GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Para, Madalya

kategorisinde 24565 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Para, Madalya

Sikke bilimi nümismatik olarak adlandırılıyor. Eski Yunanca kanun anlamına gelen "nomos" kelimesinden türetilen "nomisma" zamanla Latince "nummus" kelimesine dönüşüyor. Nummustan türeyen nümismatik ise modern anlamı ile madeni ve kağıt para koleksiyonculuğunu, sikke, madalyon ve para yerine geçen diğer tüm nesnelerin incelenmesini kapsayan geniş ölçekli bir çalışma sahası olarak tanımlanıyor. Günümüzde kağıt ve madeni para ve madalya koleksiyonu yapan koleksiyonerlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar çok. Koleksiyon kategorisi altında yer alan antika para ve madalya modelleri sayfalarında hem nümismatik malzemelerini hem de koleksiyon paralarına dair tüm çeşitleri bulabilirsiniz. Kategori altında yer alan ürünleri uygun para ve madalya fiyatları ile satın almak için incelemeye hemen başlayabilirsiniz.

Geçmişe Dair Para ve Madalya Koleksiyonu

Para, Madalya

Geçmişin izlerini taşıyan ve tarihe ışık tutan para koleksiyonlarını biriktirmek ve tasnif etmek ciddi bir emek gerektiriyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyor ya da referans kaynaklara ulaşmak istiyorsanız GittiGidiyor'da ihtiyaç duyacağınız nümismatik malzemeleri, yayınları ve katalogları satın alabilirsiniz. Belirli tarihlerde darp edilen emisyonlar hakkında bilgi veren katalog ve yayınlar, para koleksiyonu yapanların yolunu aydınlatıyor. Koleksiyonunuzun eksiklerini ve değerini tespit etmek konusunda oldukça önemli olan yayınlar, aynı zamanda hedeflerinizi belirlemeniz açısından da önem taşıyor. GittGidiyor'da katalog ve yayınlar dışında antika para ve madalyaları da inceleyebilirsiniz. Farklı emisyonlara sahip para modelleri hakkında bilgi edinebilir, koleksiyonunuza yeni seriler katmak için alışverişe başlayabilirsiniz. Geniş seçenekler sunan setler içinden koleksiyonunuzun eksiklerini uygun madalya ve antika para fiyatları ile tamamlayabilirsiniz.

Para Koleksiyonunuzu Genişletin

Para, Madalya

Dönemsel kağıt ve madeni paralara ait çeşitleri bulabileceğiniz kategori, Cumhuriyet ve Osmanlı paraları olmak üzere ikiye ayrılıyor. Koleksiyonculuğa yeni başlıyor olabilir ya da mevcut koleksiyonunuzu genişletmek için arayış içerisinde olabilirsiniz. Kategori sayfalarında Cumhuriyet dönemi madeni ve kağıt paralarının yanı sıra özel amaçlar için bastırılmış hatıra paraları ve madalyonlarını da bulabilirsiniz. Kategori altında yer alan Osmanlı dönemine ait kağıt paralar ise en erken, 1836-1861 yıllarında hüküm sürmüş ve ilk kez kağıt para bastıran, Sultan Abdülmecid dönemine kadar gidiyor. Yabancı para setlerine de yer verilen kategori altında ayrıca altın paralar da bulunuyor. Meraklıları için hatıra amacı ile bastırılan, ancak satın alma kabiliyeti olmayan altın ve gümüş varaklı kağıt para markaları da yine kategori altında yer alıyor.

Diğer Koleksiyon Malzemeleri

Para, Madalya

Para koleksiyonerlerinin ilgi alanları sadece kağıt ve madeni paralar ile sınırlı değil. Eski çağlarda para yerine kullanılan madalyon, jeton ve fiş gibi araçlar günümüzde hâlâ koleksiyonerlerin ilgisini çekiyor. Yakın Cumhuriyet dönemi ile birlikte Osmanlı'dan kalma jeton ve fişleri bulabileceğiniz kategoride yabancı ülkelere ait ilginç jeton ve fiş örnekleri ile birlikte madalya markaları da satın alabileceğiniz ürünler arasında yer alıyor. Koleksiyonerler açısından ilgi çekici ürünlerin bulunduğu GittiGidiyor'da hatıra amaçlı basılmış Cumhuriyet madalyonları, Osmanlı madalya ve nişanlarını hemen incelemeye başlayabilirsiniz. Daha fazla koleksiyon objesi Diğer Koleksiyon kategorimizde sizi bekliyor. Pul çeşitlerini incelemek için bu sayfamızı; tüm koleksiyon ürünleri için Koleksiyon kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Para Koleksiyonuna Başlamadan Önce

  • Referans olarak kabul edilen kataloglar üzerinde inceleme yapmanız öneriliyor.
  • Farklı dönemler ve tipler yerine belirli bir dönem ve tip belirleyerek ilerlemeniz tavsiye ediliyor.
  • Yerli paralar ile ilgileniyorsanız Darphane serilerini takip etmeniz oldukça önemli.
  • Koleksiyonculuğa, sondan başa doğru giderek başlamanız ve tecrübe kazandıkça zamanla daha eski daha nadir paraları araştırmalısınız.
  • Yurt içinde ve dışında yayınlanan dergi ve kataloglara abone olabilirsiniz.

Para Koleksiyonu Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Paraya, ister madeni olsun ister kağıt hiçbir zaman çıplak el ile dokunmamanız gerekiyor.
  • Eldiven, koleksiyonunuzu incelerken kullanmanız tavsiye edilen araçlar arasında yer alıyor.
  • Paralarınızı temizlemek için ıslak bez veya kimyasal maddeler ile silmemeniz öneriliyor.
  • Kağıt paraları asidi alınmış kağıt föylerde saklamanız tavsiye ediliyor.
  • Madeni paraları ise hava alışverişini engelleyen karton muhafazalarda saklamak en iyi çözüm olarak kabul ediliyor.