GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Çakı, Çok Fonksiyonlu Çakı

kategorisinde 13198 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ürünü hangi ürün tipi için arıyorsunuz?

Çakı, Çok Fonksiyonlu Çakı

Çakı, günümüzde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Av, balıkçılık, kamp gibi faaliyetlerde kullanılan çok amaçlı çakılar, korunma amacıyla kullanılan pratik cep çakıları ve estetik amaçlı kullanılan zarif çakılar oldukça popülerdir. Geniş ürün yelpazesi içerisinde, farklı markalar tarafından çeşitli fiyatlarla sunulan çakı modelleri arasından kullanım amacınıza yönelik olarak seçim yapabilirsiniz.

Av Çakısı

Çakı, Çok Fonksiyonlu Çakı

Av çakısı; outdoor çakı, kamp çakısı veya av bıçağı olarak adlandırılmaktadır. Balıkçılık, avcılık gibi outdoor faaliyetlerde kullanılan bu çakı türü çok çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Genellikle doğrudan av aktivitesi için kullanılan çakı modellerinde sağlam ve geniş bir gövde, keskin ve kavisli uç bulunur. Av çakısının kullanımında kabzasının ergonomik yapıda olması büyük önem taşır. Kolayca ve sağlam biçimde kavranabilen bir çakı ile ava çıkmak gerekir. Bu sayede bıçak elinizin bir uzantısı gibi işlev görür ve av esnasında güvenle kullanmanıza olanak sağlar. Balıkçılık gibi faaliyetler için daha ince uzun gövdeli, balık temizleme işlemlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlayan ince yapıda çakılar kullanılmaktadır. Bu bıçak türü, balığın üzerinde titizlikle çalışılmasına olanak verecek biçimde tasarlanır. O nedenle her av bıçağı sizi balıkçılık faaliyetlerinde tatmin etmeyecektir. Bıçağı seçerken kullanım alanınıza kesinlikle karar vermiş olmanız ve buna yönelik bir ürün seçmeniz gerekir.

Cep Çakısı

Çakı, Çok Fonksiyonlu Çakı

Cep çakısı modelleri, genellikle acil durumlarda kullanılmak üzere ya da pratik kullanım amaçlı cepte bulundurulmak üzere tercih edilir. Bu çakı türünde dikkat edilmesi gereken ilk özellik, pratik biçimde kullanılabilecek boyutta olmasıdır. Boyutunun yanı sıra ürünün kolay kavranan yapıda olması, ergonomik açıdan kullanışlı olması gerekir.

Çok Fonksiyonlu Çakı

Çakı, Çok Fonksiyonlu Çakı

Çok fonksiyonlu çakılar ya da İsveç çakısı çeşitleri, genellikle outdoor faaliyetlerde tercih edilir. Bu çakı türünün en büyük avantajı, tek bir ürünle birden fazla işlem yapılabilmesidir. Kanca sökme, balık temizleme, konserve açma, şişe açma gibi işlemler tek bir çakı ile yapılabilmektedir. Aynı şekilde makas, tornavida veya testere işlevi gören çok amaçlı çakılar da bulunmaktadır. Yangjang Columbia, Lanmark, Leatherman gibi farklı marka ve fiyat seçenekleri ile sunulan çok fonksiyonlu çakı modelleri ve çakı fiyatları arasından seçim yapabilirsiniz.

Çakı Kullanımının Püf Noktaları

  • Ava çıkıyorsanız, çok fonksiyonlu çakılar yerine Full Tang denilen sabit kabzalı çakı modellerinden tercih etmelisiniz. Bu çakı tipini kullanarak sapın kırılması gibi riskleri sıfıra indirebilirsiniz.
  • Özellikle yürüyüş ya da bisikletle yolculuk yapacaksanız, yanınıza almanız gereken kamp bıçağının hafif olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Sırt çantası ile kamp yolculuğuna çıkıyorsanız, sırt çantanızda ayrı ayrı yer kaplayacak şişe açacağı veya konserve açacağı gibi aletler yerine çok işlevli tek bir bıçak taşıyabilirsiniz.
  • Avda kullanmak üzere kamuflaj çakıları tercih edebilirsiniz.
  • Nadiren balığa çıkıyorsanız, klasik av bıçağı ya da balıkçı bıçağı yerine çok fonksiyonlu bir çakıyı tercih edebilirsiniz. Tek bir ürünle hem balık temizleme ve kanca sökme işlemini yapabilir hem de yan işlevlerini kullanabilirsiniz.

Çakı Satın Alırken...

  • Kemer klipsi çakının taşınmasını kolaylaştırır. Satın alırken kemer klipsi özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Çakınızı seçerken emniyet kilidi olup olmadığına dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Çakınızı kamp, av gibi outdoor etkinliklerde kullanmak üzere satın alıyorsanız, kabzasının plastik olmamasına dikkat etmelisiniz. Dayanıklılık bakımından önerilmemektedir.
  • Özellikle av çakısı satın almak istiyorsanız, ürünün ısıl işlem görmüş çelikten imal edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede hem daha sağlam hem de körelme bakımından da dayanıklı bir ürün edinebilirsiniz.
  • Katlanır dizayna sahip çakılar kullanım açısından pratiktir. Özellikle cep çakısı satın alırken katlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz.