GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yüzücü Gözlüğü

kategorisinde 1957 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Yüzücü Gözlüğü

Yüzücü gözlüğü pek çok kişi tarafından su altını net görebilmek için tercih edilir. Yüzme gözlüklerinin kullanımı göz sağlığı için de önemlidir. Havuzlardaki klor ve çeşitli kimyasal maddelerin göze temasını önler. Tuz oranı yüksek denizlerde yoğun tuz miktarının göze zarar vermesini engeller. Açık alanda yapılan yüzme aktivitelerinde ise uygun gözlük seçimi gözü zararlı güneş ışıklarından korur.

Yüzme Gözlüğünün Önemi

Yüzücü Gözlüğü

Yüzme gözlüğünün kullanım amacı yüzme aktivitesinin yapılacağı yer ile ilgilidir. Özellikle güneş ışığı alan yerlerde yüzen kişiler suda oluşan parlamalara karşı gözlük kullanmayı tercih ederler. Açık alanlarda yüzerken gözlük kullanılmazsa ışık parlamaları ve yansımalar sporcunun görüşünü engelleyecektir. Güneş altında yüzerken uygun gözlük kullanımı gözleri zararlı UV ışınlarından da korur. Havuzlarda hijyen sağlamak için kullanılan dezenfektanlara uzun süre maruz kalınması göze zarar verebilir. Özellikle durgun sularda yüzmek gözünüzde çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Yüzücü gözlüğü modelleri suyun gözlerinize temasını önlediği için bu tür olumsuzlukların oluşmasını engeller. Profesyonel yüzücüler ise daha rahat yüzmelerine imkan tanıdığı için spor yaparken gözlük kullanmayı tercih ederler. Yüzücü gözlükleri göze su kaçmasını önleyerek daha rahat ve hızlı yüzülmesine yardımcı olur.

Yüzücü Gözlüğü Çeşitleri

Yüzücü Gözlüğü

Yaygın olarak kullanılan üç farklı yüzücü gözlüğü modeli vardır. Bunlardan İsveç gözlüğü daha çok olimpik yüzücüler tarafından tercih edilir. Bu gözlüklerde standart gözlüklerde olan conta yoktur. Göze tam oturur ve suya balıklama atlanıldığında standart gözlükler gibi yerinden oynamaz. Ancak gözlüklerin kenarları cilde baskı yaptığı için uzun süre kullanılmaz ve yarışma bitiminde çıkarılır. Standart contalı gözlüklerin cilde temas eden kenar kısımlarında silikon conta kullanılır. Bu gözlükler uzun süre kullanıldığında cilt üzerinde herhangi bir rahatsızlık hissi oluşturmaz. Geleneksel yüzme gözlüğü ile şnorkel maske arasında bir görünümü olan yüzme maskeleri ise daha çok çocuklar tarafından tercih edilir.

Lens Malzemeleri ve Renkleri

Yüzücü Gözlüğü

Yüzme gözlüğü fiyatlarını belirleyen en önemli etkenler gözlükte kullanılan lensin rengi ve malzemesidir. Darbelere karşı dayanıklı polikarbon malzemeden üretilen lenslerin UV filtreli ve anti-sis kaplamalı çeşitleri de vardır. Anti-sis kaplamalı lenslerin iç yüzeyinde buğulanmayı önleyici ince bir tabaka vardır. Kullanım şekline bağlı olarak zaman içinde bu özellik kaybolabilir. Optik sınıf lenslerin yapımında yüksek kaliteli plastik kullanılır. Bu lensler düşük fiyatlı lenslere göre çizilmeye karşı daha dayanıklı ve hafiftir. Renkli lensler sporcunun görüş mesafesinin ışıktan olumsuz bir şekilde etkilenmesini önler. Amber rengi lensler düşük ve yüksek ışıklı yerlerde mükemmel görüş sağlar. Mavi/mor renkli lensler sudaki parlamaların görünümünü önler. Duman rengi lensler renklerde bozulma olmadan ışık geçirgenliğini azaltır. Aynalı lensler daha çok yüzme yarışlarında tercih edilir. Parlaklığı azaltarak göz kamaşmasını engeller. Ancak hassas bir kullanım gerektirir.

Temizlik ve Bakım

  • Yüzücü gözlüğünü her kullanım sonrası tatlı ve soğuk su ile temizleyin.
  • Gözlükleri temizlerken lenslere zarar verebilecek sert yüzeyli ve partiküllü ürünler yerine yumuşak ve kremsi ürünler kulanın.
  • Gözlük üzerindeki silikonların zarar görmemesi için direkt güneş ışığına maruz bırakmayın.
  • Anti-sis özellikli lenslerin iç tarafında yer alan tabakaya zarar vereceğinden lenslerin iç kısmına dokunmayın ve silmeyin.
  • Uzun süre kullanmayacağınız gözlükleri uygun bir temizleyici ile temizleyin, gölgede kurutun ve koruyucu bir kutuda saklayın.

Satın Almadan Önce

  • Yüzücü gözlüğü almadan önce hangi amaçla ve nerede kullanacağınızı belirleyin.
  • Yüzme gözlüğünü kullanmayı planladığınız süreye karar verin. Kısa süreli kullanımlar için daha uygun fiyatlı gözlükler tercih edin.
  • Gözlüğü kullanmadan önce yüzünüzle uyumlu olup olmadığından emin olun.
  • Yüzücü gözlüğünü deneme şansınız yoksa burun bandı ve kafa bantlarının ayarlanabilir olmasına dikkat edin.
  • Seçtiğiniz gözlüğün lensi şeffaf bile olsa UV filtreli olmasına özen gösterin.