GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Plak

kategorisinde 40812 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Plak

Plak, dairesel bir gövde yapısına sahip, PVC malzeme kullanılarak üretilen ve her iki yüzeyi üzerine de ses kaydı yapılabilen bir ses kayıt ürünüdür. Plak üzerine kaydedilen ses, pikap veya gramofon olarak adlandırılan özel cihazlar sayesinde dinlenebilir. Plak ilk olarak 19. yy. sonunda ortaya çıkmış ve zaman içinde gelişerek bugünkü modern halini almıştır. CD ve DVD gibi daha modern kayıt ortamlarının çoğalması ve bunların bilgisayar veya diğer cihazlar üzerinden dinlenebilmesi plak kullanımını azaltsa da plak kullanmayı sevenler oldukça fazladır. Siz de sevdiğiniz sanatçılara veya müzik türüne ait plakları uygun plak fiyatları ile satın alabilir kaliteli müzik dinleme keyfini doya doya yaşayabilirsiniz.

Plak Çeşitleri Nelerdir?

Plak

Plak çeşitleri çapları üzerinden ya da dakikadaki devir sayıları üzerinden sınıflandırılır. İlk üretilen plaklar 78 devre sahip plaklar olarak üretilmiştir. Kırılgan bir malzeme ile üretilen bu ilk plak modelleri üzerine oldukça kısa süreli kayıt yapabilme imkânı elde edilmiştir. Sonraki süreçlerde gelişen üretim teknolojisi ve malzeme kalitesi, 33 devirlik yani uzunçalar olarak tabir edilen plakların ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Plaklar üzerindeki geliştirme çalışmalarını devam ettiren plak markaları, bu çabalarının sonucunda 45 devirlik plaklar ortaya çıkarmayı başarmıştır. Plakların çap olarak sınıflandırılmaları ise iki temel ölçü üzerinden yapılır. Bunlar 7 inç plaklar ve 12 inç plaklar olarak ikiye ayrılır. Farklı devir sayılarına sahip plaklar bu iki çap ölçüsünde üretilebilir.

Müzikte Nostalji İçin Taş Plak

Plak

Taş plak, üretilen ilk plak türü olarak ifade edilebilir. Üretildiği malzemeden dolayı kırılgan bir yapıya sahip olan taş plaklar, 78.26 devire sahiptir. Uzun zaman önce üretimlerinin durdurulmuş olmasından dolayı çok nadir olarak rastlanan bu plaklar antika plak olarak değerlendirilir. Ebonit kullanılarak üretilen bu plak türü sert ve kırılgan yapısından dolayı taş plak olarak adlandırılmıştır. Genellikle gramofon kullanılarak çalınan taş plaklar antika tutkunlarının en değer verdikleri plak çeşitleri arasında yer alır.

Plak ile Kaliteli Ses

Plak

Plaktan elde edilen ses kalitesi, eğer plak yüzeyinde herhangi bir bozukluk yoksa oldukça yüksektir. Bu özellikleri ile eski plaklar, eski dönem sanatçılarına ait eserlerin yüksek ses kalitesi ile dinlenebilmesine imkân sunar. Müzikte plak tercih edenlerin tek amacı ses kalitesi de değildir. Plağın özel olması, gramofon ve pikap gibi özel aletlerle çalınabilmesi, geçmişle bağlarının olduğunun düşünülmesi özellikle antika sevenlerin plak tercihi üzerinde etkilidir.

Plak Sevenler için Tavsiyeler

  • Koleksiyonculuk merakı olanlar ve belirli bir müzik türüne ilgi duyanlar için plak, önemli bir koleksiyon objesidir.
  • Plaklar ile çok eski yıllarda popüler olan müzik eserlerine ulaşabilir, o yılların sanatçılarını keyifle dinleyebilirsiniz.
  • Nostaljik ürünleri seviyorsanız kendinize özel bir plak arşivi, gramofon veya pikap seti oluşturabilirsiniz.
  • Zevk için toplanan plaklar, zaman içerisinde değerleri artan, koleksiyoncular tarafından aranan antika nesneler haline dönüşebilir.
  • Plak kullanımı, daha kalitesi ses elde etmenize yardımcı olması yanında müziğe daha kişisel bir boyut kazandırmakta da etkilidir.

Plak Satın Alırken Dikkat Edilecekler

  • Satın alınacak plak üzerinde çizik, yazı, leke olmaması yüzeyin iyi korunmuş olması müzik kalitesinin yüksek olmasında etkilidir.
  • Plakların mutlaka özel saklama kaplarında tutulması tozlanma, kirlenme ve çizilmelere karşı daha iyi korunmalarına yardımcı olacaktır.
  • Plakların formlarında bozulmalara sebep olabilecek aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlarda tutulmaması gerekir.
  • Plak orta etiketleri plağın değeri üzerinde etkilidir ve bu etiketlerin mümkün olduğunca iyi korunması gerekir.
  • Plaklar dik bir şekilde muhafaza edilmelidir; üst üste konularak yapılan sıralama formlarında bozulmalara yol açabilir.