Satıcı Gelişimi ve Rozet Sistemi

Satıcı Gelişim Sistemi (SGS), satıcıların alıcılara sunduğu ürün ve hizmet kalitesinin belirli kriterlere göre değerlendirilip puanlandırılması sonucunda satıcıların sınıflandırılmasıdır.

Satıcı Gelişim Sistemi'nde satış adetiniz ve kazancınız ne olursa olsun ürün ve hizmet kalitenizi artırarak Çok Başarılı veya Başarılı armasına sahip bir satıcı olabilir, GittiGidiyor'un sağladığı özel indirim ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz

Hangi Satıcılar Sisteme Dahil Edilir?

En az 30 gün GittiGidiyor üyesi olan ve son 3 ayda en az 20 adet satış işlemi yapmış olan satıcılar Satıcı Gelişim Sistemi'nden yararlanabilir.

ÖNEMLİ:

Alıcıdan kaynaklanan ürün iptali ve iadeleri, satıcı performanslarında değerlendirilmemektedir.

Satıcı Gelişim Sisteminin Amacı

  • Satıcı Gelişim Sistemi'nde satıcıların sunduğu ürün, hizmet kalitesi ve satış performansları değerlendirilip puanlandırılır ve satıcılar başarı seviyelerine göre Standart Altı, Standart, Başarılı ve Çok Başarılı olarak sınıflandırılır.

  • Her ay sonunda tüm satıcılara performans değerleri, başarılı ve başarısız olduğu yönleri Satıcı Hizmet Karnesi ile gösterilir. Bu sayede, satıcılara geribildirim verilerek, arzuladıkları sonuca ulaşmaları için ürün ve hizmet kalitelerini artırmaları amaçlanır.

  • En Önemli Avantajı: Başarılı ve Çok Başarılı armalarıyla ödüllendirilen satıcıların ürünleri öne çıkarılarak alıcıların yüksek hizmet kalitesine sahip olan satıcılardan alışveriş yapmaları sağlanır.

Başarı Armaları

Hizmet ve satış performansı başarılı olan satıcılar Başarılı ve Çok Başarılı armalarıyla ödüllendirilir. Bu armalar, satıcının profil sayfasında, ürün sayfalarında, arama sonuç sayfalarında ve satıcının ürünlerinin yanında gösterilir.

Başarılı ve Çok Başarılı Satıcı Olmanın Avantajları

  • İstatistiklere göre alıcılar, arma sahibi satıcıları diğer satıcılara göre daha fazla tercih etmektedir.

  • GittiGidiyor'da ürün arayan alıcılar, arma sahibi satıcıların ürünlerini daha üst sıralarda görür.

  • Alıcılar, ürün arama sayfalarındaki filtreleme seçeneği sayesinde arma sahibi satıcıların ürünlerine kolayca ulaşabilir.

Başarıyı belirleyen kriterler

Kullanıcının son 3 aylık performans değerlerine bakılarak aşağıdaki kriterlere göre hesaplanır:

Kargolanan ürün oranı

Son 3 ayda kargolanan ürün sayısının, toplam satış sayısına oranıdır.

İadesiz Tamamlanan Satış Oranı

Son 3 ayda kargolanan (İadesiz) ürün sayısının, toplam satış sayısına oranıdır.

Önerilme Yüzdesi

Alıcılar puan ve yorum haklarını kullanırken "Bu satıcıyı diğer kullanıcılara önerir misiniz"? sorusuna yanıt verir.Bu soruya verilen yanıta göre hesaplanan önerilme yüzdesidir.

Performans Hesaplaması

Satıcının performansı, yukarıdaki 3 kriterin belli katsayılar ile çarpılarak hesaplanmasıyla belirlenir. Buna göre yeni formül yazıyla:

(Kargolanan ürün oranı*5 + Tamamlanan işlem oranı (iadesiz)*3 + Önerilme Yüzdesi*4))/12

Örneğin, son üç aylık periyotta 1000 veya üzeri satış adedine sahip bir satıcının performans puanlarına göre sınıflandırma tablosu aşağıdaki gibidir.

Hesaplama Formülü

Hesaplamanın nasıl yapıldığını bu örnekle keşfedin:

Örneğin; X satıcısının son 3 aylık performans kriterleri aşağıdaki gibi olsun;
Kargolanan ürün oranı: % 99.50 (Çok Başarılı-4 puan) Tamamlanan İşlem Oranı (İadesiz): % 100.00 (Çok Başarılı-4 puan) Önerilme yüzdesi: 99.40 (Çok Başarılı-4 puan) X satıcısının performansı; (4*5)+(4*3)+(4*4)/12 = 4 yani Çok Başarılı olarak hesaplanır.
Hesaplanan oranlarınız karşılığı bulunduğunuz segmente göre aşağıdaki puanları alırsınız. Çok Başarılı: 4 Başarılı: 3 Standart: 2 Standart Altı: 1
Uyarı! GittiGidiyor, Satıcı Gelişim Sistemi'nde (Hizmet Karnesine ait 3 kriterde Çok Başarılı, Başarılı satıcı olma kriterlerinde) gerektiğinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ayrıca Müşteri Hizmetleri'nden uyarı alan satıcıların performansında değişiklik yapabilir, Satıcı Gelişim Sistemi'nden çıkartabilir, Satıcı Gelişim Sistemi'nin avantajlarını sonlandırabilir veya değiştirebilir.