GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Pul, Posta Tarihi

kategorisinde 40785 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Pul, Posta Tarihi

Pul koleksiyonculuğunun, günümüzde bir milyonu aşkın insanın ilgi alanına girdiği tahmin ediliyor. İlk kez İngiltere'de, Kraliçe Victoria'nın resmi olan pullar ile başlayan koleksiyonculuk, 1870'lerden itibaren gençler arasında hızla yayılmıştır. 1920'lere gelindiğinde popülaritesi daha da artan pul koleksiyonculuğu, 1930'da bu alanda organize çalışmaları başlatan müzayedeci Robson Lowe önderliğinde filateli bilimine dönüşmüştür. Posta tarihi terimini ilk kez kullanan kişinin Robson Lowe olduğu tahmin ediliyor. Posta tarihi araştırmacılarını insanlık araştırmacıları, filatelistleri ise bilim araştırmacıları olarak tanımlayan Robson Lowe ile birlikte pul koleksiyonculuğu bambaşka bir yola girerek o günden bu yana profesyonel bir uğraşı olarak kabul görmeye devam ediyor. Pul koleksiyonculuğu yapıyor ya da flateli ile ilgileniyorsanız, GittGidiyor'da ilginizi çekecek tüm materyalleri bulabilir, koleksiyonunuza ekleyebileceğiniz nadide parçaları uygun pul fiyatları ile satın alabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Pul ve Koleksiyonculuk

Pul, Posta Tarihi

Pul koleksiyonculuğu çoğunlukla filateli ile karıştırılıyor. Filateli pul koleksiyonculuğunu da kapsadığı halde anlamı daha geniş. Pulların nasıl basıldığı, neden basıldığı, basımındaki teknik detaylar, nerede basıldığı, kimin bastırdığı ve dağıtımının nasıl yapıldığı gibi sorulara cevap arayan bilim dalı filateli olarak adlandırılıyor. Pul ise postaların gönderim ücretinin ödendiğine dair belge niteliği taşıyan evrak anlamında kullanılıyor. Tarihte basılan ilk pul, Penny Black olarak bilinen ve 1840 yılında İngiltere'de kullanılmaya başlanan Kraliçe Victoria resimli etiket olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ise ilk yerli pul 1863 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde basılıyor.

Pul Çeşitleri ve Özellikleri

Pul, Posta Tarihi

Pulların farklı amaçlar için basılmış değişik çeşitleri bulunuyor. Bunlar arasında en sık rastlanan tipler; anma pulu, posta pulu, sürekli pul, resmi pul ve uçak postası pulu oluyor. Pul koleksiyoncuları ise hem geçmiş yıllarda basılmış hem de yeni basılıp tedavüle girmiş yerli pul ve yabancı pul çeşitlerini takip ederek satın alıyor. GittiGidiyor koleksiyon kategorisinde yerli ve yabancı pulları araştırıp inceleyebilirsiniz. İlk gün zarfı olarak bilinen FDC çeşitlerinin de yer aldığı kategoride ayrıca posta kartı ve antiye, özel damgalar, Avrupa CEPT pulları ve maksimum kart çeşitleri de yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından örneklerin kendine yer bulduğu filatelik ürünler arasında erken dönem cumhuriyet ve Osmanlı dönemine ait tipleri de satın alabilirsiniz.

Özenle Biriktirmek için Gereken Filatelik Malzemeler

Pul, Posta Tarihi

Pul koleksiyonu yapmak özen ve dikkat gerektiriyor. Toplayıp bir araya getirdiğiniz ister pul olsun ister posta kartı, değerini koruyabilmesi için bazı önlemler almanız gerekiyor. Bunun için kullanmak zorunda olduğunuz malzemeler bulunuyor. Pul maşası, pul defteri, FDC albümü ve odontometre ihtiyacınız olan araçlar arasında yer alıyor. Ayrıca pul koleksiyonunuzu organize edebilmek için gereken filatelik yayın ve katalogları da unutmamanız gerekiyor. GittiGidiyor koleksiyonculuk kategorisinde pullar ve pul koleksiyonculuğuna dair ihtiyacınız olan tüm filatelik malzemeler sizi bekliyor. Halen pul koleksiyonu yapıyor ya da yapmaya başlamak için heyecan duyuyorsanız, kategoride yer alan ürünleri hemen incelemeye başlayabilir, posta tarihi ve pullara dair yepyeni bir dünyaya adım atmak için alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Daha fazla koleksiyon objesi Diğer Koleksiyon kategorimizde sizi bekliyor. Pul çeşitlerini incelemek için bu sayfamızı; tüm koleksiyon ürünleri için Koleksiyon kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Pul Koleksiyonu Yapacaklar İçin Öneriler

  • Değer yaratabilmek için gelişigüzel pul koleksiyonu yapmak yerine planlı ve sistematik hareket etmeniz öneriliyor.
  • Bir ülkenin ya da dönemin pullarını seçebilir veya sadece özel olaylara dair pul, özel damga, FDC veya maksimum kartları takip edebilirsiniz.
  • Koleksiyonunuzu düzenli bir şekilde ilerletebilmek için PTT Filateli'ye abone olabilir, böylece yeni çıkan tüm serileri satın alabilirsiniz.
  • Koleksiyonunuzu geriye doğru götürebilmek içinse geçmiş yıllara ait pulları yıllık takım olarak toplayabilirsiniz.
  • Filateli katalogları geçmiş tarihli pulları toplama aşamasında en önemli bilgi kaynaklarınız arasında yer alıyor.

Pul Koleksiyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Pullarınızı hiç bir zaman eliniz ile tutmamanız gerekiyor.
  • Pulları incelerken mutlaka pul maşası ile çalışmanız öneriliyor.
  • Pullarınızı saklamak için şeffaf selofan zarflar veya pul albümlerini tercih edebilirsiniz.
  • Pullarınızı güneş, nem ve sıcaktan koruyarak muhafaza etmeniz tavsiye ediliyor.
  • Pullarınızı ışığa tutmak, ısıya maruz kalmalarına sebep olacağı için büyüteç edinmeniz de fayda bulunuyor.