GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Sporcu Besin Takviyesi, Supplement

kategorisinde 37951 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sporcu Besin Takviyesi, Supplement

Supplement olarak da bilinen sporcu besin takviyeleri, düzenli antrenman ve sağlıklı bir beslenme programının yanında destekleyici olarak kullanılan gıdalardır. Sporcular için özel olarak üretilen supplementler sporcunun ihtiyaç duyduğu tüm protein, mineral ve vitamini karşılamaz ancak düzenli kullanımda yağsız kas kütlesinin artmasını hızlandırır ve antrenmanlardan alınan sonuca olumlu etkileri vardır.

Supplement Türleri Nelerdir?

Sporcu Besin Takviyesi, Supplement

Piyasada birçok markanın farklı besinleri içeren supplementleri bulunuyor, peki bu supplementlerin türleri neler ve hangisi ne işe yarıyor? Sporcu besin takviyesi ürünleri arasında öne çıkanlardan ilki kreatin. Kreatin temposu düşük ama güç gerektiren ağırlık çalışması, sprint ve güreş gibi sporları yapanlar için önemli bir besin takviyesidir. Gücü doğrudan destekleyen kreatin sayesinde daha yüksek ağırlıklarla çalışmaya başlayabilir, kas gelişimi ve kütle artışını destekleyebilirsiniz. ZMA (Çinko ve Magnezyum) birçok metabolik faaliyette etkili olan minerallerdir ve sporcular için de çok kıymetlidir. Beslenme ve antrenman programından alınan verimi artıran ZMA, uykudan önce düzenli tüketildiğinde metabolik faaliyetleri destekler ve vücutta yağ depolanmasını önler. BCAA (Amino Asit) en çok bilinen sporcu besin takviyesidir. Hemen her daldan sporcunun tercih ettiği BCAA vücudun ihtiyaç duyduğu protein ihtiyacını karşılar. Beslenme programınızda besinlerden aldığınız protein miktarı ihtiyacınızı karşılamıyorsa BCAA supplementi ile destekleyerek antrenmanlarınızdan alacağınız verimi artırabilirsiniz. BCAA koşma, yüzme ve bisiklet gibi uzun süre tempo gerektiren sporlar için oldukça etkili bir sporcu besin takviyesidir. Protein tozları da farklı dallardaki birçok sporcunun rutin olarak kullandığı sporcu besin takviyeleridir. Kendi içinde whey, kazein ve bitkisel kaynaklı protein tozları gibi gruplara ayrılır. Protein tozları temelde kasların ihtiyaç duyduğu amino asiti sağlayarak spor sonrası kas yıkımını engeller ve kas kütlesinin artmasını destekler.

Sporcu Besin Takviyesi Nasıl Seçilir?

Sporcu Besin Takviyesi, Supplement

Sporcu besin takviyesi markaları ve türleri arasından tercih yaparken ilk önce ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Kas kütlenizi artırmak istiyorsanız protein tozu ve BCAA gibi supplementleri tercih edebilir, spor sonrası eklem ağrılarınız için glukozamin takviyesi yapabilirsiniz. Yoğun enerji ve güç gerektiren bir antrenman programınız varsa antrenman öncesi sporcu besin takviyesi ürünlerine göz atabilirsiniz. Antrenman öncesinde kafein alarak enerjinizi artırabilir, BCAA ile kaslarınızın ihtiyaç duyduğu enerji üretimini destekleyebilirsiniz. Kreatin kuvvette ve güçte artış sağlayan sporcu besin takviyelerindendir, yoğun bir antrenman programınız varsa kreatini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Yağ yakımını hedefleyen bir beslenme ve antrenman programınız varsa CLA ve L-Carnitine gibi supplementleri tercih edebilirsiniz. Programınız dahilinde kilo almaya çalışıyorsanız whey protein, kreatin ve amino asit içeren sporcu besin takviyelerini değerlendirebilirsiniz. Vitamin veya mineral eksiğiniz varsa bu eksiğinizi giderecek supplement ürünlerine yönelebilirsiniz. Enerji metabolizmasında ve hücre yenilenmesinde etkili olan B vitaminlerini düzenli kullanabilir; demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi temel metabolik faaliyetleri destekleyen mineralleri sporcu besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

Sporcu Besin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Sporcu Besin Takviyesi, Supplement

Hardline, Myth Power, Optimum, Dynamic gibi sporcu besin takviyesi markaları arasından ihtiyacınıza yönelik bir ürün seçtiyseniz sırada "Nasıl kullanacağım?" sorusu var. Sporcu besin takviyelerini beslenme programınıza ek olarak kullanacağınızı aklınızda bulundurun ve kilonuza, yağ oranınıza, antrenman sıklığı ve yoğunluğunuza göre kalori / protein ihtiyacınızı belirleyin. Bu ihtiyacın bir bölümünü beslenme programıyla karşıladıktan sonra açıkta kalan kısım için ne kadar supplement almanız gerektiğini hesaplayın. Supplementi özellikle vitamin ve mineraller için kapsül olarak alabileceğiniz gibi, toz yapılı ürünleri shake hazırlayarak tüketebilirsiniz. Doğru sonuçlar almak için tüketim sıklığı ve miktarını mutlaka kendinize göre hesaplamalısınız. Sporcu besin takviyesi fiyatları markaya ve içeriğine göre değişir. İhtiyacınıza uygun sporcu besin takviyesini seçin. Besin alerjiniz varsa supplement seçerken doktorunuza danışın. Supplementler öğün değildir, destekleyici olduğunu unutmayın. Yalnızca supplement ile sonuç alamazsınız, spor ve kaliteli bir beslenme programı uygulayın. Sonuç almak için düzenli kullanmaya çalışın.