GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Okçuluk

kategorisinde 168 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Okçuluk

Okçuluk geçmişte avlanmak üzerine ortaya çıkan günümüzde olimpiyatlar da dahil olmak üzere pek müsabakada yer alan bir atıcılık sporudur. Okçulukta önemli olan verilen atış haklarını hedef tahtası üzerinde orta kısma en yakın noktalara atmaktır. Böylece sporcu, yaptığı atışlardan puanlar toplayarak müsabakayı farklı derecelerde tamamlayabilir. Okçuluk sporunun yapıldığı profesyonel müsabakalar uluslararası okçuluk federasyonuna bağlıdır.

Yay Çeşitleri ve Ekipmanları

Okçuluk

Okçulukta iki tip yay türü vardır; biri mekanik aksamlara sahip olan makaralı yay diğeri de klasik yay adı verilen yay türüdür. Okçuluk sporu bu iki farklı yay türüne göre kategorize edilmiştir ve farklı ekipmanlara ihtiyaç duyarlar. Mekanik yayların yapımında genelde magnezyum ya da alüminyum kullanılır. Yayın uçlarında bulunan makara yardımı ile kirişi çekilerek ok fırlatılır. Ayrıca mekanik yaylarda birden fazla kiriş yanı çekme ipi kullanılır. Klasik yaylarda ise kiriş doğrudan yayın uçlarına bağlıdır ve çekme esnasında esner. Atış yapmak için ise tek bir kiriş kullanılır. Yaylar için ihtiyacınız olan temel malzemeler kiriş, stabilizatör, ok yatağı ve nişangah gibi malzemelerdir. Bu ekipmanların tümü yapacağınız atışın kalitesini etkiler. Farklı yay fiyatları ve malzeme türlerinden oluşan bu ekipmanlar kişinin kullanım alanına ve formuna göre seçilir.

Ok Çeşitleri ve Ekipmanları

Okçuluk

Oklar ihtiyaç ve malzeme türüne göre değişiklik gösterebilir. Ok çeşitleri temel olarak farklı markalar tarafından karbon, ahşap, plastik, alüminyum ve fiberglas malzemelerden üretilirler. Okçulukta kullanılan okların bazı modellerinde, ok uçları da değişebilir. Bu ok uçlarına temren adı verilir. Ok uçlarını, oklarınızdan bağımsız olarak da alabilir ve değiştirebilirsiniz. Okçulukta çoğu aksesuar güvenlik amacıyla üretilmektedir. Atış yaparken bu aksesuarlara sahip olmak sizin ve çevrenizdekilerin can salığı için önemlidir. Bu aksesuarlar; göğüslük, parmaklık, kolluk, bileklik ve sadaktır. Göğüslük: Kirişin atış esnasında vücudunuza çarpması halinde göğüs kısmınızın zarar görmesini engeller ve kıyafetlerinizi parçalanmaya karşı korur. Parmaklık: Ok parmaklarınız ile kirişi ve oku sıkıştırarak atılır. Bu tutuş parmaklarınız için tehlikeli olabileceğinden parmaklık kullanılır. Parmaklık, parmaklarınıza oturarak daha güvenli bir atış yapmanızı sağlar. Bileklik: Ok atılırken oluşan kuvvetten dolayı yayın elinizden fırlamasını önler. Bilekliği kullanmak için yayı tuttuktan sonra baş ve orta parmağınıza takmalısınız. Kolluk: Kiriş çok sert bir ip olduğundan yanlış yapılmış bir atışta elinizden fırlayabilir ve kolunuza çarpabilir. Kolluk bu çarpma esnasında kolunuzun zarar görmesini engeller. Sadak: Sadak önemli bir okçuluk aksesuarıdır. Oklarınızı taşıma esnasında ok uçları sert olduğundan sadakta taşımalısınız. Bazı sadaklar farklı ekipmanları taşımak için de ekstra bölmelere sahip olabilir.

Yay ve Ok Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okçuluk

Okçuluk sporunu yapmak istediğiniz kategoriyi iyi belirleyerek yay almalısınız. Buna göre tercihiniz klasik ya da mekanik yay olabilir. Makaralı yay alırken vücudunuzun kol ve boy uzunluklarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Ok satın alırken kol boyunuzun uzunluğuna ve yay sertliğine göre seçim yapınız. Sadak alırken farklı ekipmanlarınızı da taşıyabilecek bir sadak almak daha konforlu olabilir. Alacağınız ok uçları okunuza ekstra ağırlık kattığından ok ucu seçerken ağırlıklarını göz önünde bulundurunuz. Atış yaparken yayın derecesi iyi ayarlanmalıdır. Böylece vücudunuza çarpıp yaralanmalara neden olmaz. Atış yapmadan önce oklarınızın sağlam olduğuna emin olunuz. Oklarınızı taşırken elinizde değil bir sadağın içerisinde taşıyınız. Atış yaparken hedef bölgesinde ya da yanınızda kimsenin olmadığından emin olunuz. Atışa başlamada önce eksik ekipman giyip giymediğinizi kontrol ediniz.