GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Paten, Rollerblade

kategorisinde 910 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Paten, Rollerblade

Tekerlekli patenin ilk mucitleri olan Olson kardeşler bugün köklü ve güvenilir bir paten markası olarak bilinen ve 1983 yılında tescillenen Rollerblade şirketinin de kurucusu oldular. 30 yılı aşkın tecrübe, 70'ten fazla mühendis ile oluşturulan bilgi birikimi ve geliştirilen paten teknolojileri ile en kaliteli ve en güvenilir marka olma gururunu hala elinde bulunduruyor.

Paten Seçimi

Paten Rollerblade

Rollerblade patenler, eğlence, ulaşım ve spor aracı olarak Rollerblade markasının geliştirdiği birçok fonksiyonu ve teknolojik yenilikleriyle öne çıkan bir üründür. Başlangıç aşamasında paten öğrenmek isteyenlerden, çocuklara ve ileri düzeyde paten bilgisine sahip hız sever sporculara yönelik birçok farklı çeşidi ve rengarenk ürünleriyle göz kamaştırıyor. Güvenli sürüş, denge, dayanıklılık gibi önemli teknolojik özellikleri barındıran marka poliüretan botlar ve tekerlekler, topuk frenleri, ileri fren sistemleri, tek basma hareketi ile ayarlanabilir çocuk patenleri ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Patenin Temel Parçaları

Paten Rollerblade

Rollerblade patenlerdeki botun poliüretan malzemesi, botun içindeki ikincil bot olan iç astarın (lineer) nefes alabilme özelliği, botun sert plastik kısmı olan dış kabuk yapının hava dolaşımına izin verme özellikleri sayesinde kullanımı sırasında kullanıcıya olağanüstü bir rahatlık ve manevra kabiliyeti sunuyor. Aynı zamanda astardaki sıcaklık dengeleme sistemi patenin uzun süre rahatsız olmadan, ayak sağlığına zarar verecek terden ve sıcaklık değişimlerinden korumak üzere geliştirilmiştir. Patenlerde tekerlerle mil arasındaki sürtünmeyi azaltmak amacıyla bulunan rulmanlar Rollerblade patenlerde her tekerleğe iki tane gelecek şekilde dizayn edilmiştir. Patenin dış sert gövdesini kaplayan "skin" kısmı ise değiştirilebilme özelliğine sahiptir. Kayış kapatma sistemi ile tamamlanmaktadır. Rollerblade markasının paten teknolojisinde yapmış olduğu geliştirmeler devrim niteliğindedir. Köklü ve güvenilir bir marka olan Rollerblade üstün kalitesiyle, tecrübeli kadrosuyla ve teknolojik yenliklerine kazandırdığı süreklilik nedeniyle rakiplerine göre elbette bir tık daha yüksek fiyatlara sahiptir. Topuk freni, çekirdek yapılı tekerlekler, ödüllü fren sistemi (ABT: Advanced Braking System) gibi rakiplerine fark atacak inovasyonlar geliştiren uzmanlık bu değeri hak ediyor.

Amacına Göre Paten Çeşitleri

Paten Rollerblade

Başlangıç seviyeleri için önerilen paten modellerinden fitness ve urban çeşitleri spor amaçlıdır. Fitness modeli sahil yolu, bisiklet yolu gibi daha düz zeminler için uygunken, urban modeli inişli çıkışlı ve engebeli zeminler için idealdir. Her iki modelin de topuk fren mekanizması bulunur. İleri düzey paten çeşitleri hızlanmayı engellediği için genelde topuk fren mekanizmasına sahip olmayan modellerdir. Bunlardan "slalom" modeli, aralıklı dizilmiş cisimler arasından manevra yaparak geçmek için tasarlanmış topuk freni olmayan patenlerdir. İlk defa Rollerblade markası tarafından geliştirilen "Stunt" yüksek hız yapmak için, "Agressive" modeli ise hız yapmaya elverişli, yüksek yerlerden ve rampalardan atlamak için daha çok eğlence amacıyla tercih edilen patenlerdir. Paten çeşitlerine göre ideal paten çap değerleri, fitness paten için 72-92 mm, urban paten için 75-90 mm, agresif paten için 44-59 mm, hız pateni için 874-110 mm olarak bilinir. Bu bağlamda tekerlere bakarak bile paten amacı ve çeşidi hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Paten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Ayrıntılar

  • Frenler sadece poliüretan olmalıdır, plastik tekerlekler tehlikeli yaratabilir.
  • Paten tekerleklerinin boyutları sürüş amacına uygun seçilmelidir.
  • Tekerleğin çapı arttıkça hız potansiyeli artar.
  • Küçük tekerlerin ağırlık merkezinin yere yakın olması, dengenin sağlanmasını ve manevra yapmayı kolaylaştırır.
  • Paten botlarının ayakları sarması ve ayağın içinde sağa sola ya da ileri geri kaymaması sürüş güvenliği ve denge için çok önemlidir.

Basit Ama Hayati

  • Ucuz ürünlerden kaçınmak sürüş güvenliği ve dayanıklılık için oldukça önemlidir.
  • Süpermarketlerden, oyuncakçılardan ya da indirim mağazalarından bilinçsizce paten almak gibi hatalar yapmayın.
  • Patenin tekerlerinin sorunsuz döndüğünden emin olun.
  • Güvenlik için kask, bileklikler, diz ve dirsek koruma ekipmanlarını unutmayın.
  • Numara seçiminde çok büyük numaralar almayın.