GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Bone

kategorisinde 1054 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Bone

Yüzücü boneleri yalnızca saçın ıslanmasını önlemek ve suya karışarak havuzlardaki filtreleri tıkamasını engellemek için değil, aynı zamanda yüzücünün hızını arttırmak için tercih ediliyor. Bu nedenle farklı teknolojilerle üretilmiş ve çeşitli fonksiyonlara sahip yüzücü boneleri pek çok marka tarafından çeşitli fiyat aralıklarında sizlere sunuluyor.

Malzemesine Karar Verin

Bone

Yüzme boneleri malzemelerine göre lateks, silikon, likra-polyester olmak üzere üç çeşide ayrılıyor. Lateks boneler, lateks kauçuktan üretiliyor ve 1920 yılından beri kullanılıyor. Hız konusunda yüzücüye yardımcı olmasının yanı sıra oldukça dayanıklı olan boneler, yarışmaya katılan sporcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ancak giymek ve çıkarmak biraz zor olabiliyor. Bunun yanı sıra eğer latekse alerjiniz varsa bu boneler yerine silikon ya da likra-polyester yüzücü bonelerini tercih edebilirsiniz. Silikon yüzücü boneleri, son yılların en popülerleri arasında yer alıyor. Lateks bonelere benzeyen silikon yüzücü boneleri, lateks alerjisi olan kişiler için üretiliyor. Lateks bonelere oranla daha yüksek fiyatlı olan bu boneler, lateks bonelerden daha dayanıklı oluyor. Silikon boneleri giyip çıkarmak oldukça kolaydır. Fakat eğer uzun saçlıysanız sizin için uygun olmayabilir. Çünkü silikon boneler çok fazla kayma eğiliminde oluyorlar. Kısa saçlı yüzücüler için daha idealdirler.

Doğru Ölçüyü Seçin

Bone

Yüzücü bonesi satın alırken size uygun ebatlarda olanları seçmeniz gerekiyor. Özellikle çocuğunuz için yüzücü bonesi alıyorsanız mutlaka çocuk boneleri arasından seçim yapmalısınız. Kısa saçlı erkekler ise normal ebatlardaki boneleri kolayca tercih edebilir. Buna karşılık uzun saçlı kişiler için en uygun olan yüzücü boneleri kask formundaki kabarcıklı olan modeller oluyor. Bu nedenle size uygun boneyi seçerken saç uzunluğunuzu göz önünde bulundurabilirsiniz. Likra ve polyesterden üretilen yüzücü boneleri ise silikon ve lateks bonelere göre giymesi daha kolay olan bonelerdir. Oldukça dayanıklı olan bu boneleri uzun saçlıysanız da rahatça tercih edebilirsiniz. Ancak kayma eğilimi olduğu için profesyonel yüzücüler tarafından fazla tercih edilmiyorlar. Üç çeşit yüzücü bonesinin de özelliklerini göz önünde bulundurarak size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Nerede Kullanacağınızı Belirleyin

Bone

Yüzücü bonelerinin düz renkli ve sade bone modelleri olduğu gibi farklı renklerde ve modellerde çeşitleri de bulunuyor. Bonenizin desenini ve rengini tamamen kişisel zevkinize göre seçebilirsiniz. Ancak açık denizlerde yüzerken kullanacağınız bir bone satın alacaksanız mutlaka parlak renklere sahip bonelere yönelmeniz gerekiyor. Çünkü bu boneler tekneler ve sörfçüler tarafından kolayca fark edilerek olası kazaların önüne geçebiliyor. Bu nedenle bonenizin modelini ve rengini hem zevklerinize hem de kullanım alanınıza göre seçmelisiniz.

Kaliteli Bir Bonede Olması Gereken Özellikler

  • Kaliteli bir yüzücü bonesi, sporcuyu yormamak için ince ve hafif olmalı.
  • Vücut ısısının %20'si baş bölgesinden kaybolduğu için bonenin soğuğu geçirmeme özelliği olmalı.
  • Profesyonellerin antrenman ve yarışlarda kullanabilmesi için boneler FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) onaylı olmalı.
  • Yüzücünün kafa yapısına uyum sağlaması için hidrodinamik yapıda olmalı.
  • Yüzücünün performansına olumlu katkıda bulunması için sürtünmeyi azaltır özellikte olmalı.

Bone Seçerken Dikkat Edilecekler

  • Boneler yarışlarda daha hızlı yüzmenize yardımcı oluyor. Bu nedenle yarış için bone seçiyorsanız kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
  • Silikon boneler çok kullanışlı ve dayanıklı olmalarına rağmen baş ağrısı yapabilirler. Bu nedenle sadece yüzme havuzunda kullanacaksanız likra boneleri seçmelisiniz.
  • Soğuk sularda kullanacağınız bir bone arıyorsanız soğuktan koruma özelliği de bulunan neopren bonelere yönelmelisiniz.
  • Yüzme gözlüğü kullanacaksanız buna uygun olan boneleri satın almalısınız.
  • Saçlarınızı klor gibi kimyasal maddelerden koruması için sızdırmaz özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.