GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ağırlık Seti

kategorisinde 607 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ağırlık Seti

Sporcuya esnek çalışma saati ve geniş bir özgürlük alanı sağladığı için bazı sporcular ağırlık antrenmanlarını evde yapmayı tercih ediyorlar. Bu durumda doğru ağırlık setine yatırım yapmanın önemi artıyor. İster evde ister spor salonunda kullanılacak olsun, ağırlık seti seçerken bazı önemli noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü ağırlık setlerinin kalitelerini ve fiyatlarını etkileyen ince detaylar bulunuyor.

İhtiyaç Duyduğunuz Ağırlık Setini Seçin

Ağırlık Seti

Ağırlık seti fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi ürünün yapımında kullanılan malzemeler oluyor. Bu nedenle bütçenize uygun, kaliteli ve iyi performans sağlayacak bir ağırlık seti seçerken malzemelerine dikkat etmelisiniz. Genel olarak ağırlık setlerinde ham madde olarak beton, su, kum ya da ağırlaştırılmış plastik oluyor. Erkekler için iki kısa bar ile bir orta boy barın bulunduğu döküm ağırlık setleri ideal oluyor. Kadınlar ise genellikle sabit ağırlıklı ve renkli dambılları ya da renkli döküm ağırlık setlerini tercih ediyorlar. Plakalardaki kaplama malzemeleri de ürünün fiyatını etkiliyor. Siyah renkli, döküm ağırlık plakaları genellikle uygun fiyatlı ürünler arasında gösteriliyor. Eğer ekonomik bir alternatif arıyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Krom kaplama setler ise biraz daha yüksek fiyatlı oluyor ama demirin parlaklığını artırıyor, demiri daha sağlam hale getiriyor ve demirin paslanmasının önüne geçiyor. Bu nedenle kaliteli bir alternatif olarak krom kaplamalı ürünleri tercih etmeniz ağırlık setinizi uzun yıllar kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Size En Uygun Tasarıma Karar Verin

Ağırlık Seti

Ağırlık setleri tasarımlarına göre de oldukça farklılaşıyor. Örneğin eskiden yoğun olarak kullanılan ve küre şeklinde ağırlık plakası bulunan setler bugün yerlerini silindir plakalı setlere bırakıyor. Çünkü silindir setler, sökülüp takılabilmeleri, geniş ağırlık çeşitliliği sunmaları ve daha az yer kaplamaları sebebiyle daha kullanışlı oluyor. Bunun yanı sıra ağırlık seti çubukları da kısa, orta, uzun olarak boylarına ve yivli veya düz olarak takıldıkları yerlere göre de farklılaşıyor. Ayrıca profesyoneller tarafından çok tercih edilmese de pratik ve şık oluşları sebebiyle ev kullanımında kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen sabit ağırlıklı dambıllar da bulunuyor. Pek çok farklı özelliği ve tasarımı bulunan ağırlık setleri arasından size en uygun olanını ihtiyaçlarınızı ve kullanım alışkanlıklarınızı hesaba katarak bulabilirsiniz.

Çalışacağınız Ortamı da Göz Önünde Bulundurun

Ağırlık Seti

Evde çalışmak için ağırlık seti satın alıyorsanız başlamadan önce evinizde ne kadarlık bir alana sahip olduğunuzu düşünmelisiniz. Çünkü bir ağırlık seti ile çalışmaya başladığınızda iyileştirmeler ve geliştirmeler için o sete yatırım yapmanız gerekiyor. Bu da iyi hesap yapılmaması ve öngörülü davranılmaması halinde evde kalabalığa ve çalışmaların sekteye uğramasına neden olabiliyor. Örneğin; beton setler demire göre çok daha hafif oldukları için çok büyük ekipmanlardan oluşuyorlar. Sporcular sahip oldukları beton ağırlık setini geliştirmek isterken her yeni gün daha büyük ekipmanlar satın almak durumunda kalıyorlar. Bu da evde çok geniş bir alanın ekipmanlarla kaplanmasına neden oluyor. Benzer şekilde evde spor yapacağınız alanın zemininin zarar görmesi konusunda endişe taşıyorsanız da ağırlık seti seçerken dikkatli olmalısınız. Kauçuk kaplamalı olan fitness ağırlık setleri, demir kaplamalı muadillerine göre zemine çok daha az zarar veriyorlar. Hatta bu ürünler salon sahipleri tarafından da aynı nedenle tercih edilebiliyor.

Kaliteli Bir Ağırlık Setinde Olması Gereken Özellikler

  • Uzun yıllar kullanılacak bir ağırlık setinin ağırlığı değiştirilebilen özellikte olması gerekir.
  • Her demir aynı özellikte olmadığı için ağırlık setinin kaliteli demirden yapılmış olması gerekir.
  • Spor salonunun ya da evin zeminine zarar vermemesi için kauçuk malzemeyle kaplı olması gerekir.
  • Ağırlık setinin paslanmaması için kaliteli krom malzemeyle kaplanmış olması gerekir.
  • Renginde eskime olmaması için ürünün fırın boyalı olması gerekir.

Ağırlık Seti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vinil kaplamalı ağırlık setleri hor kullanıldıkları takdirde kolay şekilde çatlayıp kırılabilir.
  • Uygun fiyatlı bir ağırlık seti almak istiyorsanız sabit ağırlıklı ve vinilli beton dambılları tercih edebilirsiniz.
  • Uzun yıllardır sahip olduğunuz bir ağırlık setine yeni çubuklar alırken metal yorgunluğunu da hesaba katmanız gerekir.
  • Ev ortamında kazalara yol açmamak için çok uzun ağırlık setleri yerine daha kısa olanlarını tercih etmeniz gerekir.
  • Uygun fiyatlı bir ağırlık seti almak istiyorsanız standart tasarımlara yönelmeniz gerekir.