GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Ürün Puanı

Marka

Outdoor Giyim

kategorisinde 26138 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Outdoor Giyim

12 ay boyunca hem doğaseverleri hem de sporseverleri bir araya getiren outdoor aktiviteler için ne giydiğinize dikkat etmeniz gerekir. Hava koşullarına ve yaptığınız aktiviteye uyumlu olması gereken outdoor kıyafetlerin seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Size en uygun olanı seçmek, aktivite esnasında hem konforunuzu hem de performansınızı direkt olarak etkiler. İlk olarak hangi amaç için ve hangi şartlar altında kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Mevsime göre dikkat etmeniz gereken noktalar değişir. Genel olarak outdoor giyim üç katmanı içerir. Katmanlı giyimin tercih edilme sebebi ise öncelikli olarak vücut ısınızı ve terlemenizi kontrol altında tutmaktır.

Outdoor Giyimde İç Katman

Outdoor Giyim

Doğa aktiviteleri yaparken vücut sıcaklığınızı ve terlemenizi kontrol altında tutmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Katmanlı giyim sayesinde terleme durumunda üzerinizdeki katman sayısını azaltarak terlemenizi azaltabilir ve tersi bir durumda giyinerek vücut ısınızı yükseltebilirsiniz. İç katman teninize direkt olarak temas eden katman olduğu için nefes alabilir yapıya sahip olması gerekir. Aynı zamanda terinizin ilk değeceği katman olacağı için ekstra nem tutmama özelliğine sahip olması sağlığınız açısından en doğrusudur. İç katman kıyafet seçerken yaz aylarında daha çok terlendiği düşünülerek tercih yapmak doğru bir tutum değildir. Kış aylarında da aktivite halindeyken terlemeye devam ederiz. Ayrıca yaz aylarına göre bu mevsimde terlememizi kontrol altında tutmamız daha önemlidir. Esnek yapıya sahip, nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş ve tabii ki rahat edebileceğiniz outdoor kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Orta Katman Kıyafet Seçimi

Outdoor Giyim

Her bir katmanın ayrı bir işlevi bulunur. Ortak oldukları nokta ise vücut sıcaklığını dengede tutmalarıdır. Günümüz teknolojisi ile üretilmiş kıyafetler performans açısından da dayanıklılık açısından da eskiye göre oldukça üst düzey kaliteye sahiptir. Outdoor giyim ürünlerinde genel olarak altı çeşit kumaş türü kullanılır. Bunlar; polyester, spandeks, poliproblan, naylon ve yündür. En çok kullanılan polyester kumaştır. Bunun sebebi ise diğer çeşitlere göre daha hafiftir ve daha çabuk kurur. Orta katmanın kendine has özelliği ise vücudun ürettiği ısıyı tutması ve korumasıdır. Üst giyim için kullanılan orta katmanın suyu emmesi ve aynı zamanda çabuk kuruması da önemlidir. Genellikle bir ceket ve yelek şeklinde karşımıza çıkan orta katman outdoor giyim kıyafetleri, aktiviteler sırasında dış katmana göre daha çok kullanılan bir katmandır. Bu sebeple hava durumu ile direkt temas halindedir. Isıyı koruması açısından bu ürünlerin üretiminde en çok polar malzemesi kullanılır.

Her Mevsime Göre Dış Katman

Outdoor Giyim

Mevsime göre tercih yapabileceğiniz bir katmandır ancak her mevsim yanınızda bir ürün taşımanız aktiviteniz için en doğru olandır. Hava şartlarının değişimine karşı tedbirli olmanız gerekir. Dış katmanın diğer katmanların tamamını koruyan bir yapıya sahip olması gerekir. Bu sebeple en dayanıklı özelliklere sahip olması gereken katman budur. Güçlü kumaş yapısı ile sizi sert hava şartlarından koruduğu gibi iç kıyafetlerinizi de korur. Nefes alabilir bir yapıya sahip olması içeride bulunan kıyafetlerinizin daha çabuk kurumasına ve nemli kalmamanıza destek olur. Tamamen su geçirmez bir yapıya sahip olması gerekir. Outdoor mont ve outdoor yağmurluk modelleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Doğru Kıyafet Neden Önemli?

  • Doğa aktiviteleri her ne kadar macera dolu aktiviteler olsa da sağlığınızı koruyabilmek için doğru kıyafet seçimi önemlidir.
  • Yanlış kıyafet ve aksesuar spor anında performansınızı etkileyebilir.
  • Doğa aktivitelerine yeni başladıysanız yanlış kıyafet sebebi ile spordan soğuyabilirsiniz.
  • Aktivite anında konforlu hissetmeniz, yaptığınız aktiviteden keyif almanızı sağlar.
  • Doğru kıyafet seçimi üzerinizde fazla ağırlık taşımanızın önüne geçer.

Outdoor Kıyafet Seçimi İpuçları

  • İlk olarak nefes alabilir bir yapıya sahip olmaları bu mevsimde olmazsa olmazdır.
  • Hafif kumaşlar tercih etmeniz terlemenizi önleyeceği gibi performansınızı da artırır.
  • Katmanlı giyineceğiniz için ince yapıya sahip kumaşlar tercih edebilirsiniz.
  • Nem tutmayan bandanalar seçerek kendinizi güneşten koruyabilirsiniz.
  • İçerisinde rahat edemediğiniz kıyafet seçimleri yapmamalısınız.