GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Sporcu Vitamin, Mineral Takviyesi

kategorisinde 39890 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ürünü hangi marka için arıyorsunuz?

Sporcu Vitamin, Mineral Takviyesi

Mikro besin olarak adlandırılan sporcu vitamin ve mineralleri, metabozlimanın düzenli çalışmasına ve enerji üretimine katkıda bulunarak, kas yapısının sağlıklı gelişmesini sağlar. Farklı vitamin ve mineral ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamak üzere üretilmiş multivitamin, antioksidan, probiyotik ve glukozamin ürünleri, miligram ve etken maddesine göre sınıflandırılmaktadır. Bu nedenle vitamin kullanımına başlamadan önce, vücudunuzun vitamin ihtiyacını kesin olarak belirlemeli ve buna göre bir ürün tercihinde bulunmalısınız.

Vitamin Ve Mineral Takviyesinde Anahtar Noktalar

Sporcu Vitamin, Mineral Takviyesi

Kas gelişiminin yapı taşlarından olan sporcu vitaminleri, suda çözünen ve yağda çözünen olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri, kemikleri ve kas fonksiyonlarını güçlendirme ve antioksidan gibi özelliklere sahiptir ve serbest radikallerin vücudunuzda yol açacağı zararları önlemek gibi bir işlevleri vardır. Fakat bu vitaminler, vücutta birikmeye neden olduğundan günlük olarak kullanılmamalıdır. Aksi taktirde, performansınızı kötü etkileyeceği gibi zehirlenme vakalarına da yol açabilir. Bu nedenle dengeli ve kontrol altında tüketilmelidir. Suda çözünen B grubu (B1, B2, B3, B6, B12) vitaminleri ise vücutta birikme yapmayan vitaminlerdir ve kas gelişimine direkt olarak katkıları bulunur. Ancak bu vitaminlerin de dengeli bir biçimde kullanılması tavsiye edilir. Eğer enerji kısıtlı bir beslenme düzeniniz varsa ve kas kütlesinde kayıplar yaşıyorsanız B grubu vitaminler, ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir gibi mineral takviyeleri de sporcular için oldukça önemlidir. Bu sporcu mineralleri, vücutta doğal olarak üretilmezler ve dışarıdan alınmaları gerekir. Mineral eksikliği yaşandığı durumlarda, kaslarda kramp yaşanması, el titremesi, çabuk yorulma ve uyku hali gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Hangi Vitamin Takviyesi Tercih Edilmeli?

Sporcu Vitamin, Mineral Takviyesi

Her insanın beslenme düzenine, yaşına ve cinsiyetine göre farklı vitamin ve mineral ihtiyacı vardır. Bunun için vitamin takviyesi kullanmadan önce, vitamin ve mineral testi yaptırarak eksikliklerinizi belirlemeli ona göre bir ürün tercih etmelisiniz. Bu esnada cinsiyetinize özel olarak üretilmiş ürünleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Vitamin hapları, 100 gr'dan 1000 gr'a kadar değişen aralıklarda üretilmektedir. İhtiyacınızdan fazlasını kullanmanız zararlı olacağından size en uygun olan gramajı belirlemelisiniz. Eğer genel olarak düzensiz bir beslenme biçimine sahipseniz, sporcu multivitamin hapları birçok eksiğinizi giderebilir. Bu ürünler, toz, şurup, hap şeklinde bulunur ve fiyatları marka ve miligram miktarına göre değişiklik gösterir. Öte yandan daha bilinçli ve kontrollü bir vitamin takviyesi için tek bir vitamini barındıran ürünlerden yana da tercihte bulunabilirsiniz. Doktor kontrolünün ardından eksikliğiniz olan vitamini belirleyerek ona yönelebilir; Solgar, Pharmaton, Nature's Supreme ve Supradyn gibi birçok markanın, tüm vitaminlere özel ürettiği takviyeleri kullanabilirsiniz.

Enerjiyi Artıran Vitamin Takviyeleri

Sporcu Vitamin, Mineral Takviyesi

Spor esnasında enerji problemi yaşıyor ya da beslenmenizden dilediğiniz sporcu vitaminlerini alamadığınızı düşünüyorsanız, enerjinizi artırıcı özelliği bulunan vitamin takviyelerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler yoğun olarak Çinko, B6, D ve B12 gibi vitaminleri içirmektedirler ve sporcuların ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak üzere üretilmişlerdir. Aynı zamanda bu ürünlerde karnitin, folik asit ve glutamin gibi yağ yakımını hızlandıran, kas kütlesini geliştiren ve kemik direncini artıran bileşenler de mevcuttur. Enerji artırıcı vitaminler, içerikleri sayesinde metabolizmanızın düzgün çalışmasını sağlayarak, protein sentezinin gerçekleşmesine de katkıda bulunur. Böylece enerji ihtiyacının yanı sıra tükettiğiniz besinlerde de tam faydalanmanızı sağlar ve kas yapınızın şekillenmesinde yardımcı olur. Big Joy, Olimp, Hardline ZMA ve Dynamic gibi birçok marka, farklı ürün çeşitleri ve fiyatlarla sporculara yönelik seçenekler sunmaktadır. Doğru kullanıldığında takviye vitamin ve mineraller, metabolizmaya yardımcı olarak performansınızı artırmanıza yardımcı olur. Kas kütlenizin sağlıklı bir şekilde büyümesini destekler. Kemik ve kas direncinizin artmasını sağlamaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kas oluşumunu sağlayan protein sentezine yardımcı olur.