GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Dart

kategorisinde 1495 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Dart

Dart, birçok restoranda ve barda yıllardır oynanan bir oyundur. Dart oyununda dart okları ile dart tahtasının merkezindeki kırmızı nokta vurulmaya çalışır. Özellikle İngiltere ve İngiliz kültürünün hakim olduğu ülkelerde yaygın olan dart oyununda 20'lik puanlama sistemi kullanılır. Öte yandan dart oyununda kırmızı ve yeşil halkaları vurarak alınan puanın artırılması da mümkündür. Dart setlerinde dart tahtası ve dart okları olmak üzere 2 parça bulunur.

Geleneksel Oyunlar İçin Dart Tahtası

Standart bir dart tahtasının çevresi yaklaşık 450 mm civarındadır ve tahta 20 üçgensel bölgeye ayrılır. Her bir bölge, metal bir tel aracılığıyla diğer bölgelerden ayrılır. En kaliteli dart tahtaları, mümkün olduğunca ince tel kullanılarak üretilen modellerdir. Böylelikle dart okunun sekmesine ve olası yaralanmaların gerçekleşmesine engel olunur. Öte yandan dart tahtalarında yer alan sayıların da tamamı metal tellerden oluşturulur. Bununla birlikte bazı modellerde sayılar, direkt olarak tahtanın üzerine basılır. Dart tahtaları genellikle sisal lifinden üretilse de mantardan ve sıkıştırılmış kağıttan üretilen versiyonlar da bulunur.

Hızlı ve Keskin Dart Okları

Günümüzdeki dart okları, genellikle dört parçadan oluşur. Bu parçalar sırası ile tutma yeri, gövde, uç ve tüy olarak bilinir. Dart oklarının uçlarının uzunluğu, genellikle 32 mm ve 41 mm arasındadır. Dart uç kısmında isabet şansını artırmak için özel kaplama kullanılabilir. Dart oklarının gövdesinde ise volfam, pirinç veya gümüş-nikel alaşımı sıklıkla tercih edilir. Gümüş ve nikel alaşımından üretilen dart okları, fiyat performans bakımından en uygun dart oklarıdır. Dart oklarının gövde kısımları, genellikle silindir şeklindedir. Okların tutma yerleri, plastikten veya alüminyum malzemeden üretilebilir. Daha uzun tutma yeri, okun daha stabil olmasına olanak tanır. Ürünlerin tüy kısmı ise genellikle naylon veya plastik malzemeler kullanılarak üretilir. Böylelikle dart okları ile daha hızlı ve daha isabetli atışlar yapmak mümkün olur.

Yüksek Güvenlik İçin Şişme Dart Tahtaları

Evlerinde güvenlik sebebiyle normal dart tahtası bulunduramayan kişiler, şişme dart tahtaları ile dart oyunun keyfine varabilir. 3 adet yapışkan top ile beraber satılan şişme dart tahtaları, özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir üründür. Yaklaşık 50 cm'lik bir çapa sahip olan şişme dart tahtaları, şişirildikten sonra duvara veya ağaca rahatlıkla asılabilir ve böylelikle hemen dart oynamaya başlanabilir. Son derece hafif bir yapıya sahip olan şişme dart tahtaları; piknik, havuz kenarı, bahçe ve plaj gibi ortamlarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Dart Malzemelerinin Avantajları

  • Şişme dart tahtaları ile dart oynarken ailecek eğlenmek ve stres atmak gayet mümkündür.
  • Barlar ve restoranlar için dart seti almak, mekanın cazibesini artırabilir.
  • Sivri uçlu dart okları tercih edilirse, daha isabetli atışlar yapmak mümkündür.
  • Tutma yeri rahat olan dart oklarını kullanmak, dart oyununu tüm oyuncular için daha konforlu kılar.
  • Kaliteli malzemelerden üretilen dart tahtaları ve dart okları, uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir.

Dart Malzemesi Satın Alırken...

  • Çocuklu aileler, standart dart tahtaları yerine şişme dart tahtalarını tercih etmelidir.
  • Dart tahtasının bir yerden başka bir yere rahatlıkla taşınabilmesi isteniyorsa, görece daha hafif dart tahtaları satın alınmalıdır.
  • Daha hızlı ve daha isabetli atışlar için kaliteli malzemelerden üretilen dart okları denenmelidir.
  • Dart setlerinin fiyatları, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Kaliteden ödün vermeyen ve uygun fiyatlı dart setleri tercih edilmelidir.
  • Dart oklarının dart tahtasından sekmemesi için mümkün olduğunca ince tellere sahip dart tahtaları satın alınmalıdır.