GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

1-2-3-4. Emisyon

kategorisinde 75 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

1-2-3-4. Emisyon

Antika paralar, koleksiyonerlerin en çok ilgi gösterdiği objeler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Özellikle devletlerin bastığı ilk serilere ait olan paralar, yüksek değerleri sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Devletler tarafından oluşturulan para basım serileri, "emisyon" ismiyle anılıyor ve eski tarihli emisyonlara ait para çeşitleri, yeni paralara göre daha değerli kabul ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti tarafından basılan 1., 2., 3. ve 4. emisyon paralar ise Türkiye paralarını toplamaktan hoşlanan koleksiyonerler için büyük önem taşıyor. Birbirinden başarılı koleksiyon markaları tarafından derlenerek satışa sunulan eski emisyon para modelleri, yüksek kondisyonları ve ideal fiyatları ile de kullanıcıları heyecanlandırıyor.

1. Emisyon Paralarla Tanışın

1-2-3-4. Emisyon

1. emisyon paralar, Türkiye Cumhuriyeti adına basılan ilk paralardan oluşuyor. Cumhuriyetin ilanından sonra basılan ve yeni devletin ilk resmi evrakları arasında kabul edilen paralar arasında 1. emisyon 1 lira ya da 1. emisyon 5 lira gibi düşük değerli seçenekler öne çıkıyor. Daha yüksek para değerlerini ifade eden modeller arasında ise 1. emisyon 50 lira ve 1. emisyon 500 lira gibi alternatifler bulunuyor. Serinin en yüksek değerli paralarını ise 1. emisyon 1000 lira seçenekleri oluşturuyor. Arka yüzlerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün görselleri bulunan ve Osmanlı harfleriyle hazırlanan 1. emisyon para çeşitleri, yüksek maddi değerleri sebebiyle yatırım aracı olarak da satın alınabiliyor.

2. Emisyon Paralarla Tarihe Tanıklık Edin

1-2-3-4. Emisyon

2. emisyon para çeşitleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında gerçekleşen devrimleri incelemek isteyenler için de eşsiz kaynaklar olarak kabul ediliyor. 2. emisyon para modelleri, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kurulduktan ve Harf İnkılabı yapıldıktan sonra basılan ilk paralar olmalarıyla öne çıkıyor. Latin harfleriyle basılmış ilk Türkiye Cumhuriyeti paraları olan 2. emisyon serisinde hem Mustafa Kemal Atatürk'ün hem de İsmet İnönü'nün portreleri yer alıyor. 1937 - 1944 yılları arasında basılan 2. emisyon paralar arasında 1 lira, 2,5 lira, 50 lira, 500 lira ve 1000 lira gibi seçenekler bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra Türkiye'nin yaşadığı süreci takip edebilmenizi de sağlayan 2. emisyon paralar, nadir rastlanan objeler olmalarıyla da dikkat çekiyor.

3. ve 4. Emisyon Paraları Keşfedin

1-2-3-4. Emisyon

3. ve 4. emisyon paralar, tamamı İsmet İnönü döneminde basılan banknotlardan ve madeni para çeşitlerinden oluşuyor. 3. emisyon paraların 1942 - 1947 yılları arasında İngiltere'de, Almanya'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bastırılan 7 farklı türü bulunuyor. En düşük değere sahip olan 3. emisyon paralar 2,5 liralar olurken 3. emisyon 1000 lira ise en yüksek değerli seçenek olarak öne çıkıyor. 4. emisyon para çeşitleri ise Amerika Birleşik Devletleri'nde basılan ve 1947 ve 1948 yıllarında tedavüle giren on ve yüz liralık banknotlardan oluşuyor. 4. emisyon 100 lira seçenekleri, dönemin günlük hayatta en çok kullanılan banknotları arasında bulunuyor. Daha fazla koleksiyon objesi Diğer Koleksiyon kategorimizde sizi bekliyor. Pul çeşitlerini incelemek için bu sayfamızı; tüm koleksiyon ürünleri için Koleksiyon kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

1-2-3-4. Emisyon Paraların Avantajları

  • Eski tarihli paraları toplayarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerine özgün bir açıdan bakabilirsiniz.
  • Eski para modellerini inceleyerek Türkiye'nin siyasi ve ekonomik gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Seri olarak satılan eski emisyon paraları toplayarak son derece zengin bir para koleksiyonu oluşturabilirsiniz.
  • Maddi değeri yüksek para seçeneklerini toplayarak gelecekte büyük değer kazanacak bir yatırım yapabilirsiniz.
  • Erör para çeşitlerini de koleksiyonunuza ekleyerek kişisel arşivinizi zengin bir hâle getirebilirsiniz.

Bunlara da Dikkat

  • Eski emisyon paraların fiyatları ürünlerin tarihlerine ve fiziksel durumlarına göre farklılık gösterebiir.
  • Eski para çeşitlerini rutubetten, tozdan ve güneş ışığından uzakta muhafaza etmeniz önerilir.
  • Eski emisyon paralarınızı deformasyonlara karşı korumak için koleksiyon defterlerinden yararlanabilirsiniz.
  • Eski emisyon paralarınızı güvenle inceleyebilmek için maşa, büyüteç, zarflı dosya gibi ürünler kullanabilirsiniz.
  • Paralarınızı dekoratif amaçla kullanacaksanız çerçeve seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.