GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Pilates, Yoga Matı, Minderi

kategorisinde 1452 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Pilates, Yoga Matı, Minderi

Pilates ve yoga sağlıklı bir hayat yaşamak, daha enerjik hissetmek için en çok tercih edilen sporlar arasındadır. Zaman ve mekandan bağımsız olarak her zaman her yerde yapabileceğiniz bu sporlar ekipman ihtiyacı bakımından da oldukça pratiktir. İhtiyaç duyacağınız tek ekipman pilates matı ve yoga matı ya da yoga minderidir. Taşıması ve kullanması oldukça basit olan pilates ve yoga matı çeşitleri arasından size en uygun olanı seçip antrenmanınızı yapabilirsiniz.

Pilates Matı, Minderi

Pilates, Yoga Matı, Minderi

Pilates matı ve minderi antrenman sırasında zeminin yumuşak olmasını sağlayarak olası yaralanmaların önüne geçer. Pilates matı ve minderi sayesinde omurganız korunur ve daha rahat bir egzersiz deneyimi yaşarsınız. Zeminin yumuşak bir mat veya minder ile kaplanması kemiklere ve eklemlere fazla yük binmesinin önüne geçer. Evde vücut geliştirme veya zayıflama amacıyla egzersiz yapanların da kullanabileceği pilates ve yoga matlarının uzunluğunun 150-180 cm aralığında olması gerekir. Pilates antrenmanları, yapısı gereği sık sık yüz üstü ve sırt üstü egzersizleri içerir. Bu nedenle antrenman sırasında rahat etmeniz için mat veya minderinizin kalınlığı 10-15 mm arasında olmalıdır. Egzersiz sırasında masaj etkisi göstermesi için yumuşak malzemeden üretilen bir pilates matı seçmelisiniz.

Yoga Matı, Minderi

Pilates, Yoga Matı, Minderi

Yoga matı ve minderi tercih ederken yaptığınız yoga türü oldukça önemlidir. Yoga antrenmanınızın içerdiği hareketler, ihtiyacınızı şekillendirerek mat kalınlığı konusunda size fikir verir. Hatha yoga gibi duruşları, meditasyonu ve nefes egzersizlerini bir araya getiren yumuşak bir yoga antrenmanı uyguluyorsanız 5-8 mm inceliğinde bir yoga matı edinmeniz yeterlidir. Yin yogada da dingin bir hareket akışı içerdiğinden 5-8 mm yoga matlarını tercih edebilirsiniz. Eğer dengenin ön planda olduğu yoga türleri ile ilgileniyorsanız, daha ince yoga matlarını tercih edebilirsiniz. Agatha ve Vinyasa yoga yapıyorsanız 3-5 mm kalınlığındaki yoga matları ihtiyacınızı karşılayabilir. Yoga matı için önemli kriterlerden biri de kaymamasıdır, tercihinizi yaparken alt kısmı kaydırmaz özellikte olanları tercih edebilir, egzersizinizi güvenli hale getirebilirsiniz. Yüzey kısmı dokulu olan matlar ayağınızın daha rahat denge sağlamasına yardımcı olacağından bu modelleri de tercih edebilirsiniz.

Pilates ve Yoga Matı, Minderi Bakımı

Pilates, Yoga Matı, Minderi

Pilates ve yoga matı markaları arasından ihtiyacınıza en uygun modeli satın aldıktan sonra, uzun süreli kullanım için temizlik ve bakımına da özen göstermelisiniz. Öncelikle matınızı veya minderinizi ev, yoga salonu ve spor merkezi dışında orman, kumsal gibi açık alanlarda kullanıyorsanız zeminin temiz olduğundan emin olun. Matınızı, minderinizi sermeden önce taş, sert cisim veya kesici herhangi bir şeyin olmadığından emin olun. Egzersiz yoğunluğunuza göre antrenman sırasında terleyebilirsiniz, malzeme türüne göre de matınız terinizi emebilir. Uzun vadede teri emen matınızda koku ve sağlıksız koşullar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için matınızı malzeme türüne göre yıkayabilir veya egzersiz sonrasında düzenli olarak silebilirsiniz. Özellikle yoga yapanlar seanslarını daha keyifli hale getirmek için matlarında koku da kullanabilirler.

Mat, Minder Kullananlara Tavsiyeler

  • Mat eklem ve kemiklerinizi koruyacaktır ama kontrolü elden bırakmayın.
  • Matınızı sermeden önce zemini mutlaka kontrol edin.
  • Kolay taşınabilir ürünleri tercih edin.
  • Mat ve minderin kişisel eşyalar olduğunu unutmayın.
  • Düzenli olarak matınızın bakımını yapın.

Pilates, Yoga Matı Seçerken Bunlara Dikkat

  • İhtiyacınızı doğru belirleyin.
  • Her spor dalı için gereken mat veya minderin farklı olduğunu unutmayın.
  • Omurga sağlığınız için iyi bir mat veya minder edinin.
  • Her spor dalı için kaydırmaz özellikte bir ürün tercih edin.
  • Zemini dokulu ürünlerin ayağınızı daha iyi kavrayacağını aklınızda bulundurun.