GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Sunucu (Server)

kategorisinde 1357 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sunucu (Server)

Serverlar; web sayfalarının, çeşitli İnternet uygulamalarının ve daha birçok uygulamanın erişilebilir olmasını sağlayan fiziki cihazlardır. Server sunucu modelleri, kullanıcılara birçok farklı veriyi sağlar ve bu nedenle oldukça işlevsel yapıları bulunur. Bir müşteri, birçok sunucuyu kullanabildiği gibi bir sunucuyu da birçok müşteri kullanabilir. En bilinen server sunucu çeşitleri ise veri sunucuları, dosya sunucuları, web serverları, oyun serverları ve mail serverlarıdır.

Veri ve Dosya Sunucuları

Sunucu (Server)

Özellikle şirketler, önemli bilgilerini saklamak için özel bir elektronik aygıta ihtiyaç duyar. İşte firmaların bu ihtiyacına, veri sunucuları cevap verir. Veri sunucuları sayesinde birçok farklı veri, kolaylıkla saklanabilir ve bu verilere istenildiği zaman ulaşılabilir. Böylelikle firmalar, önemli sıkıntılardan da kendilerini kurtarmış olurlar. Firmalara ait birçok veri, özel sunucular aracılığıyla kolaylıkla saklanabilir. Dosya sunucuları arasında en popüler olanları, bulut depolama alanlarıdır. Bulut depolama alanları sayesinde herkes istediği dosyayı belli bir ücret karşılığında sonsuza dek saklayabilir. Bulut depolama alanları, bir server (sunucu) aracılığıyla çalışır. Bulut depolama alanları, dosya sunucuları sayesinde varlığını sürdürür. Dosya sunucularında kişisel ve kurumsal veriler, kolaylıkla saklanabilmektedir.

Web ve Oyun Sunucuları

Sunucu (Server)

Günümüz teknolojisi aracılığıyla oluşturulan web sayfaları, bir web sunucusu sayesinde yayın hayatını sürdürebilmektedir. Web sayfalarında bulunan her türlü veri, bu web sunucularında toparlanır ve İnternet kullanıcılarına iletilir. Kullanıcılar, web sunucularında saklanan verileri, HTML dosyası hâlinde görüntüleyebilme şansına sahiptir. Web sunucuları, sadece web sayfaları için kullanılmaz. Web sunucuları; router ve modem gibi ağ bağlantısı cihazları ile birlikte de kullanılabilirler. Web tabanlı oyunlar başta olmak üzere birçok oyun, oyun sunucuları sayesinde varlığını sürdürmektedir. Özellikle çok oyunculu oyunlar, yüz binlerce oyuncunun aynı oyunu aynı anda oynamasına olanak tanır. Oyun sunucuları, sürekli senkronize çalışmak durumundadır. Aksi hâlde görevlerini yerine getiremez ve oyuncuların iyi bir oyun deneyimi yaşamasına mâni olurlar.

Mail Sunucuları

Sunucu (Server)

Günümüzdeki birçok e-posta servisi, mail sunucuları aracılığıyla hizmet verir. Gmail ve Hotmail gibi birçok popüler servis sağlayıcının kullandığı sunucular sayesinde kullanıcılar, birbirlerine e-posta gönderebilmektedir. Ayrıca, her şirketin kendine özgü bağımsız mail serverları da bulunmaktadır. Şirketler, bu serverlar sayesinde kendilerine özgü mail adresi oluşturup iş ilişkilerini daha kolay yürütmektedir.