GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Pilates, Yoga Tekerleği

kategorisinde 13 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Pilates, Yoga Tekerleği

Pilates tekerleği, ilk kez pilatesin kurucusu Joseph Pilates tarafından denge egzersizlerini yapmayı kolaylaştırmak amacıyla kullanılmıştır. İlk pilates tekerleği kesilmiş fıçıdan üretilmiştir. Pilates hareketleri için zorunlu bir ürün değildir. Bütün mat hareketleri tekerlek olmadan da yapılabilir. Ancak tekerlek, kullanılması zayıf kasları güçlendirmede kolaylık ve pratiklik sağlar. Esnek metal ya da plastikten üretilir. İki tarafına yerleştirilen küçük pedler tutmayı kolaylaştırır. Özellikle kas zayıflığı yaşayan kişilerin, ağırlık ile çalışmaya başlamadan önce tekerlek kullanması tavsiye edilir. Ağırlık ya da lastik kadar yüksek direnç sağlamaz. Yoga tekerleği çoğunlukla esneme amaçlı kullanılır ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olur. Dinamik sporda kullanılmaz. Başlangıç yogası için uygun değildir, deneyimli sporcular tarafından tercih edilir. Piyasada pek çok farklı marka ve pilates tekerleği fiyat seçeneği mevcuttur.

Pilates Tekerleği Ne İçin Kullanılır?

Pilates, Yoga Tekerleği

Kaliteli bir pilates tekerleği kullanmak, düzgün postür sahibi olmanıza ve dengenizi geliştirmenize yardımcı olur. Özellikle kol ve bacak egzersizleri için idealdir. Pek çok sporsever tarafından çok yönlü kullanılabilmesinden dolayı tercih edilir. Kas güçlendirme, kas elastikiyetini artırma ve esneme egzersizlerinde kullanılır. Temel amacı direnç oluşturmaktır. Kullanılmayacağı zamanlarda saklaması kolaydır, herhangi özel bir koşul gerektirmez. Uygun fiyatlar sunan markalar, pilatese yeni başlayanlar için uygundur. Günümüzde kullanılan pilates tekerleklerinin büyük çoğunluğu kolay temizlenebilir malzemeden üretilir. Ürünü her kullanımdan sonra temizlemek, hem sağlık hem de kullanım ömrü açısından önemlidir.

Pilates Tekerleği Nasıl Seçilir?

Pilates, Yoga Tekerleği

Yüksek kaliteli yoga tekerleklerinin hem içinde hem dışında ped bulunur. Bazı ürünlerin sadece dış kısmına ped yerleştirilmiştir. Pedlerin çift taraflı olması kullanım kolaylığı sağlar. Bu ürünleri pek çok farklı hareket için kullanabilirsiniz. Tek tarafında ped bulunan ürünler bazı hareketleri zorlaştırabilir ve rahatsızlık verebilir. Pedler, kullanıcının rahatsız olmaması ve daha konforlu egzersiz yapması için önemlidir. Pilates tekerleği, yapısı gereği hafif ve kolay taşınır olarak üretilir. Bu sayede valizde bile kolayca taşınabilir. Eğer sizin için hafiflikten ziyade çok yönlü kullanım daha önemliyse metal tekerlekleri tercih edebilirsiniz. Uzman kişiler tarafından metal pilates tekerleği kullanılır. Başlangıç aşamasında rahatlığından dolayı plastikten üretilenler daha uygundur. Plastik tekerlekler metallere kıyasla daha düşük direnç sağlar.

Yoga Tekerleği Nedir?

Pilates, Yoga Tekerleği

Yoga tekerleği modelleri, ileri seviye yoga hareketlerinde omurgayı esnetmek için kullanılır. Pilates tekerleğine göre daha kalın ve büyüktür. Tek parça halindedir, pilates tekerleğinde bulunan pedler yoga tekerleğinde bulunmaz. Ahşap ya da plastikten üretilebilir. Esnetmesi zor olan karın ve gögüs bölgesinde kullanım için idealdir. Omurgaya uyumluluğu sayesinde masaj yapmaya imkan sağlar. Daha çok omurgayla ilgili egzersizlerde kullanılsa da kol ve bacak esnemeleri için de idealdir. Daha ileri seviye yogaseverler denge egzersizleri için de kullanır. Farklı büyüklükleri mevcuttur ve kişinin kendi boyuna uygun olanı seçmesi gerekir. Çocukların kullanımı için özel boyları üretilir. Çocuklar için eğlenceli ve faydalı bir egzersiz ekipmanıdır.

Satın Alırken...

  • Pilates ve yoga tekerlekleri seçilirken kullanacak kişinin fiziksel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Pilates tekerleğinin farklı dirençlere sahip çeşitleri bulunur.
  • Hangi malzemeden üretildiği dayanıklılığını belirler.
  • Ürünü seyahatlerde de yanınızda taşımayı düşünüyorsanız, plastikten üretilen daha hafif modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Pilates ve yoga tekerlekleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Bunlara Dikkat!

  • Pilates ve yoga tekerleğini her kullanımdan sonra temizlemek ürünü daha uzun ömürlü hale getirir.
  • Olası sakatlanmaların önüne geçmek için spora yeni başlayanlara uzman eşliğinde ders almaları tavsiye edilir.
  • Pilates tekerleği dansçılar tarafından da kullanılır.
  • Küçük boy pilates tekerlekleri, alt bacak ve kol bölgesini çalıştırmak için uygundur.
  • Kullanmaya başlamadan önce, satın aldığınız ürünün sağlamlığından emin olun.