GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kostüm

kategorisinde 33987 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kostüm

Okul etkinliklerinde, drama çalışmalarında, doğum günü veya yılbaşı gibi özel günlerde en sevilen giysilerden biri çocuk kostümleridir. Çeşitli kostüm modelleri sayesinde çocuklar; ister hayvan kostümü giyerek aslan, kaplan, timsah, kedi ya da tavşana dönüşür ister meslek kostümü giyerek itfaiyeci, doktor, hemşire, aşçı ya da tamirci, isterse de meyve kostümü sayesinde elma, muz, armut, portakal, ananas gibi çok çeşitli seçeneklerden biri olur. Kostümler, çocukların eğlenerek öğrenmesini ve farklı deneyimler kazanmasını sağlar, gelişimlerine destekte bulunur.

Hayvan Kostümü Çeşitleri

Kostüm

Hayvanlar, her yaşta çocuğun ilgi odağıdır ve bu sebeple çocuklar; hayvanlı masallar dinlemeyi, hayvanlı çizgi filmler izlemeyi çok sever. Hayvan kostümleri çok sık tercih edildiğinden; ahtapot, akbaba, arı, aslan, at, ayı, balık, baykuş, civciv, deniz kızı, deve kuşu, domuz, fare, fil, fok balığı, geyik, goril, inek, kanguru, kaplan, karga, kedi, panda, sincap, yengeç ve zürafa gibi akla gelebilecek neredeyse tüm hayvanların çocuk kostümü bulunmaktadır. Hayvan temalı çocuk kostüm modelleri sayesinde çocuklar; hayvanların birbirine karşı durumu hakkında hayal gücünü kullanarak farkında olmadan drama çalışması yapar. Rolüne büründüğü hayvanın taklidini yaparak beden dilini kullanmayı öğrenir. Farklı duygular yaşayarak hayvanlara ya da farklı durumlara karşı empati kurma becerisini geliştirir.

Meslek Kostümü ile Geleceğe Hazırlık

Kostüm

Çocuklar kostüm giydiklerinde, giydikleri kostüm ile kendi kişiliklerini birleştirirler ve kostüm, duygusal coşkularını artırır. Duygusal coşkunun getirisi ile öz güveni artan çocuk, yeteneklerini fark ederek onları açığa vurur. Öz saygıları artar. Kalabalık ortamlarda konuşma ve dinlenme edinimi sayesinde grup içinde paylaşma, yardımlaşma ve iletişim kurmayı ilerletir. Meslek kostümleri ile yapılan bir etkinlikte çocuklar bilmedikleri ya da az bildikleri mesleklerin detaylarını oyun veya oyuna hazırlık aşaması sayesinde merak ederek öğrenir. Meslek kostümlerinde, farklı konsept kostümlerde olduğu gibi kostüm modelleri oldukça fazladır. Doktor, hemşire, asker, itfaiyeci, aşçı, hakim, savcı, avukat, astronot, pilot, hizmetçi, oduncu, tamirci, bahçıvan, imam gibi alternatifler meslek kostümü seçenekleri arasındadır.

Parti Kostümü

Kostüm

Yıl sonu baloları, doğum günleri ya da çeşitli özel gün partilerinin vazgeçilmezi olan parti kostümü, çocukların kendilerini özel hissetmelerini sağlar. Çocuğunuz; Prenses, Harry Potter, Batman, Superman, Spider man, noel baba, noel anne, Rapunzel, Sindirella, Uyuyan Güzel, Pinkie Pie, Mickey Mouse gibi hayali kahramanlardan biri olabilir. Ağaç, kaktüs, domates, biber, elma, muz, uzaylı, güneş, kovboy gibi çeşitli kostümlerle canlandırmalarda bulunabilir. Çocuk parti kostümü sayesinde çocuğunuz, dikkatini belirli bir konu üzerinde yoğunlaştırmayı öğrenir. Farklı duyguları deneyimleyerek keyifli vakit geçirir. Kostüm fiyatları, masal kahramanlarına, hayvan çeşitlerine veya kullanılan malzemeye göre değişkenlik gösterebilir. Kostüm markaları arasında beden farklılıkları olabilir.

Kostümün Çocuklara Kazandırdıkları

  • Kostümler, drama çalışmalarında çocukların role bürünmesini kolaylaştırır.
  • Kostüm kıyafetleri içindeki çocuğun, kostüm ile canlandırdığı kişi ya da hayvanı taklit edeceğinden sanat çalışmalarına ilgisi artar.
  • Kostümler, çocukların yaratıcılık ve estetik gelişimini destekler.
  • Farklı durumlarla ilgili deneyim kazanmasını sağlarken zihinsel gelişimine destekte bulunur.
  • Kostüm içinde kendini farklı hisseden çocuğun, hata yapma korkusu azalır ve çocuk, kendini kısıtlamadan daha özgür hareket eder.

Kostüm Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yaş grubuna uygun kostüm seçimi, çocuğun kostümlere ilgisini artırabileceği gibi azaltmasına da sebep olabileceğinden önemlidir.
  • Belirli bir konsept var ise konsepte uygun kostüm modelleri çocukla birlikte seçildiğinde çocuğun öz güvenine katkı sağlar.
  • Kostüm seçerken yanında kostüme uygun aksesuarların bulunduğu setleri tercih etmek isteyebilirsiniz.
  • Kaliteli malzemeden üretilen kostüm seçmek, çocuğun vücudunu tahriş edecek ürünlerden kaçınmanızı sağlar.
  • Bedenine uygun kostüm seçimi çocuğun, kostüm içinde kendini rahat hissederek, engelsiz hareket etmesi açısından önemlidir.