GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Dambıl

kategorisinde 1238 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Dambıl

Evde spor yapmak, kaslarını güçlendirmek, vücudunu şekillendirmek ve bazen de kollarını inceltmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri dambıl olur. Spor salonunda çalışmaktan hoşlanmayanlar ya da spor salonuna gitmeye vakit ayıramayanlar için dambıl satın almak akla gelen ilk tercihler arasında yer alır. Ancak dambıl satın almadan önce profesyonel spor salonlarında kullanıma uygun modellerle evlerde kullanıma uygun olan modellerin farkını iyice anlamak ve ona göre tercih yapmak gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Dambıl

Dambıl

Eğer ilk kez ve evde çalışmak için bir dambıl modeli satın alacaksanız elbette daha emin adımlarla ilerlemeniz gerekir. Direkt olarak profesyonel salonlarda kullanılan kapsamlı dambıl setlerinden almak uzun vadede doğru bir yatırım olmayabilir. Dambıl alma amacınız kilo vermek ise ağırlığı değiştirilebilen dambıllar iyi bir tercih olmayabilir. Bu durumda farklı ağırlıklarda da çalışabilmek için birkaç adet dambıl almak uygun olur. Eğer kaslarınızı çalıştırmak ya da vücut geliştirmek istiyorsanız ağırlığın değiştirilebildiği modeller iyi bir tercih olacaktır. Burada da karar vermeniz gereken nokta bu yatırımın sizin için uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olacağıdır. Dambıl fiyatları ürünlerde kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterdiği için ilk kez dambıl satın alacaksanız en kaliteli ürünleri tercih etmekten kaçınabilirsiniz. Ancak özellikle eklemeli modellerde, dambıl setini adım adım genişletmek de mümkün olur.

Eklemeli Dambıl mı Sabit Dambıl mı?

Dambıl

Ağırlık esasına göre sabit dambıl ve eklemeli dambıl olmak üzere iki çeşit dambıl bulunur. Sabit dambıllarda ağırlık değiştirilemez. Eklemeli dambıllarda ise ağırlık plakası eklenebilir, ağırlık azaltılıp artırılabilir. Ayrıca sabit dambıllar da kaplamalarına göre kendi içlerinde ayrılır. Eğer uygulayacağınız programda farklı ağırlıklara ihtiyaç duymuyorsanız, daha sabit bir çalışma yöntemi izleyecekseniz ve malzemelerin çok yer kaplamasını istemiyorsanız sabit dambıllar tercih edilebilir. Fakat kapsamlı bir program uygulamayı düşünüyorsanız eklemeli dambıl modelleri elbette en doğru seçenek olur. Ancak ağırlığın dambıla nasıl eklendiği de çok önemlidir. Ağırlığın eklendiği çubukların yivli veya olimpik adı verilen yivsiz çeşitleri bulunur. Yivli çubuklar bazı durumlarda kullanım açısından vakit kaybına neden olabilir. Fakat buna karşılık yivsiz çubuklara oranla daha uygun fiyatlı olurlar. Elbette pek çok üründe olduğu gibi dambılların da fiyatlarını, yapımlarında kullanılan malzemeler ve üründe yer alan ekstra fonksiyonlar etkiler.

Plastik Dambıl mı Demir Dambıl mı?

Dambıl

Kaplamasına göre plastik kaplamalı ya da demir kaplamalı olmak üzere iki dambıl çeşidi bulunur. Her iki çeşidin de ağırlık eklenebilen modelleri satılır. Fakat bu noktada tercih yaparken her iki ürünün de avantajlarını değerlendirip ona göre karar vermek gerekir. Örneğin, büyük bir dambıl setine ihtiyaç duyuyorsanız plastik kaplamalı olan dambıllar fazlaca yer kaplar. Bunun yanı sıra herhangi bir darbe aldığında plastik dambılların hasar görüp açılma ihtimalleri de bulunur. Çünkü içleri kum ya da benzer maddeler ile doldurulur. Ancak bir diğer açıdan uygun fiyatlı bir ürün tercih ediyorsanız ve küçük ağırlıklarla çalışacaksanız plastik kaplamalı dambıllar da oldukça doğru bir tercih olabilir. Dambıl fiyatları model ve markaya göre değişir.

Kullanışlı Bir Dambıl Nasıl Olmalı?

  • Evinizde iyi bir vücut geliştirme programı uygulamak istiyorsanız dambıllar ağırlık eklenebilir olmalıdır.
  • Egzersiz yaparken kıyafetlerinize takılmaması için dambıl barı çok uzun olmamalıdır.
  • Sakatlıkların önüne geçmek için dambıl barına takılacak ağırlıkların çapları küçük olmalıdır.
  • Metal dambıl seti tercih ediyorsanız, dambılınız alüminyum veya krom kaplamalı olmalıdır.
  • Spor salonunda kullanılacak dambıllar, uzun süre kullanılması için kaliteli demirden yapılmış olmalıdır.

Dumbıl Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Oksitlenmeye karşı, metal dambılların kaplamalı ya da boyalı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
  • Dambıllarda cinsiyet de önemli bir faktör olduğu için vücut yapınıza uygun ağırlıklar seçmeniz gerekir.
  • Ağırlığı değiştirilebilir dambıl alacaksanız ortalama 6 çubuk almanız kapsamlı bir antrenman yapmanızı sağlar.
  • Dambılda kullanılan demirlerin de farklı kaliteleri olur. Kaliteli demirler uzun ömürlü kullanım sağlar.
  • Spor salonunda kullanılacaksa, dambılların farklı kullanım imkânları sunan fonksiyonlara sahip olması gerekir.