GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Seçili Kriterlerde Ara

Kitap, Dergi (Eski tarihli)

kategorisinde 808337 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kitap, Dergi (Eski tarihli)

Yıllar içinde eskiyen ve eskidikçe değerlenen kitap ve dergiler, birçok okur yazarın almaktan keyif duyduğu seçeneklerdir. Nostaljik bir hava katmasının yanı sıra eski dönemleri de gözlemleme imkanları sunan bu kitap ve dergiler, aslında tarihe dönük belgeler olarak da gösterilebilir. Eski kitap ve dergiler, yazıldığı alan ve türlere göre alt kategorilerde satılır.

Eski Edebi Kitaplar

Kitap, Dergi (Eski tarihli)

Eski romanlar, şiir kitapları, kitap incelemeleri aslında bu kategorinin altında yer alır. Özellikle eski dönemlerdeki ünlü yazarların kitapları, sırf koleksiyon yapmak için bile toplanır. Bu kitaplar, çok eski tarihlerden kalma ise zor ve sadece koleksiyoncularda bulunur. P. Anderson Batı'da Sol Düşünce, Alexander Dumas The Three Musketers ve Muriel Moufroy Mevlana'nın Kızı, eski edebi kitap örneklerinden birkaçını oluşturur.

Eski Dergiler

Kitap, Dergi (Eski tarihli)

Dergiler de aslında kendi kategorilerine göre ayrılır. Moda, futbol, iş dünyası, bilim derken birçok alan kendi grubu ile ilişkili dergileri piyasaya sürer. Kitap koleksiyoncuları gibi dergi koleksiyonu yapılan kişiler de çok fazladır ve bu nedenle çoğu zaman eski dergilerin arayışı içine girerler. Eski dergileri kullanarak yıllar içinde değişen modayı, bilimdeki ilerlemeleri gözlemleme şansı yakalayabilirsiniz. Hatta dergilerin eski sayıları seri halinde de satılır. NTV bilim Ağustos 2009 sayısı, Tuning Türkiye Eylül 2008 sayısı, GQ Türkiye Aralık 2012 sayısı ve Yoga& Sağlık Mart 2010 sayısı farklı alanlarda ön plana çıkmış eski dergilerdir.

Eski Akademik Kitaplar

Kitap, Dergi (Eski tarihli)

Akademik alanda ise bilgi kümülatif bir şekilde ilerlediği için aslında eski kaynaklar büyük önem arz eder. Çünkü günümüz bilgileri geçmiş bilgiler zemin alınarak ortaya çıkar. Bu noktada aslında en çok ulaşılabilen ve saklanan kaynaklar, eski akademik kitaplardır. Her ne kadar çok eski dönem kitaplarının bir kısmına ulaşılamasa da bazı üniversite kütüphanelerinin bünyelerinde erişime açık olarak tek basımları bulunabilir. Bu kitapları daha çok öğretim üyeleri, lisans ve lisansüstü düzeydeki öğrenciler kullanır; tez araştırmaları için köklü kaynaklardır. Eski ansiklopediler, bu kategoriye dahildir. Endüstriyel Yapılabilirlik Etüdlerinin Hazırlanması Elkitabı, İstanbul Kültür ve Sanat Ansiklopedisi bu kategoriye ait kitaplardan birkaçıdır.

Eski Tarihli Kitap ve Dergi Okumanın Faydaları

  • Eski zamanlara dair detaylı ve gerçek bilgiler edinirsiniz.
  • O zamanın popüler kültürü ile günümüz popüler kültürü arasındaki farklılıkları görebilirsiniz.
  • Eski dil kullanımlarını inceleme şansı yakalayarak nostaljik bir tecrübe edinirsiniz.
  • Az bulunan ve merak edilen kaynaklar sizin kitaplığınızda yer alır.
  • Uzun yıllar saklayarak daha sonraki süreçlerde yaptığınız araştırmalar için bir kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Eski Tarihli Kitap ve Dergi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Basım yılına ve kaçıncı baskı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü aradığınız dönemdeki baskısından ziyade bilmeden yeni baskısını alabilirsiniz.
  • Akademik kitapların, o dönemin gerçeklerine dayanılarak yazıldığını ve günümüz bilgilerine dayanmadığını göz önünde bulundurun.
  • Kitap ve dergiler eski tarihlerden kalma olduğu için yazılarda silik, sayfalarda yırtık olmamasına dikkat edin.
  • Piyasada bu dergilerin sahte versiyonları ile de karşılaşabilirsiniz. Çünkü özellikle koleksiyoncularda bulunan kitaplar, yüksek fiyatlara satılır.
  • Aldığınız dergi ve kitapları koleksiyondan ziyade okumak için alıyorsanız, dilini gözden geçirmeyi unutmayın. Çünkü eski terimlerin ağırlıkta olduğu bir kitabı okumakta güçlük çekebilirsiniz.