İç mekanlara kurulabilen antenler, dış mekan antenler ile kıyaslandığında daha düşük performansa sahiptir. Bunun en önemli nedeni bina duvarlarının sinyali azaltması ve çeşitli nesnelerin sinyallerde yansımaya neden olmasıdır. Dış mekan antenleri açık havada konumlandırıldığı için sinyalleri daha iyi alabilir. Yüksek bir sinyal alanında yaşıyorsanız, dahili bir anten sizin için iyi olabilir. Öte yandan sinyal kaynağına çok uzaktaysanız ya da sinyaller çok güçlü değilse, harici bir anten her zaman daha iyi bir seçimdir.

Frekans Türü ve Anten Tipi

Anten

Anten satın alırken frekans ya da bant türü dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli bir noktadır. UHF ve VHF, TV istasyonlarının programlarını yayınlamak için kullandığı iki radyo frekansı aralığıdır. Tipik olarak VHF frekansında daha düşük kanallar (2 ila 13) yayınlanırken, UHF frekansında daha yüksek kanallar (14 ila 83) yayınlanır. VHF bandında yayın yapan kanalları izleyebilmek için bir VHF anteni gerekir. Günümüzde çoğu TV kanalı UHF bandında yayınlanır. VHF ve UHF'ye alternatif olarak bazı kanalları izleyebilmek için geniş bant antenler gerekebilir. Bunlar genellikle log periyodik antenler olarak adlandırılır. Bazen antenler "dijital antenler" olarak da satılır. Bu, analog veya dijital yayınları almaktan ziyade kullanılan TV bandının bölümünü ifade eder. Karasal TV yayınları için kullanılan çok farklı anten stilleri vardır. Anten fiyatları açısından en popüler form Yagi veya Yagi-Uda'dır. Uydu yayınları için çanak olarak da bilinen LNB içeren parabolik reflektörler kullanılır. Tüm televizyon modelleri için Televizyon kategorimizi ziyaret edebilir, tüm TV, ses ve görüntü ürünlerini bu kategoriden inceleyebilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • İster içeride ister dışarıda olsun, anteninizi daima mümkün olan en yüksek noktaya kurun.
  • Anteninizin en yakın yayın kulesine doğru baktığından emin olun.
  • Anten ve yayın kaynağı arasında ağaçların, binaların ve diğer büyük nesnelerin olmamasına dikkat edin.
  • İç mekan antenlerini kablosuz sinyaller yayan cihazlardan uzağa yerleştirin.
  • Kablosuz yayınların doğası gereği sert hava koşullarının sinyal kaybına neden olabileceğini unutmayın.

Anten Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

  • Karasal anten satın alırken olabildiğince çok kanal görüntülemek için hem UHF hem de VHF frekanslarında çalışan bir anten seçtiğinizden emin olun.
  • Uydu anteni satın alırken uydu alıcınızın desteklediği modelleri göz önünde bulundurun.
  • Zayıf sinyalleri yakalayabilmek için dahili güçlendirici ya da yükseltici içeren anten modellerini tercih edin.
  • Yükselticiler pikselleşmeyi ve sinyal kalitesindeki düşüşleri de en aza indirmeye yardımcı olur.
  • Birden fazla televizyon için tek bir anten kullanmak istiyorsanız harici bir yükseltici de tercih edebilirsiniz.