GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Olta Kamışı

kategorisinde 12064 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Olta Kamışı

Balıkçılıkta avı, doğru koşullarda ve doğru ekipmanlar ile yakalamak için olta kamışı seçimi büyük önem taşıyor. Bu nedenle balık tutacağınız ortamı, avlayacağınız balığın özelliklerini ve vücut tipinizi belirleyerek olta kamışı seçmeniz gerekiyor. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak farklı markalar tarafından sunulan geniş olta kamışı fiyat aralıklarındaki olta kamışı modelleri arasından size en uygun olanları seçebilirsiniz.

Malzemesine Karar Verin

Olta Kamışı

Olta kamışları malzemelerine göre grafit, bambu, fiberglas ve karbon olmak üzere 4'e ayrılıyor. En yaygın olarak kullanılan model ise fiberglass olta kamışlarıdır. Ancak fiberglass olta kamışları, biraz ağır olduğu için kullanmak zor olabiliyor. Buna karşılık hayli dayanıklı ve esnek oldukları için performansa olumlu katkıda bulunuyorlar. Karbon olta kamışları; oldukça hafif, esnek ve sağlamdırlar. Hem ince hem de hafif olduklarından dolayı balıkçıya keyifli bir avlanma olanağı sağlıyorlar. Özellikle uzun süreli avlanmalar için bu kamış türünü tercih edebilirsiniz. Grafit ve karbon olta kamışları metal malzemelerden üretiliyor. Bu nedenle yıldırımı üstüne çekme ihtimali olabileceği için yağmurlu günlerde kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Grafit kamışlar aynı zamanda oldukça hafif, dayanıklı ve esneme özelliğine sahip oldukları için uzak noktalara atış yapacağınız zamanlarda kullanabilirsiniz. Bambu kamışlar ise kırılgan bir yapıya sahip oldukları için çok ağır yükleri taşıyamıyorlar. Ancak bambu olta kamışlarını tatlı sularda küçük balık avlayacağınız zamanlarda tercih edebilirsiniz.

Hangi Tipi Kullanacağınızı Belirleyin

Olta Kamışı

Teleskopik, parçalı, at-çek, surf ve sazan olmak üzere 5 olta kamışı modeli< bulunuyor. Teleskopik kamışlar, ağırlıklı olarak amatör balıkçılar tarafından tercih ediliyor. Tek parça kamışlara oranla daha ağır olan bu kamışlar, iç içe geçebildikleri için oldukça kolay taşınıyorlar. Parçalı kamışlar, iki ya da üç parçadan oluşuyorlar ve teleskopik olta kamışlarına göre daha sağlam ve hafif oluyorlar. Ancak bu olta kamışlarını da taşımak konusunda biraz zorlanabilirsiniz. At-çek oltacılığı yaygın olarak yapıldığı için oltalar genellikle hafif ve çok sağlam oluyorlar. 2,5 metre ve altındaki uzunlukta olan kamışlar küçük kurşunlar atıyorken, 3,5 metre ve daha uzun olan kamışlar 100 gramlık kurşunları atabiliyorlar. Surf kamışlarda amaç oltanın en uzak mesafeye gönderilmesi oluyor. Misina sürtünmesi azaltıldığı için ağır kurşunları da bu olta kamışı ile atabilirsiniz. Ancak kamış ağır olduğu için at-çek balıkçılığında bunun yerine diğer olta kamışlarına yönelebilirsiniz. Sazan kamışlarının boyları ise 3-4 metre arasında oluyor. Sapları uzun ve sert olan bu olta kamışları sazan balıklarını daha iyi bir şekilde çekebiliyor. Siz de bu özellikleri ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak uygun olta tipini seçebilirsiniz.

Olta Kamışı Değerlerini İnceleyin

Olta Kamışı

Olta kamışlarının üstünde uzunluğa, ağırlığa ve aksiyona dair değerler yazıyor. Bu değerleri kontrol ederek kullanım amacınıza yönelik kamış özelliklerini öğrenebilir ve size en uygun olta kamışını seçebilirsiniz. Örneğin; 360 cm uzunluk değerine, 30-90 gram ağırlık değerine ve 3,5 aksiyon değerine sahip bir olta kamışının bu değerleri; en fazla 90 gram kurşun ağırlığıyla güvenli kullanıma uygun olacağını gösteriyor. Aksiyon değerleri de olta kamışının esneme payını ifade ediyor.

Kaliteli Olta Kamışında Olması Gerekenler

  • Kamış porselenleri tam bir çizgi üzerinde olmalı.
  • Güçlü olta kamışlarının test değerleri büyük olmalı.
  • Uzun süreli kullanım sağlaması için paslanmaz çelik ve alüminyum malzemeden yapılmış olmalı.
  • Kaliteli bir olta kamışı balık tarafından suda uygulanan baskıyı en aza indirmeli.
  • Gövde kaplaması, çift katmanlı ve kaliteli malzemeden yapılmış olmalı.

Olta Kamışı Seçerken Dikkat Edilecekler

  • Bot ya da kayıkta avlanacaksanız 1,80 cm'den küçük kamışları, kıyıdan avlanacaksanız 1,80 cm'den büyük kamışları tercih etmelisiniz.
  • Avlanma tarzınızı ve av koşullarını göz önünde bulundurarak olta kamışı seçmelisiniz.
  • Olta kamışının tutamakları arasındaki mesafeyi, kendi boyunuza ve kollarınızın uzunluğuna göre seçmelisiniz.
  • Ağır bir yem kullanacaksanız fazla esnemeyen bir olta kamışı tercih etmelisiniz.
  • Sazan avlamak için kullanacağınız olta kamışına 5-8 arası porselen ile uç porselen takmalısınız.