Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Sosyoloji

kategorisinde 3 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Sosyoloji

Sosyoloji ya da diğer bir ismiyle toplum bilim, toplumların, kültürlerin ve insan ilişkilerinin incelendiği bilim dalıdır. Sosyoloji kitapları, içinde yaşadığınız toplumu çok daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bir birey olarak, toplumun içindeki yerinizi ve yaşadığınız toplumun geçmişini, bugününü, farkında olmadan uyduğumuz kurallar ile geleneklerin kökenini öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerin ışığında, köklerinize bir yolculuk yapabilir ve farklı toplumların özelliklerini kıyaslayarak, insan olmanın beraberinde getirdiği soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz.

Tarihe Başka Bir Pencereden Bakın

Sosyoloji

Önemli savaşlar, anlaşmalar, soykırımlar ve daha birçok tarihsel olayın temelinde sosyoloji yatmaktadır. Sadece olaylarla değil, nedenleri ile ilgileniyorsanız, sosyoloji kitapları sizlere yardımcı olabilir. M.Ö. 300'lere dek uzanan tarihi ile sosyoloji bilimi, Antik Yunan'da Platon ve Aristo gibi önemli düşünürlerin üzerinde çalıştığı bir bilim dalıdır. Sanayi devrimi ile birlikte değişen toplumsal yapı, sosyolojinin önemini daha çok ortaya çıkarmış ve birçok bilim adamı bu konu üzerinde değerli çalışmalara imza atmıştır. Toplumu anlamak, günümüzde sorunların birçoğunu çözebileceği gibi farklı kesimleri ve alt kültürleri anlamak birey olarak farkındalığınızın artmasına da yardımcı olur.

Sosyoloji Açısından Değerli Kitaplar

Sosyoloji

Günümüzde sosyoloji kitapları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı türlerde kaleme alınan eserler arasından sıyrılan ve dünyada sosyoloji bilimine büyük katkı sağlayan yazarlardan biri Michel Foucault'tur. Özellikle Deliliğin Tarihi, Cinselliğin Tarihi ve Hapishanenin Doğuşu isimli eserleri ile günümüzde büyük beğeni toplamaya devam eder. Fransız sosyolog ve yazar Jean Baudrillard'ın Tüketim Toplumu isimli eseri de önemli kitaplar arasında sayılır. Emile Durkheim, Guy Debord, Edward Said'in kitapları günümüz toplumunu anlamak açısından birçok bilgi sunar.

Türk Toplumunu Daha İyi Anlayın!

Sosyoloji

Yüzyıllardır sahip olduğumuz gelenek görenekler, bugün hala etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu geleneklerin nereden geldiğini merak ediyorsanız, sosyoloji kitapları tüm sorularınıza yanıt verebilir. Ayrıca toplumsal cinsiyet gibi daha spesifik bir konu hakkında merakınızı gidermek istiyorsanız, ülkemizde bu ve benzeri konularda eserler veren birçok sosyolog bulabilirsiniz. Sosyoloji denilince Türkiye'de akla ilk gelen isimler olan Melek Özlem Sezer ve Nurdan Gürbilek, Cemil Meriç'in eserlerine göz atarak, Türk toplumuna dair daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Sosyoloji kitapları, daha çok bilgi vermek amacıyla kaleme alındığı için kurgu tarzındaki kitaplardan farklı bir biçime sahiptir.
  • Sosyoloji türünde bir eseri satın almadan önce kitabın yazarı hakkında araştırma yapmanız, okuma sürecinizi pozitif etkiler.
  • Eğer spesifik bir konu hakkında araştırma yapıyorsanız, başka kaynakları da yardım amacıyla kullanabilirsiniz.
  • Her kültürün kendine has yapısı olduğu gibi her yazarın da kendine özgü bir stili olabilir. Seçiminizi yapmadan önce kitabın genel tarzı üzerine araştırma yapabilirsiniz.
  • Her marka, sosyoloji kitapları noktasında farklı fiyat politikalarına sahip olabileceği için satın almadan önce yayınevlerinin fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Yabancı bir yazarın eserini okumadan önce kitabın çevirmeni hakkında araştırma yapabilirsiniz.
  • Belirli bir dönemin sosyolojik yapısına dair bilgi edinmek istiyorsanız, kitabı satın almadan önce araştırdığınız dönemi ne kadar işlediğine bakabilirsiniz.
  • Farklı bir ülkenin sosyolojik yapısına dair bir kitap okurken, ülkenin tarihsel gelişimini aktaran başka kaynakları da okumanız faydalı olur.
  • Sosyoloji kitaplarını set halinde satın almanız, ekonomik açıdan avantaj sağlar.
  • Set halinde satın aldığınız kitapları kargo süreci tamamlandığında kontrol etmenizde fayda var.