GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Taekwondo

kategorisinde 226 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Taekwondo

Kore kökenli olan ve ülkemizde her geçen gün kendisine olan ilginin arttığı Taekwondo, bir savunma sanatı olmasının yanında gençlerin spor yapması ve negatif enerjilerini atmaları amacıyla bir sosyalleşme aktivitesi olarak dövüş sporları arasında sıklıkla tercih ediliyor. Her spor dalında olduğu gibi Taekwondo'da da ekipman seçimi büyük bir önem taşıyor. Özellikle sakatlanmaları önlemek ve sporcuların en sık karşılaştığı olaylardan biri olan sakatlıklar yüzünden sporu bırakmak zorunda kalma durumunu minimuma indirmek amacıyla bazı ürünlerin kullanılması kaçınılmaz bir noktaya geliyor.

Doğru Taekwondo Kıyafeti Seçimi

Taekwondo

Taekwondo sporunu yapanların kendi aralarında "dobok" da dediği Taekwondo kıyafetleri, uzun süre dayanabilmeleri adına %100 pamuktan üretilir. Genellikle %30 ve %50 civarında polyester ve kalan kısım pamuk olacak şekilde bir kumaşa sahiptir ve Taekwondo'nun doğası gereği biraz bol kesimdir. Kimi sporcular kıyafetin bol olmasından rahatsızlık duyarak kıyafete daraltma uygulasa da çoğu zaman ayak tekniklerinin kullanılması ve yukarıya vuruşlarda bacağın daha rahat hareket edebilmesi için bol kalması daha çok tercih edilir. Ayrıca tekniklerin daha rahat uygulanması yalnızca müsabakalarda değil, kuşak atlamak için yapılan pumselerde de önemli bir yer tutarak hareketlerin tam gözükmesi için fayda sağlar. Taekwondo kıyafetinde bir diğer önemli parça ise kuşaktır. Kuşak, kişinin rütbesini belirler. Taekwondo'da ilk kuşak beyaz olduğu için alınan ilk kıyafetle birlikte genellikle beyaz kuşak da verilmektedir.

Taekwondo Antrenmanlarında Kullanılan Koruyucu Ekipmanlar

Taekwondo

Taekwondo sporunda müsabakalara hazırlanırken kullanılan ekipmanlar çoğu zaman vücudu korumaya yöneliktir. Vücudu koruyan ekipmanların başında safeguard ve kasklar gelmektedir. Tercih edeceğiniz safeguard; vücudun omuz, göğüs, karın ve sırt kısmını kesinlikle koruyabiliyor olmalıdır. Safeguard da kask da ne kadar şok emici özellikte olursa sporcular için o kadar kaliteli bir antrenman sağlayacaklardır ve antrenman müsabakaları sırasında bu ikisi muhakkak kullanılmalıdır. Ayrıca safeguard, maçlarda tarafları belirten renklere sahip olduğu için bir tarafı kırmızı bir tarafı mavi olacak şekilde çift taraflı olması daha kullanışlı olacaktır. En çok darbe alan diğer kısımlar ise kollar, kaval kemikleri ve ayak üstüdür. Alacağınız kol kaval koruyucuların ve ayak üstü korumasının darbe emici özellikte olmasına dikkat edin. Ayrıca kasık koruyucu da istenmeyen darbelere karşı alınması gereken önemli bir üründür. Koruyucu ekipmanlarda aramanız gereken bir özellik de vücudunuzun ergonomik yapısına uygunluğu olacaktır. Vücudunuza tam uyum sağlayan ürünler yüksek performans göstererek üründen tam verim almanızı sağlayacaktır.

Doğru Ekipmanla Doğruca Zirveye!

Taekwondo

Taekwondo'da kendinizi geliştirmek adına yaptığınız pratik ve antrenmanların yanında bu sırada kullandığınız Taekwondo ekipmanları da çok önemlidir. En çok kullanılan ekipmanlar darbe yastığı ve raket elliktir. Darbe yastığı alırken hafif eğik olması, vuruş tekniklerinde özellikle ayağınızın daha iyi oturmasını sağlayarak tekniğinizi en iyi şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Darbe yastığında iç malzeme olarak genelde eva veya polyeva tercih edilir. Darbe yastığının tutma kollarının olması ve bu kısımların bilek anatomisine uygun olması, en önemli noktalardan bir tanesidir. Tercih ettiğiniz ürünün uzun süre yapılacak antrenmanlara dayanabilmesine ve hafif olmasına da dikkat edin. Alacağınız raket ellik de kırılmalara dayanıklı olmalı ve bunun yanında vurduğunuzda ayağınızda olabildiğince az etki bırakmalıdır.

Taekwondo Ekipmanlarında Püf Noktalar

  • Aldığınız ekipmanın vücudunuza uygun olmasına dikkat edin.
  • Koruyucuları antrenmanlarda muhakkak kullanın ve ilgili bölümü koruduğuna emin olun.
  • Darbe emici özellik, her ekipmanda vazgeçilmez bir noktaya sahiptir.
  • Kas gelişimi için kol ve ayaklarınıza ağırlık takmak, sizi daha da ileriye taşıyacaktır.
  • Özelliğini yitiren ekipmanlarınızı asla kullanmaya devam etmeyin.

Ekipman Satın Almadan Önce Dikkat Edin

  • Sakatlığa açık bir alan olduğu için alacağınız ürünün kullanıcı yorumlarını muhakkak okuyun.
  • Vücudunuz ve sağlığınız için daha iyi olacaksa daha çok bütçe ayırmaya çalışın.
  • Ekipmanların uzun süreli darbeye dayanıklı olmasını ihmal etmeyin.
  • Başlangıç için de olsa koruyucu ekipmanlarda kaliteden ödün vermeyin.
  • Seçtiğiniz ürünün özellikle dikiş kısımlarını iyice kontrol edin.