GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kaykay, Paten, Scooter

kategorisinde 2537 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kaykay, Paten, Scooter

Kaykay, 1950 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde, deniz dalgalı olduğunda karada da sörf yapabilmek amacıyla icat edildi. Günümüzde pek çok çeşidi olan kaykaylar gençlerin vazgeçemediği ürünler arasında. Bir diğer eğlence aracı paten ise ilk olarak 1760 yılı itibarıyla kullanılmaya başlandı ve 20. yüzyılda kullanımı oldukça yaygın hale geldi. Uzmanlık gerektiren paten sporu konusunda bol pratik yapmak şart. Son dönemlerin adrenalin dolu aracı scooter, özellikle çocukların favorisi konumunda. Bisikletlere alternatif olan scooter modelleri, güvenli yapısı ile minikler için uygun özelliklere sahip. Bu üç eğlence aracı, genç yaştaki birçok kişinin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor.

Denge İspatı ve Hız Aracı Kaykaylar

Kaykay, Paten, Scooter

Kaykaylar, 1950 yılında icat edildiğinden beri bilinen ve yaygın olarak kullanılan eğlence araçlarından biridir. Öyle ki, kaykay artık bir spor dalına dönüşmüş durumda ve bu işle profesyonel olarak uğraşan sporcular mevcut. Kaykay; dingil, rulman, tahta ve tekerleklerden oluşur. Kaykaydaki tahta ile dingil arasında bushing ismi verilen lastik parça vardır ve kaykaya bu parça vasıtasıyla yön verilir. Bu parçayı vidayla sıkıştırarak kaykayın yönlendirme hassasiyetini düşürebilir veya gevşeterek hassasiyeti arttırabilirsiniz. Skateboard adı verilen klasik kaykay çeşidi, genellikle artistik hareketler için kullanılır ve hareket kolaylığı vardır. Longboard denilen kaykay türü ise daha stabildir ve uzun mesafede kullanıma uygundur. Longboard kaykayların daha küçük modelleri olan penny boardlar da bir diğer alternatif. Bu tür kaykaylarda Almost, Zero, Blind gibi önde gelen markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Son dönemlerde ise elektrikli kaykaylar revaçta. Hoverboard denilen bu tür, üzerinde bulunan dijital jiroskop modülleri ve hız sensörleri desteğiyle kullanıcının ağırlık merkezi doğrultusunda kendisini hareket ettirebilmesine dayanan bir teknolojiye sahiptir ve kullanıcıya efor sarf ettirmez. Elektrikli kaykay ise kullanım kolaylığı ve daha gelişmiş olan yapısı nedeniyle fiyat konusunda daha üst seviyelerdedir.

Öz Güven ve Heyecan Kaynağı Patenler

Kaykay, Paten, Scooter

Paten modelleri, kullanımı pek kolay olmayan ama öğrenildiğinde de bol heyecan ve adrenalin vadeden bir araçtır. Diğer eğlence araçlarına göre daha fazla ustalık ve pratik gerektirir. Pek çok kişi, patenin tehlikeli olduğunu düşünerek endişe duyar, fakat uzman kişilerden ders alarak herkes kolaylıkla paten öğrenebilir. Fitness paten türü başlangıç için en ideal olanıdır. Bozuk zeminler için Urban paten, manevra yaparak kaymak için Slalom paten, rampalardan atlamak ve rahatça zıplayabilmek için Agresif paten, hız için ise büyük tekerlekli patenler tercih edilmelidir. Patende kalite çok önemlidir. Rollerblade, Powerslide ve K2 markaları paten konusunda öne çıkar. Ayrıca ekonomik seçeneklere sahip olan Oxelo ve Fila markaları da piyasada yer alır.

Çocukların En Büyük Eğlencesi Scooter'lar

Kaykay, Paten, Scooter

Scooter'lar, bisikletin bir alternatifi olan ve daha kolay sürülüp taşınabilen araçlardır. 2 yaş itibarıyla scooter kullanımı uygundur ve bu araçların 4 tekerlekli çeşitleri de mevcuttur. Renkleri ve modelleri ile çocukların severek kullanacağı scooter modelleri, güvenlik anlamında büyük bir risk teşkil etmez. Scooter çeşitleri, taşıma kapasitesi ve boy bilgisine göre değişim gösterir. 2-3 yaş için uygun olan modellerde ürünün boyu genelde uzatma özelliğine sahip değildir. Scooter modellerinin tekerler sayısı ve büyüklüğü de hitap ettiği yaş aralığına bağlı olarak artış gösterir. Işıklı olan modeller ise çocukların radarına kolaylıkla girmeyi başarır.

Bilmeniz Gereken İpuçları

  • Kaykayların kullanım ömrü çok uzun değildir, kullanımını uzatan faktör sahip olduğu parçalardır. Satın alırken tekerlek, dingil gibi aksamlarının kolay bulunabilir olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Elektrikli kaykay alırken bataryasına özen göstermekte fayda vardır. Ne kadar sürede şarj olduğu, ne kadar mesafe gidebildiğini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Paten satın alırken numara çok önemlidir, patenin ayağı sarması gerekir. Paten numarası, normalde kullanılan ayakkabı numarasından 1 numara büyük olabilir.
  • Paten sürmeye yeni başlayacaklara ilk olarak 80 mm tekerlekli paten almaları önerilir. Tekerleğin dönme hızı da ABEC veya SG ile gösterilir ve 5-7 seçenekleri uygundur.
  • Scooter satın alırken çocuğunuzun yaşına uygun ürünler tercih etmelisiniz.

Dikkat Gerektiren Noktalar

  • Kaykay seçimi yaparken istediğiniz hareket yoğunluğunu dikkate almalısınız.
  • Elektrikli kaykayın sahip olduğu güvenlik ve kalite sertifikaları muhakkak sorgulanmalı. Rahat taşınabilir ve servisine kolay ulaşılabilir olmasına da özen göstermelisiniz.
  • Paten alırken tekerlek sertliğini mutlaka göz önünde bulundurmalı ve pateni deneyerek test etmelisiniz.
  • Scooter seçiminde maksimum taşıma kapasitesi ve boy uzatma özelliğine dikkat etmelisiniz.
  • Tüm eğlence araçları için güvenliğin çok önemli olduğunu unutmamalı ve dizlik, dirseklik, kask gibi koruyucu ekipmanları yanınızda bulundurmalısınız.