GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Uyku Tulumu

kategorisinde 2691 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ürünü hangi beden için arıyorsunuz?

Uyku Tulumu

Kamp yapacağınız zaman her ne kadar yanınızda çadırınız olsa da kaliteli bir uyku tulumunuzun da olması bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu nedenle yalnızca çadıra güvenmek yerine uyku tulumunu da kaliteli ve ihtiyacınıza uygun şekilde seçmeniz gerekir. Bazı önemli detaylara dikkat ederek size ve kullanım koşullarınıza en uygun uyku tulumunu kolayca seçebilirsiniz.

 • Husky Uyku Tulumu
 • Ferrino Uyku Tulumu
 • Evolite Uyku Tulumu
 • Pinguin Uyku Tulumu

Uyku Tulumunun Çeşidine Karar Verin

Uyku Tulumu

Uyku tulumu modelleri konusunda farklı aktivitelere yönelik ya da farklı tiplerde pek çok çeşit bulunuyor. Özellikle kamp yapan kişiler için ağırlıklı olarak mumya tipi, dikdörtgen tip ya da zarf tipi uyku tulumları ideal oluyor. Aşağıya doğru daralmaları ve bu sayede ısıyı içeride tutmaları ile özellikle soğuk havalarda kullanmak için uygun olan mumya tipi uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz. Diğer uyku tulumlarında ise öncelik konfor olduğu için hareket etmek çok daha kolay oluyor. Bu tip uyku tulumlarını ise sıcak havalarda kullanmak üzere tercih edebilirsiniz.

Vücut Tipinize Göre Uyku Tulumu Seçin

Uyku Tulumu

Uyku tulumunuzdan beklentiniz sizi tamamen sıcak tutması ise ısıyı içeride tutan, yalıtımı yüksek kamp uyku tulumlarına yönelmelisiniz. Bunun için bir uyku tulumunun içerideki hava boşluğunu en aza indirmiş olması gerekiyor. İşte bu noktada vücut tipiniz devreye giriyor. Vücut tipinize en uygun olan uyku tulumunu satın almanız halinde içeride herhangi bir hava boşluğu kalmayacağından çok soğuk havalarda dahi ısı kaybı yaşamadan konforlu şekilde uyuyabilirsiniz. Ayrıca bazı markaların kadınlara özel olarak ürettiği ve kadınların vücut tipine daha uygun olan modelleri de bulunuyor. Kamp çadırı çeşitleri için Çadır kategorimizi ziyaret edebilir, daha fazla kamp malzemesi için ise Kamp sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sıcaklık Derecesini Belirleyin

Uyku Tulumu

Kamp tulumunuzu mutlaka kullanacağınız mevsime uygun şekilde seçmelisiniz. Tek bir uyku tulumu ile hem yazın hem de kışın konforlu şekilde idare etmeniz pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle uyku tulumunuzu seçerken gideceğiniz yerdeki en düşük sıcaklığı, mevsimi ve kamp yerinin yüksekliğini düşünerek tercih yapmalısınız. Mevsimlere uygunluklarına göre piyasada 4 çeşit uyku tulumu bulunuyor. 1 mevsimlik uyku tulumları yaz aylarında tercih edilirken 10 derece ve üstü sıcaklıklar için ideal oluyor. 2 mevsimlik uyku tulumları ise yaz ve ilkbahar ayları için üretilmiş olup 0 derece ve üstünde ideal bir koruma sağlıyor. 3 mevsimlik uyku tulumlarını sonbahar, ilkbahar başlangıcı ve kış başlangıçlarında, 0 ile 5 derece aralıklarında kullanabilirsiniz. Son tip olan 4 mevsim uyku tulumları ise -5 derece ve alt sıcaklıklarda uygun koruma sağlıyor. Bu nedenle uyku tulumu satın alırken mutlaka kullanacağınız mevsimi göz önünde bulundurmalı ve ona göre bir tercih yapmalısınız.

Kaliteli Uyku Tulumunda Olması Gerekenler

 • Nefes alması ve su geçirmez olması için endurance, down defender ve dryloft kumaşlara ve teknolojilerine sahip olması gerekir.
 • Uyku tulumunun kolay yıkanabilir özellikte olması gerekir.
 • Uyku tulumunun üzerinde kullanılabilecek maksimum sıcaklık değerinin yazması gerekir.
 • Isı yalıtımının azalmaması için üzerinde çok fazla fermuar bulunmaması gerekir.
 • Kaliteli sentetik ya da kaz tüyü malzeme kullanılmış olması gerekir.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilecekler

 • Kaz tüyü uyku tulumları ıslandıklarında yalıtımlarını kaybedecekleri için yağışlı havalarda kullanmak üzere sentetik olanlarını tercih edebilirsiniz.
 • Uyku tulumunun dış kumaşını seçerken hafif olmasına, nefes alabilir olmasına, dayanıklılığına ve yırtılmaz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Hiçbir uyku tulumu %100 su geçirmezlik sağlayamasa da su geçirmezliği yüksek olan uyku tulumları bulabilirsiniz.
 • Başınızı ve boynunuzu soğuktan koruması önemli olduğu için baş kısmını iyice saran modellere yönelebilirsiniz.
 • Uzun yürüyüşler yapacağınız bir yolculuğa çıkıyorsanız uyku tulumunuzu hafif olan ürünlerden seçmelisiniz.