GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol
Popüler Filtreler
Seçili Kriterlerde Ara
Renk
Marka

Akrilik Boya

kategorisinde 35410 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Akrilik Boya

Akrilik boya çok yönlü, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay bir sanatsal boya çeşididir. Renk pigmentlerinin su ile emülsiyon haline getirilmiş sentetik polimer içinde süspanse edilmesiyle elde edilir. Suda çözünebilme ve iyi yapışma özelliklerine sahiptir. Akrilik boya modelleri oksitlenmeye ve kimyasal ayrışmaya karşı dirençli olduğundan, zamanla sararma yapmaz.

Akrilik Boya Çeşitleri

Akrilik Boya

Akrilik boya fiyatları, boyanın kalitesine ve rengine göre farklılık gösterir. Bazı pigmentlerin elde edilmesi daha zor olduğundan, özel renklere sahip akrilik boyalar, beyaz akrilik boya ve siyah akrilik boya gibi standart renklere kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir. Akrilik boya markaları, kaliteye göre okul ve sanatçı kalitesi olmak üzere genellikle iki tür boya yelpazesine sahiptir. Sanatçı kalitesindeki akrilik boya çeşitleri yüksek ışık haslığı ve renk berraklığı ile öne çıkar. Bu boyalarda kaliteli ve ince öğütülmüş pigmentler kullanır. Öğrenci ya da okul akrilik boyası çeşitlerinde ise boyaya rengini veren pigment konsantrasyonları daha düşüktür. Akrilik boyalar sprey olarak da bulunabilir. Akrilik sprey boya çeşitleri, iyi ışık haslığına ve ortam koşullarına karşı dayanıklılık sağlamak için daha güçlü bir bağlayıcıya sahiptir. Kolay ve homojen uygulama avantajı ile geniş ya da erişilmesi zor yüzeylerin boyanması için idealdir. Krom ya da altın efekti için sprey metal akrilik boya tercih edilebilir.

Akrilik Boya Seti

Akrilik Boya

Akrilik boya set çeşitleri, öğrenciler ve resme yeni başlayanlar için uygun fiyatlı ve pratik bir seçimdir. En popüler renklerden oluşan 12'li akrilik boya çeşitleri ile temel desenler için ihtiyaç duyduğunuz renklere sahip olabilirsiniz. Ana renkleri birbiri ile karıştırarak çok sayıda renk oluşturabilirsiniz. Akrilik boya beyaz ve siyah renk karışımı ile gri akrilik boya elde edebilirsiniz. Akrilik boya doğası gereği çok yapışkan ve esnek olduğundan, çok çeşitli zeminlere uygulanabilir. Boyanacak yüzeyin hazırlanması için "gesso" kullanılması tavsiye edilir. Akrilik boya seti ile uygulama yapmak için en iyi yüzeyler kanvas ve sunta gibi hafif dokulu yüzeyler ve kalın ve ağır kağıtlardır. Uygulama alanına ve özelliklerine bağlı olarak sprey akrilik boya çeşitleri de bulunabilir.

Akrilik Boya Fırça Seti

Akrilik Boya

Akrilik boyalarla çalışırken hem doğal hem de sentetik kıllardan üretilmiş fırçalar kullanılabilse de boyanın alkalin yapısı nedeniyle sentetik fırçalar genellikle daha iyi bir seçimdir. Akrilik boya uygulamalarında fırçaların daima temiz tutulması gerekir. Akrilik boya fırça seti temizlenmeden bırakılırsa, fırçaya zarar verebilecek güçlü çözücüler kullanmadan boyayı çıkarmak genellikle çok zordur. Boyamayı bitirince fırçaları ılık su ve yumuşak sabunla yıkayarak kolayca temizleyebilirsiniz.

Akrilik Boyanın Avantajları

  • Su bazlı akrilik boya diğer sanatsal boyalara kıyasla çabuk kurur.
  • Hızlı kuruma süresi, kısa sürede birçok boya tabakasını uygulayabilmenizi sağlar.
  • Bu sayede akrilik kullanırken katmanlama tekniklerini çok etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Suda çözünür bir boya olması nedeniyle su ve sabun ile kolay bir şekilde temizlenir. Zararlı dumanlar oluşturabilecek kimyasal kullanma ihtiyacını azaltır.
  • Boyanın kuruma süresini yavaşlatmak ve şeffaflığı artırmak için özel medium çeşitleri bulabilirsiniz.

Bunları Bilmenizde Fayda Var

  • Akrilik boya kuruduktan sonra üzerine yağlı boya yapılabilir.
  • Yağlı boyanın üzerine akrilik boya uygulanmasında kalıcı sonuçlar elde edilmez. Kısa sürede soyulmalar meydana gelir.
  • Akrilik boyanın kuruma süresi, uygulanan katmanların kalınlığına ve odanın bağıl nemine ve sıcaklığına bağlıdır.
  • Akrilik ile boyanmış resimlerin verniklenmeden önce en az bir hafta bekletilmesi önerilir.
  • Koyu renkli veya daha kalın boya uygulamaları için daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.