GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Çadır

kategorisinde 5122 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Çadır

Şehirden uzaklaşarak doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan çadırlar, yaz tatillerinde sahilde sabahlamanın, gece dağlardan yıldızları izlemenin veya yemyeşil bir ormanda konaklamanın en hesaplı yollarından biridir. Tek kişilik veya çok kişilik olarak satın alabileceğiniz çadırlar arasında çok odalı çadır çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sayede arkadaşlarınızla veya ailenizle eğlenceli bir serüvene katılabilirsiniz.

 • Husky Çadır
 • Ferrino Çadır
 • Andoutdoor Çadır
 • Evolite Çadır

Çadır Seçimi

Çadır

Tek kişilik veya çok kişilik olarak üretilen çadırlardan zevkinize ve kullanacağınız mevsime göre herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ancak tercih edilen çadırda belirtilen kişi sayısını geçmemeye özen gösterilmelidir. Çadırlarda belirtilen kişi sayıları maksimum kapasite olarak değerlendirilmelidir. Yanınıza alacağınız kamp eşyalarınızı da hesaplayarak, çadırınızın kaç kişilik olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla çıkacağınız seyahatlerde, çok odalı çadırları tercih ederek kendinize özel alan yaratabilirsiniz. Her ne kadar doğayı sevseniz de böceklerle savaşmak istemiyorsanız sinekliği bulunan çadırları tercih etmelisiniz. Eğer yüksek rakımlı yerlerde veya kış aylarında kamp yapacaksanız dört mevsim çadırları tercih edebilirsiniz. Çeşitli markaların satışa sunduğu farklı özelliklerdeki çadırları uygun çadır fiyatları ile temin edebilirsiniz.

Çadırın Malzemesi

Çadır

Kamp çadırı seçerken en önemli nokta çadırın kumaşıdır. Çadır kumaşının hava alma özelliğine sahip olması sayesinde, çadırınızın kapısını kapatarak uyuyabilirsiniz. Bu kumaş sayesinde içeride birikecek olan karbondioksit birikimi en aza indirgenmiş olur. Bunun yanı sıra havalandırma penceresi olan çadırları da tercih edebilirsiniz. Çadır kumaşının havalandırma özelliğinin yanı sıra zeminde kullanılan tentenin malzemesi yırtılma ve delinmelere karşı dayanıklı ve su geçirmez olmalıdır. Eğer çadırı kış aylarında kullanacaksanız zemin ısıtmalı seçebilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise çadırın su geçirmez olmasıdır. Bu sayede ani yağmurlarda çadırınızın içi kuru kalacaktır. Çadırın dış tentesinin kumaşı rüzgara ve güneşe de dayanıklı olmalıdır. Böylece çadırınızın çabuk aşınmasının ve yıpranmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer ki aradığınız çadırı kış aylarında ve kar olan bir bölgede kullanacaksanız su geçirmeyen kar eteklerinin olmasına özen göstermelisiniz. Su geçirmeyen bu kumaş, karın çadırın alt kısmından girmesini engelleyecektir. Çadır modellerinin kumaş özelliklerinin yanı sıra kazıkların sağlamlığı da önemlidir. Çadırı konumlandırırken kazıkların çakılacağı toprağın sertliğini hesaplamak mümkün değildir. Bu sebeple seçeceğiniz çadırın kazıklarının sağlamlığına dikkat ederek olası bir kırılmanın önüne geçebilirsiniz.

Tek Katlı ve Çift Katlı Çadırlar

Çadır

Kamp çadırı modelleri çift katlı ve tek katlı olarak iki gruba ayrılırlar. Tek katlı ve yağmur geçirmeyen çadırlarda içeride oluşan su buharı dışarı çıkamayacağı için eşyalarınızın ıslanmasına sebep olabilir. Bu sebeple tek katlı çadırlar genellikle yaz aylarında tercih edilmelidir. Çift katlı çadırlarda ise iç kısımda bulunan tente hava alabilen malzemelerden, dış kısımda yer alan tente ise rüzgar ve su geçirmeyen malzemelerden üretilir. Dış tenteler hava boşluğu yaratabilmek için yerden birkaç santim yukarıda konumlandırılır. Bu sayede içeride oluşacak olan buharlaşma engellenir. Özellikle kış aylarında yağmurdan korunmak için çift katlı yağmur geçirmeyen çadırlar tercih edilebilir.

Çadır Kullanımı için İpuçları

 • Daha rahat bir uyku için tek kişilik yerine iki kişilik çadırları tercih edebilirsiniz. Daha geniş bir alan sunarak hareket özgürlüğünüzü arttırır.
 • Çift katlı çadır tercih ederek yaz aylarında iç kısımdaki tenteyi çıkartabilir ve daha geniş bir alan yaratabilirsiniz.
 • Güneşe dayanıklı çadır tercih ederek hem çadırınızın ömrünü uzatabilir hem de yaz aylarında çadırınızın içerisinde de vakit geçirebilirsiniz.
 • Çadırınızın içinde rahat hareket etmek isterseniz yüksek tavanlı çadırlardan tercih edebilirsiniz.
 • Bagaj bölmesi olan çadır modellerinden tercih ederek eşyalarınızın daha düzenli durmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kış aylarında kamp yapacaksanız rüzgar ve yağmur geçirmeyen, kar etekleri olan, alttan ısıtmalı dört mevsim çadırlardan tercih etmelisiniz.
 • Çadırınızı kurduğunuz arazi performansını etkileyecektir. Bu sebeple kamp yapacağınız araziye uygun çadırlardan seçmelisiniz.
 • Çadır kumaşları yanıcıdır. Bu sebeple çadırın içerisinde veya yakınında ateş bulundurulmamalıdır.
 • İç çadır ve dış çadır arasında hava yalıtımı sağlanmalı ve birbirlerine temas etmeleri engellenmelidir.
 • Çadırların kurulum teknikleri farklılık gösterebilir. Çadır kurulmadan önce kullanım kılavuzu mutlaka okunmalıdır.