GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Olta Makinesi

kategorisinde 7899 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Olta Makinesi

İyi bir balık tutma performansı için olta makinesinin kalitesi çok önemli oluyor. Bu nedenle oldukça geniş fiyat aralığında sunulan olta makineleri arasında bir tercih yapmak gerekiyor. Genellikle olta makinesi seçiminde hedef balık türü ve kullanılacak ortam önemli rol oynuyor. Siz de balıkçılık yaparken kullanacağınız olta makinesini, kullanım alışkanlıklarınızı ve hedeflerinizi göz önünde bulundurabilir, farklı model ve marka alternatifleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Olta Makinesi Türleri

Olta Makinesi

Şekil itibarıyla bütün olta makinesi modelleri birbirine benziyor olsa da, hangi balık türünü avlamayı düşünüyorsanız ona göre bir olta makinesi seçmeniz gerekiyor. Olta makineleri genel olarak 5 çeşitte sunuluyor. Surf olta makineleri, spin olta makineleri, jig olta makineleri, çıkrık olta makineleri, bait runner olta makineleri ve bait casting olta makineleri arasında ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak gereksiniminize karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca olta makinesi seçiminde farklı marka, model ve fiyat aralıklarında pek çok alternatif bulabilirsiniz.

Olta Makinesi Kafa Boyutları

Olta Makinesi

Olta makinesi kafa boyutları, bir makine 100 metrelik misinayla tam dolduğu için, sarılan misinanın kalınlığı ile belirleniyor. Örneğin, 5000 kafa boyutuna sahip olan bir olta makinesine 0,50 mm çapına sahip 100 metre uzunluğundaki misinayı tam dolacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz olta makinesinin kafa boyutu kullanacağınız misinayla da ilişkili oluyor. Ayrıca kullanacağınız olta makinesinin kafa boyutunu avlayacağınız balığın türüne göre seçmeniz önemli.

Balığa Göre Olta Makinesi Seçimi

Olta Makinesi

Avlayacağınız balığın türüne göre kullanmanız gereken olta makinesi ve kamışa karar verebilirsiniz. Lüfer, kofana ve palamut balığı gibi türleri avlamak için, 50-80 orta ve büyük boy makaralı surf tipi olta makineleri tercih etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde kamış olarak da 330 cm - 450 cm boy aralığındaki surf tipi teleskopik kamışları kullanabilirsiniz. İstavrit ve kroçe tipi balıkları avlamak için de 50-60 orta boy makaralı surf tipi olta makinelerini seçebilirsiniz. Kıyıdan yemli deniz balığı avı için ise genel olarak 40-60 orta boy makaralı spin tipi olta makineleri kullanılıyor. Akya, orfoz, kılıç ve lahos gibi büyük balıkları avlamak için genel olarak balıkçılar, 60-80 büyük boy makaralı jig olta makinelerini ya da çıkrık tipi olta makinelerini kullanıyor. Tekne ile deniz balığı avlayacağınız zaman, 50-60 orta boy makaralı genel kullanım tipi olta makinelerine yönelebilirsiniz.

Olta Makinesi Seçerken...

  • Bilya sayısı uzun süren avlarda performansı arttırdığı için, 1 ile 15 arası bilya sayısına sahip makineler arasında yüksek bilyalı olanları seçebilirsiniz.
  • Ağır avlarda 2,1 devirli makineleri, kıyıdan yaptığınız avlanmalarda ya da at-çek avlanmalarında 4,1 ya da 5,1 devirli makineleri tercih edebilirsiniz.
  • At-çek tarzı bir avlanma yapacaksanız, çok ağır olmayan, özellikle hafif malzemelerden üretilmiş olta makinelerine yönelebilirsiniz.
  • Burkulmaları önlemek için ip misina kullandığınızda, olta makinesinin kafa atma telinin misina çıkışında bulunan aparatta bilye olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • LRF yöntemi ile balık tutmayı düşünüyorsanız, küçük olta makinelerini tercih edebilirsiniz.

Bunlara da Dikkat Edin

  • Eğer güçlü ve büyük balıklar avlayacaksanız, olta makinesinin kaliteli ve sağlam olmasına özen göstermelisiniz.
  • Balıkçılık konusunda başlangıç seviyesindeyseniz, küçük balıkları avlamak üzere hafif ve küçük olta makineleri ile başlamalısınız.
  • Uzak noktalarda balık avlamayı düşünüyorsanız, yedek kafa ile birlikte satılan olta makinelerini tercih edebilirsiniz.
  • Uzun süreli bir kullanım için, olta makinesinin paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Her şeyden önce avcılık tekniğinize, balık tutacağınız ortama ve balık türlerine karar vermelisiniz.