Satışlarınızı Artıracak Önemli İpuçları

Doğru Ürün Girişi Alıcıların Size Daha Kolay Ulaşmasını Sağlar

Marka

Türkiye'nin lider e-ticaret sitesi GittiGidiyor, oldukça geniş ürün çeşitliliği içerir ve milyonlarca ürün arasından aradığını bulmaya çalışan kullanıcılara çeşitli filtreleme seçenekleri sunar. Aktif olarak kullanılan filtreleme araçları sayesinde aranılan ürünler daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunabilir.

Filtre aracında en çok kullanılan alanlardan biri Marka'dır. Örneğin, Prima marka bebek bezi listelerken ürünün markasını satış formunda belirtmezseniz ''marka'' alanında Prima'yı seçen kullanıcılar ürününüzü ya da ürünlerinizi göremez. Eğer binlerce ürün arasından ürününüzün ön plana çıkmasını ve bulunmasını istiyorsanız ürününüzün markasını doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Kategori Seçimi

Ürün listelerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise kategori seçimidir. Örneğin, Cep Telefonu Şarj Cihazı satmak isteyen bir satıcı, ürününü Cep Telefonu Aksesuar kategorisi yerine cep telefonlarının listelendiği Cep Telefonu kategorisinde listelememelidir. Bu gibi hatalı listelemeler, GittiGidiyor kullanıcılarının olumsuz alışveriş deneyimi yaşamamaları için iptal edilmektedir.

Ürün Açıklamaları Özgün ve Detaylı Olmalıdır

Detaylı veya Özgün Açıklamalar

En çok yapılan yanlışlardan biri de ürün açıklamaların zayıf/yetersiz olmasıdır. Ürün açıklama bölümü, görsellerle zenginleştirilerek sunulduğunda potansiyel müşterilerinizin daha çok dikkatini çekeceğini ve size duyacağı güveni arttıracağını unutmayın. Aksi takdirde, ürün sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların, ürün hakkında daha fazla bilgi almak için farklı sitelere yönelmesine neden olabilirsiniz.

Zengin Medya Kullanımı Olmadan Açıklama Girişi

Satıcılar görsel kullanmadan, sadece düz yazı ile ürün hakkında bilgi vermeyi tercih etmektedir. Bu tür durumlarda, girilen açıklamalar kolay okunabilir ve takip edilebilir olmalıdır. Unutmayın, açıklamalarınızı başlıklarla ayırarak daha kolay okunabilir, anlaşılabilir hale getirebilir, kurumsal imajınızı güçlendirebilir, ürünlerinizi ziyaret eden alıcıların sizden alışveriş yapma oranını artırabilirsiniz.

Video Kullanımı

Ürünlerinizi anlatmanızın en iyi yolunun video olduğunu unutmayın. Özellikle elektronik ürün satın almak isteyen kullanıcılar, ürün özelliklerini daha iyi anlamak ve ürünü daha net görebilmek için ürün videosu görmek isterler. Ürün sayfanızda video olmaması durumunda kullanıcılar, ürün sayfanızı terk ederek video içerik sitelerine yönelebilirler. Farklı platformlara kayan kullanıcıların, ilgili platformlarda yer alacak reklamlarla daha farklı bir ürüne ya da siteye yönelebileceğini unutmayın.

Ücretsiz ve Aynı Gün Kargo Daha Fazla Tercih Edilir

Kargo Süresi

Siparişi verilecek olan ürünlerin kargoya verilme süresi satın alma sürecini etkileyen en önemli konulardan biridir. Kullanıcılar, ürünün tahminen ne kadar sürede eline ulaşacağını bilmek ister. Özellikle hafta içi elinizden geldiğince ürünü aynı gün içinde kargoya vermeye çalışın ve bunu GittiGidiyor'da ürün girişi yaparken mutlaka belirtin.

Ürün Başlığı Önemlidir

Ürün başlığı oluşturulurken en sık yapılan hatalardan biri de hazır XML listeleri üzerinden gelen ürün başlıklarının aynen kullanılmasıdır. Bu, ilgili ürün sayfasının Google arama sonuçlarında geriye düşmesine sebep olur. Doğru bir şekilde oluşturulan ürün başlıkları, arama motorları üzerinden ürün sayfalarınıza gelen ziyaretin ve dolayısıyla satışların artmasını sağlar.

Elektronik ürünler için başlık oluştururken mümkünse Marka, Seri, Model ve Ürün Kodu gibi bilgileri girdiğinizden emin olun ve belirgin bazı spesifikasyon girişleri yapın.

Örnek 1: Samsung Notebook Odyssey 15.6 NP800G5H-XS1US 2 Yıl Samsung Türkiye Garantili Örnek 2: Samsung Notebook Odyssey 15.6 NP800G5H-XS1US i7 İşlemcili Örnek 3: Samsung Notebook Odyssey 15.6 NP800G5H-XS1US Siyah Renk Örnek 4: Samsung Notebook Odyssey 15.6 NP800G5H-XS1US Windows 10 Home

DOĞRU KULLANIMLAR -Kabartma Desenli Yuvarlak Cam Tekli Avize -Peyker Döküm Beyaz Taşlı 4'lü Halat Avize -5'li Hürrem Camlı Taşlı Klasik Gümüş Avize

YANLIŞ KULLANIMLAR -Özel Seri Avize-Ücretsiz Kargolu Harika Avize -1.Kalite Mükemmel Avize-Kampanyalı Avize -Yeni Yıla Özel Tekli Sarkıt Avizelerde Büyük İndirim

Görsel Seçimi

Çözünürlüğü Düşük Olmayan Beyaz Arka Plan

Ürün görselleri, satılan ürünün net bir şekilde anlaşılması için kullanılır. Yazı ile birlikte sunulan görseller ise (ücretsiz kargo, kampanya, bir alana bir bedava gibi promosyonel ifadeler içeren görseller) doğru değildir. Yazıların kullanım alanı Ürün Başlığı ve Ürün Açıklaması bölümleridir. Ürünlerinizin daha profesyonel ve doğru anlaşılması için görsellerinizde beyaz arka plan kullanmaya özen gösterin.