GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kaleci Eldiveni

kategorisinde 602 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kaleci Eldiveni

Profesyonel ya da amatör olması fark etmeksizin her kaleci için kaleci eldiveni büyük önem taşıyor. Farklı marka ve fiyat alternatifleri bulunan kaleci eldiveni modelleri yalnızca görsellikleriyle fark yaratan ürünler olmuyor. Her biri farklı yapılara, kullanım koşullarına ve üretim malzemelerine sahip olan kaleci eldivenleri arasından beklentinize ve ihtiyacınıza uygun olan birini seçmek elbette mümkün. Kaleci eldiveni satın almadan önce aşağıdaki adımlardan beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı netleştirebilirsiniz.

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Kaleci Eldiveni

Eldiven seçerken ilk olarak kaleci eldivenini hangi hava koşullarında kullanacağınızı belirlemelisiniz. Örneğin; yağışlı havalarda maç yapmayı özellikle tercih etmiyorsanız kuru hava kaleci eldivenleri sizin için ideal tercih olur. Piyasada ağırlıklı olarak bulunan eldiven türü de budur. Fakat havanın kuru ya da yağışlı olması sahaya çıkmanız için bir engel teşkil etmiyorsa eldiveniniz de buna uygun şekilde yağmurlu hava kaleci eldivenlerinden olmalıdır. Yağmurlu hava kaleci eldivenleri direkt olarak yağışlı havalarda kullanım için üretildiğinden suyla temasından herhangi bir endişe duymayı gerektirmez. Ayrıca bazı çeşitlerini kullanım öncesinde bir süre suda bekletmek dahi önerilir. O nedenle satın almadan önce kaleci eldivenlerinizi hangi hava koşullarında kullanacağınızı dikkatlice düşünmenizde fayda var.

Eldivenin Yapısına Karar Verin

Kaleci Eldiveni

Kemikli ve kemiksiz olmak üzere, yapısına göre 2 farklı kaleci eldiveni modeli bulunur. Öncelikle bunlardan hangisinin sizin için doğru tercih olduğuna karar vermelisiniz. Kemikli kaleci eldivenlerinde başparmak dışındaki 4 parmağın girdiği alan, 4 plastik atel ile desteklenir. Bazı kemikli kaleci eldivenlerinde bu ateller takılıp çıkarılabilme özelliğine de sahip olurken bazılarında bu fonksiyon yer almaz. 4 plastik parçaya sahip olan bu eldivenler; sert şutlarda parmakların geriye doğru esneyerek bükülmesini önler ve yumruk ile uzaklaştırılacak toplarda yumruğun şiddetini artırarak kalecinin işini kolaylaştırır. Özellikle güvenliği ve performansı ön planda tutuyorsanız kemikli kaleci eldivenlerini tercih edebilirsiniz. Kemiksiz kaleci eldiveni modellerinde ise 4 parmağın girdiği alanda sert bir destek yer almaz. Ancak piyasada ağırlıklı olarak kemiksiz kaleci eldivenleri bulunur. Bu noktada kaleci eldiveni kullanım alışkanlığınıza ve sıklığına bağlı olarak ne kadar profesyonel bir ürüne ihtiyaç duyduğunuza karar vermelisiniz.

Bedeninizi Öğrenin

Kaleci Eldiveni

Kaleci eldiveni bedenleri 3 ile 12 numara arasında değişiklik gösterir. En küçük beden olan 3 numara eldivenler 5 yaşındaki çocuklar tarafından kullanılabiliyorken 12 numara eldivenler ise büyük ellere sahip profesyonel kaleciler tarafından kullanılır. Ancak ortalama bir yetişkinin eldiven bedeni 8 ya da 9 numaradır. Eğer ilk kez kaleci eldiveni satın alacaksanız bedeninizi bilmemeniz ve bu konuda ?tereddüte düşmeniz oldukça normaldir. Bedeninizi öğrenmenin pratik bir yöntemi bulunur. Avuç içinizin çevresini ölçerek eldiven bedeninizi de kolayca öğrenebilirsiniz. Yetişkinler için 19.6 cm avuç içi çevre ölçüsü 7 numaraya, 21.6 cm 8 numaraya, 24.?7 cm 9 numaraya, 26.7 cm 10 numaraya ve 29.2 cm ise 11 numaraya karşılık gelir. Çocuklarda ise 11.6 cm avuç içi çevre ölçüsü 3 numaraya karşılık gelirken 17.6 cm 6 numaraya karşılık gelir. Kaleci eldiveni fiyatları markaya ve modele göre farklılık gösterebilir.

Kaliteli Bir Kaleci Eldiveninin Avantajları

  • Toplar çok şiddetli gelse dahi eldivenler, büyük oranda elleri koruyarak ciddi sakatlanmaları önleyebilir.
  • Elleri minimum seviyede terlettiği ve nefes aldığı için rahatsızlık hissi, koku ve cilt sorunları riskini en aza indirebilir.
  • Eldivenin, üretiminde kullanılan teknolojiyle orantılı biçimde elin şeklini alarak kalecinin esnekliğini artırabilir.
  • Kaliteli bir eldiven uzun süreli kullanım imkanı sağlarken en zor pozisyonlarda dahi dayanıklılık sunabilir.
  • ?Backhand özelliğine bağlı olarak sert toplardaki çelme ya da tutuş gibi hareketlerde kolaylık sağlayabilir.

Kaleci Eldiveni Alırken Dikkat Edilecekler

  • Avuç içindeki dolgu oldukça önemlidir. İnce olduğunda top tutmadaki başarı azalırken kalın olduğunda topu elde hissetmek zorlaşabilir.
  • Kaleci eldivenlerinin bilek kısmında kemer olması ve bu kemerin bileğe bağlanması kullanışlılık açısından avantaj sağlayabilir.
  • Sert zeminlerde kullanılacak eldivenlerin buna uyumlu şekilde seçilmemiş olması durumunda eldivenlerin ömrü kısa süreli olabilir.
  • Eldivenlerin parmaklara tam oturmaması gerekir. Parmak uçlarında boşluk olması için yarım numara büyük eldiven tercih edilebilir.
  • Klasik kesim eldivenler orta seviyede bir performans sağlarken parmakların üst kısımlarına doğru lateks olan eldivenler ise yüksek oranda iyi tutuş sağlayabilirler.