GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Tenis Topu

kategorisinde 390 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Tenis Topu

Tenis topu seçmek, bu sporun profesyonelleri ve yeni başlamak isteyenler için en önemli kriterlerden biridir. Farklı markaların ürettiği tenis topları standart ölçülere sahiptir. Dış yüzeyi keçe kaplı, lastik veya kauçuktan imal edilmiş tenis toplarının içine yeterli miktarda hava basıncı uygulanır.

Tenis Topu Çeşitleri Nelerdir?

Tenis Topu

Tenis topları genel olarak 5 farklı kategoriye ayrılır. Bunlar; championship, hobi, profesyonel, çocuk ve antrenman toplarıdır. Profesyonel toplar; ileri seviye tenis oynayan, hızlı ve spin vuruşları ile dikkat çeken turnuva oyuncularının kullandığı malzemedir. Bu tip topların ömrü çok kısadır. Kutusu açıldıktan sonra hiç kullanılmasalar dahi 2 hafta içerisinde içlerindeki hava ve basınç azaldığı için kullanılmaz hale gelirler. Hobi topları, daha çok tenise yeni başlayanlar için ideal özelliklere sahiptir. Bu topların içindeki hava basıncı profesyonel toplara nazaran daha azdır. Bu sebeple daha ağır ve sert bir yapıya sahiptirler. Daha kısa zıplar, daha yavaş hareket eder ve raket üzerinde daha güçlü bir çarpışma hızı oluştururlar. Championship topları, daha çok ileri ve orta seviye oyuncuların tercih ettiği top tipleridir. Bunların basınç miktarı, hobi toplarına göre daha yüksektir. Wilson ve Dunlop gibi belli başlı markalar uygun tenis topu fiyatları ile satın alabileceğiniz ürünler üretmektedir.

Tenis Topu Nasıl Seçilir?

Tenis Topu

International Tenis Federation'ın (ITF) onay verdiği 200 farklı tenis topu modeli bulunmaktadır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak tenis topu için üç ana kriteri belirlemeniz yeterlidir. Bunlar; tenis oynadığınız zemin, oyun stiliniz ve tenisteki iddianızdır. Tenis topu alırken oynadığınız zemin tipine uygun olanı seçmelisiniz. Bütün markaların paketlerinin üzerinde sert, toprak ya da tüm kortlar için gibi tanımlamalar bulunur. Sert zemin toplarının hava basıncı daha düşük olduğu için kontrolü daha kolaydır. Toprak kort topları ise hava basınçları yüksek olduğu için daha çok zıplar ve hızlı hareket ederler. Bu ikisini birbiriyle karıştırmak oyun performansınızı olumsuz olarak etkileyeceği gibi tenisten aldığınız keyfi azaltacağı için konsantrasyonunuzu da düşürecektir. Eğer tenise yeni başladıysanız, kontrol hakimiyeti sağlayacak hava basıncı düşük topları tercih etmelisiniz. Yıkıcı spin'leriniz ve hızlı vuruşlarınız var ise yüksek basınçlı toplara geçebilirsiniz.

Çocuk Tenis Toplarının Özellikleri

Tenis Topu

Çocuk tenis topları 3 tiptedir; kırmızı, turuncu ve yeşildir. Kırmızı toplar en yavaş toplardır ve 5-8 yaş arası tenis eğitimi için kullanılırlar. Keçe ve sünger kullanılarak üretilen kırmızı toplar, normal topların sadece %25'i kadar hava basıncına sahiptir. Turuncu toplar 8-10 yaş arası için ideal eğitim tekniklerini sunar. Normal topların %50'si kadar hava basıncına sahip olduğundan kırmızı toplara göre daha hızlıdırlar. Tenise yeni başlayan genç oyuncuların eğitimi için de kullanılabilirler. Yeşil toplar 11 yaş ve üzeri gençlerin eğitimi için kullanılırlar. Normal topların %75'i kadar hava basıncına sahiptirler. Bu yüzden çocuk topları arasında en hızlı hareket eden top tipidir. Bu tip toplar aynı zamanda amatör oyuncular tarafından da kullanılır. Turnuva toplarına geçiş aşamasında, top hakimiyeti açısından antrenman topu görevi görürler. Her topun tavsiye edilen raket boyu ve ağırlığı da mevcuttur.