GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Futbol Topu

kategorisinde 1648 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Futbol Topu

Ülkemizde yaygın olarak oynanan ve izlemekten de oldukça keyif alınan bir spor olan futbolun en önemli enstrümanı futbol topu. Dolayısıyla futbol topu seçerken özenli davranmak ve bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekiyor. Farklı fiyatlarda ve kalitelerde satılan futbol topu modelleri arasında size en uygun olanını aşağıdaki detaylara dikkat ederek kolayca seçebilirsiniz.

Futbol Topunun Yapısına Karar Verin

Futbol Topu

Futbol topları, yapılarına göre dikişli ve yapıştırma olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dikişli futbol toplarının panelleri el ile dikilerek tutturuluyor. Son yıllarda makine dikişli olarak üretilen toplar da satışa sunuluyor. Yapıştırma futbol toplarında ise toplardaki paneller birbirine ve altındaki katmana yapıştırılmak suretiyle üretiliyorlar. Her iki modelin de kullanılan malzeme ve işçiliğine göre farklı futbol topu fiyatları alternatifleri bulunuyor.

Topun Büyüklüğünü Seçin

Futbol Topu

Futbol topu çeşitleri aynı zamanda büyüklüklerine göre de üçe ayrılıyor. 8 yaş altındaki sporcuların oynayabileceği top büyüklüğü 3 numara futbol topları oluyor. Çevresi 61 ile 62 cm aralığında değişen ve 320 ile 350 gram arası bir ağırlığa sahip olan bu toplar; çocuğunuz için futbol topu satın alacaksanız ideal büyüklük olacaktır. 4 numara futbol topları ise 8 ile 12 yaş arasındaki sporcuların oynayabileceği futbol topu büyüklüğüdür. Çevresi 63,5 ile 66 cm arasında değişen ve 350 ile 390 gram arası bir ağırlığa sahip olan bu toplar; okullarda da tercih edilen toplar arasındadır. 5 numara futbol topları, FIFA tarafından belirlenen ideal büyüklüğe sahiptir. 12 yaşından büyük herkes için uygun olan bu topların çevresi 68,5 ile 69.5 cm aralığında iken ağırlıkları 420 ile 445 gram arasında değişiyor. O nedenle futbol topu seçerken mutlaka bu büyüklükleri dikkate alarak bir seçim yapmalısınız.

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Futbol Topu

Her futbol topunu her ortamda ve her koşulda kullanmak mümkün değildir. Çünkü futbol topları kullanım alanlarına göre de üçe ayrılır. Örneğin; profesyonel lig maçlarında kullanılan toplar dış saha futbol topları olarak geçer. Buna karşılık yalnızca salonda kullanılmaya uygun olan futsal topları da bulunur. Özel bir deri malzemeden imal edilen bu topların zıplama özellikleri de kullanılacak mekana uygun şekilde azaltılmış olur. Ağırlıklı olarak 3 numara ya da 4 numara büyüklüğündeki toplar futsal için kullanılır. Plaj futbolu maçlarında ise 5 numara toplar kullanılır. Outdoor futbol toplarında olduğu gibi 420 gram ile 440 gram arası bir ağırlığa sahip olmaları gerekir. O nedenle futbol topu satın almadan kullanacağınız ortamı ve oynayacağınız oyunu da belirlemeniz gerekir.

Kaliteli Bir Futbol Topunda Olması Gerekenler

  • Dış saha futbol toplarının 0.8 bar, futsal toplarının 0.6 bar ve plaj futbolu toplarının ise 0.8 bar basınç oranına sahip olması gerekir.
  • Bir futbol topunun dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sağlayan yapıda olması için el dikişli olması gerekir.
  • Kaliteli bir futbol topunun çevresinin 70 cm'den çok ve 68 cm'den de az olmaması gerekir.
  • Resmi maç toplarının kesinlikle FIFA onaylı olması gerekir.
  • Kaliteli bir futbol topunun sert deri ya da başka bir uygun malzemeden üretilmiş olması ve yuvarlak olması gerekir.

Futbol Topu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Suni deriden üretilen ve katmanlardan oluşan topların katman sayıları, topun kalitesine ve fiyatına etki eder.
  • Makine dikişli toplar düzgün dikişlere sahipken el dikişlilerin dikişleri düzensiz olduğundan bu şekilde ayırt edebilirsiniz.
  • Astar sayısı dayanıklılık açısından topun en önemli özelliğidir. 3, 4 ya da 5 astar idealdir.
  • Eğer outdoor maçların yanı sıra antrenmanları kapalı alanda yapacaksanız farklı bir futbol topu almanız gerekir.
  • Futbol topunu karlı havalarda da kullanacaksanız beyaz dışında bir renkte olanlarını tercih etmelisiniz.