Genel Sosyoloji

Genel sosyoloji, çağımız toplumunu anlamanın yanı sıra farklı bilim dallarında yapılan araştırmaların ve teknolojik gelişimlerin toplum üzerindeki etkilerini konu alır. Her biri farklı bir açıdan toplumsal yapıyı yorumlayan kitaplar hem insanlık tarihi içerisinde toplum yapısındaki değişiklikleri merak edenlere hem de belli bir konunun sosyal düzen üzerindeki etkilerini öğrenmek isteyen okuyuculara yönelik kaynaklar sunar. İçeriğindeki araştırmanın uzunluğuna göre sayfa sayısı değişen kitapların fiyatları da farklılık gösterir.

Farklı Araştırma Konuları ve Sosyoloji

Genel Sosyoloji

Toplumsal yaşama yeni bakış açılarıyla bakmak isteyenler için farklı araştırma konularının sosyolojiye etkisini inceleyen kitaplara yer veren marka çeşitleri sizlere yeni bir pencere sunar. Farklı araştırmalarla zenginleşen kitaplar sayesinde insanın günlük yaşamını direkt etkileyen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin kültürel alışkanlıkları nasıl etkilediği ya da zaman içerisinde ortaya çıkan inanç sistemlerinin toplumun gidişatını hangi yöne çevirdiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Toplumsal Olaylar ve Kitlelerin Davranışları

Genel Sosyoloji

Tarihten günümüze meydana gelen savaş, devrim ve siyasal olaylar ile bu olaylara kitlelerin verdiği tepkileri inceleyen sosyoloji kitapları, toplumsal düzenin şimdiki halini anlamanıza yardımcı olur. Özellikle siyasi yansımaları bulunan olaylar üzerine yapılan sosyolojik çalışmalar, günümüz devlet politikalarının hangi temeller üzerine kurulduğunu gösterir. Toplumsal olayları inceleyen sosyolojik kitaplar kitle davranışlarının yanı sıra meydana gelen olayların günlük yaşam üzerindeki etkilerini de görmenize yardımcı olur. Bu bağlamdan bakıldığında fiyat fayda dengesi açısından kazanç sağlar.

Yaşam Alanlarının Sosyolojiye Etkileri

Genel Sosyoloji

Modern insan yaşamı içerisinde kentleşme ve kentleşmenin nasıl olduğu, toplumsal ilişkileri yapılandıran en önemli etkenlerden biridir. Yaşam alanlarının sosyolojiye etkilerini inceleyen kitaplar, şehirleşme sonucunda ortaya çıkan yeni sosyal alışkanlıkları, kırsal kesimde hayatlarını sürdürenlerin sosyal bağlarını ve kente yeni göç edenlerin yeni geldikleri ortama uyum süreci gibi pek çok farklı konuyu ele alır. Toplumun farklı yörelerinde yaşayan insanların hayatlarına pencere sunan bu kitaplar, yabancı ülkelere göç etmiş insanların yaşayışlarını merak edenlere de bilgi kaynağı sunar.

Genel Sosyoloji Kitaplarının Faydaları

  • Yaşadığınız toplumun tarihsel süreç içerisinde nasıl bir gelişim izlediğini öğrenmenizi sağlar. Bu sayede gündemdeki olaylara verilen tepkileri daha iyi analiz edebilirsiniz.
  • Toplumun geleceğe hangi yönde ilerlediğini anlamanıza yardımcı olur. Böylece kendi hayatınızla ilgili kararlar alırken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine daha iyi karar verebilirsiniz.
  • Farklı kültürlerden insanların bir arada aynı toplum içerisinde nasıl yaşadığını gösterir. Bu sayede insan ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.
  • Toplum içerisindeki kültürel farklılıkların bilincine varmanızı ve bunların nasıl bir zenginlik olduğunu anlamanızı sağlar. Böylelikle diğer insanlara karşı daha hoşgörülü ve saygılı bir tutum sergilemenize yardımcı olur.
  • İnsanların değer yargılarını gözler önüne serer. Bu sayede kendi değer yargılarınızı analiz ederek kişisel gelişimizi ilerletmenize imkan verir.

Bunları Gözden Kaçırmayın

  • Sosyolojik kitaplar bireysel değil toplumsal sorunlarla ilgilenir. Kişisel gelişim için kaynak oluştursalar da kişisel gelişim kitapları değildirler.
  • Kitaplarda incelenen konular üzerine genel geçer tanımlar yapılmaz. Sosyoloji kitapları herhangi bir soruna karşı direk çözüm önerileri üretmek yerine bu konuları analiz eder.
  • Sosyolojik araştırmalarda ideal ve olması gereken önermeler yer almaz. Olmuş ya da süre gelen olayları inceleyerek gözler önüne serer.
  • Sosyoloji genellikle diğer bilim dallarıyla birlikte inceleme yapar. Bu sebeple ilgi duyduğunuz bilim dalı ile beraber yapılan incelemeler sizin için daha faydalı ve ilgi çekici olabilir.
  • Sosyoloji, deney yapılabilecek bir araştırma dalı değildir. Bu sebeple kesin yargılara varacak sonuçlardan çok tümevarım yöntemi ile yorumda bulunur.
Sepet
Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

En Düşük

-

En Yüksek

Ürün Formatı

Kitap Adı

Yayınevi

Eser Sahibi

Katkıda Bulunan

Katkı Rolü

Basım Yılı

Baskı Sayısı

Cilt Tipi

Kağıt Cinsi

Basım Dili

Kondisyon

Durum

Menşei

Satıcı

Genel Sosyoloji

kategorisinde 2024 adet ürün bulundu..

Akıllı Sıralama