GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Kafa Lambası

kategorisinde 3541 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Kafa Lambası

Kafa lambası satın almadan önce karar vermeniz gereken en önemli nokta, lambayı ne amaçla kullanacağınızdır. Bu sayede hangi teknik özelliklere sahip bir ürün satın alacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz. Doğada kamp kurduğunuz bir gece sadece yemek pişirmek için kullanacağınız bir lambanın daha basit özelliklere sahip olması yeterli iken, tırmanış ya da bisiklet gibi yüksek performans sporları için yüksek performanslı bir kafa lambası tercih etmeniz gerekir. Satın almadan önce hangi durumlarda kullanacağınızın listesini çıkarmanız, nasıl bir kafa lambasına ihtiyacınız olduğunu görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Kafa Lambası Işık Özellikleri

Kafa Lambası

Piyasada noktasal ya da yaygın ışık verenler olmak üzere iki farklı ışık yayım tipine sahip kafa lambası bulunur. Noktasal ışıklı lambalar, daha uzak mesafeleri görmenize olanak sağlar. Özellikle gece yapılan yürüyüş, bisiklet ve tırmanış gibi hareketli sporlar için uygundur. Yaygın ışıklı kafa lambası modelleri sayesinde, daha kısa mesafede, daha geniş bir alanı görebilirsiniz. Gece kamplarında yemek pişirmek, kitap okumak ve tamir yapmak için idealdir. Bazı gelişmiş özelliklere sahip kafa lambaları, iki özelliği birden içerir. Hem gece sporu hem de gece kampı yapıyorsanız, iki özelliği de sağlayan lamba kullanmak isteyebilirsiniz.

Batarya Ömrünü Etkileyen Faktörler

Kafa Lambası

Doğayla baş başa geçirdiğiniz bir gecede, lambanızın batarya ömrü sizin için önem kazanır. Batarya ömrünün uzunluğunu etkileyen faktörler, pil kapasitesi ve lümen yani ışık parlaklığıdır. Daha yüksek lümene sahip lambalar, daha parlak ışık yaydığı için daha iyi görüş sağlar. Ancak lümen değeri ne kadar yüksekse, harcanan enerji de doğru orantılı olarak yükselir. Eğer iyi görüş sizin için önemliyse, lambanızın harici pil ile çalışmasına ya da dahili bataryaya sahip ise batarya kapasitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Düşük ışık verme moduna sahip olan kafa lambaları, istediğiniz zaman tasarruf moduna geçerek pil tasarrufu yapmanızı sağlar. Kafa lambaları etiketlerinde, dolu batarya ile ortalama kullanım süresi yazılıdır. Bu süre hesaplanırken lambanın dolunay zamanı 2 metrelik mesafeyi aydınlattığı süre baz alınır. Yani dolunay zamanı dışında kullanacaksanız, üzerinde yazan süreden daha kısa zamanda pilin bitebileceğini unutmayın.

Kırmızı Işık Ne İşe Yarar?

Kafa Lambası

Bazı kafa lambalarında sarı ya da beyaz ışığın yanı sıra kırmızı ışık modu da bulunur. Bu mod çadır kamplarında düşündüğünüzden daha çok işinize yarar. Kırmızı ışık geceleri diğer ışık renklerine göre daha az dikkat çeker. Özellikle kalabalık bir grupla kamp yapıyorsanız, çadırınızda kimseyi rahatsız etmeden kitap okumanıza ya da gece çalan telefonunuza cevap vermenize imkan sağlar. Aynı zamanda kırmızı ışık gözbebeklerini beyaz ya da sarı ışık gibi uyarmadığı için gözünüzün geceye alışması kolaylaşır. Ek olarak, yıldızları seyretmek istediğinizde gecenin karanlığını bozmaz ve gökyüzünün ve doğanın tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Önemli Noktalar

  • Lümen (Işık parlaklığı) kafa lambası seçiminde en önemli faktördür.
  • Batarya kapasitesi lambanın kaç saat çalışacağını belirler.
  • Yağmurlu havalarda su geçirmezlik önem kazanır.
  • Özellikle yürüyerek kamp yapıyorsanız ağırlığa dikkat etmeyi unutmamalısınız.
  • Lambanın sahip olduğu modlar (kırmızı ışık, düşük ışık verme, acil durum ışığı vb.) size kullanım kolaylığı sağlar.

Bunlara da Dikkat

  • Harici pil ile çalışan kafa lambalarınızı uzun süre kullanmayacaksanız pili çıkararak muhafaza edin.
  • Seçiminizi yaparken, özellikle kış kampı yapmayı düşünüyorsanız, lambanın hangi dereceler arasında çalışmaya uygun olduğunu kontrol edin.
  • Özellikle yağmurlu ve karlı günlerde de kullanmak istiyorsanız, kafa lambanızın su geçirmezlik özelliği olduğuna emin olun.
  • Kamp alanına yürüyerek gitmeyi tercih ediyorsanız daha hafif bir kafa lambası kullanmak isteyebilirsiniz.
  • Çantada yanlışlıkla açılıp pilin bitmesini engellemek için özel bir modu bulunan kafa lambalarını tercih edebilirsiniz.