GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kaykay

kategorisinde 739 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kaykay

Kaykay özellikle Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada severek yapılan bir spordur. Hem amatör kaykaycılar hem de profesyonel sporcular tarafından oldukça ilgi görür. Board veya deck denilen kaykay tahtasının kalitesi, sporcuların performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle kaykay tahtası seçerken fiziksel özelliklerinize en uygun kaykayı seçmeniz gerekir.

Klasik Kaykay Tahtası

Kaykay

Ekstrem spor dalları arasında en çok ilgi görenlerden biri olan kaykay sporuna başlamak için öncelikle sağlam bir skateboard yani kaykay tahtasına ihtiyacınız var. Bu tahtanın fiziksel özellikleriniz ve deneyim seviyeniz ile doğru orantılı olması gerektiğini unutmamalısınız. Ayak ölçünüz ve deneyim seviyeniz, kaykayın büyüklüğünü seçerken önemlidir. Profesyonelleştikçe, kısa ve hafif kaykayları yönetmeniz daha kolay olacaktır. Ancak yeni başlayanlar için uzun kaykayların yönetimi daha rahattır. Aynı zamanda düz yüzeylerde ve rampalı yüzeylerde kullanılan kaykay tahtaları arasında da bazı farklar bulunur. Kaykay tahtasını kullanım alanınıza uygun olarak seçmeniz gerekir. Longboard denilen düz ve uzun tahtalar Downhill denilen iniş hareketleri için idealdir. Rampa yüzeylerde kullanmak için ise baş ve kuyruk tarafı kıvrımlı olan modeller tercih edilmelidir.

Elektrikli Kaykay

Kaykay

Klasik kaykay tahtalarının yanı sıra çeşitli marka ve fiyatlarda üretilen elektrikli kaykay hoverboard modelleri de son zamanlarda oldukça popülerdir. Elektrikli kaykay, içerisinde bulunan denge sensörü ile kullanıcının hareketleri ve dengesine göre ilerler veya sağa, sola döner. Batarya ile çalışan elektrikli kaykaylar, saatte maksimum 15 kilometre hıza ulaşabilir. Birçok modelde minimum yükleme seviyesi 25 kg iken, maksimum yükleme seviyesi 120 kg'dır. Bu kaykaylar, rampalarda 15 derecelik açıya kadar tırmanış performansı sergileyebilir. Bataryanın şarj dolum süresi ise ortalama 2-3 saattir. Çocukların kullanımı açısından herhangi bir risk bulunmayan bu kaykay türünde, çocuk kullanıcılar özellikle kısa boylu olmaları nedeniyle bazı avantajlara sahiptir. Denge noktaları daha alçak seviyede olduğu için sensör tarafından daha kolay algılanarak rahatça hareket edebilirler.

Kaykay Kullanımına Yönelik Tavsiyeler

Kaykay

Rulmanların suyla teması ürünün ömrünü kısaltacağı için mümkün olduğunca suyla temasını önlemelisiniz. Kaykay modelleri kullanımında ayakkabı tercihi oldukça önemlidir. Düz bir tabana sahip ve minimum düzeyde kayan bir ayakkabı tercih ederseniz, daha sağlam yüzey tutuşu elde edebilirsiniz. Kaykay ekipmanları olmaksızın sürüşe çıkmamalısınız. Bunun için kask, bilek, diz ve dirsek koruyucuları edinmeyi ihmal etmeyin. Ek koruma isteyenler omuzluk ve kaykay eldiveni de kullanabilir. Kaymayı deneyimledikçe daha çok gelişerek ve tarzınızı tanıyarak size en uygun kaykayı bulabilirsiniz. Koruma ekipmanlarınız görüş açınızı ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalıdır. Kaykay fiyatları modeli göre farklılık gösterir.