GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

İğne, İğne Seti

kategorisinde 13731 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

İğne, İğne Seti

Olta iğnesi seçimi balıkçılıkta başarıya ulaşıp ulaşamayacağınızı belirleyen en önemli unsurların başında yer alıyor. Doğru iğne ve yem bir araya geldiğinde balık tutmanız çok daha kolay oluyor.

Uygun Boyutta İğneler ile Balıklar Kaçmasın

İğne, İğne Seti

Balık tutarken balıkçı iğnesinin boyutu çok önemli. Tutacağınız balığa ve kullanacağınız yeme uygun boyutta olta iğnesi seçmezseniz başarılı olma ihtimaliniz azalıyor. İğne boyutları genel olarak 1 ve 15 arasında değişiyor. 1 numara en büyük, 15 numara ise en küçük boy iğne olarak kabul ediliyor ancak özellikle yurt dışı merkezli bazı markalar farklı numaralandırma sistemleri kullanabiliyor. Alacağınız oltanın numaralandırma sistemini kontrol ettikten sonra yakalayacağınız balığın büyüklüğüne göre uygun boyuttaki iğneyi seçebilirsiniz.

Çoklu İğnelerle İhtimali Arttırın

İğne, İğne Seti

Çoklu olta iğneleri balık farklı yönlerden geldiğinde de iğneye çarpma ihtimalini arttırma prensibi ile çalışıyor. Genellikle tatlı su balıkçılığında kullanılıyor ve levrek, turna gibi balıkları tutmak için tercih ediliyor. Çoklu iğnelerin simetrik ve asimetrik olanları mevcut. Simetrik olarak üretilen iğneler tekli iğnelerden üretilmişse denge daha kolay sağlanıyor. Çoklu iğnenin rengi doğrudan balığın oltaya gelme şansını yükselttiğinden dolayı renk seçimine dikkat edebilirsiniz ancak yem ile büyük renk farklılığı olan iğneler kuşkucu balıkların oltanıza yaklaşmasını da engelleyebileceğini aklınızda bulundurabilirsiniz. Çoklu olta iğneleri pek çok marka tarafından üretiliyor ve fiyatlar markanın kalitesine göre değişiyor. Kaliteli markaların ürettiği iğneleri balığın kırması oldukça zor oluyor. Olta iğnesi satın alırken iğnenin sağlam ve ucunun keskin olmasına özen göstererek balığın iğneden kaçmasının önüne geçebilirsiniz.

Paslanmayan İğneleri Uzun Süre Kullanın

İğne, İğne Seti

Deniz suyu iğnelerin paslanmasını kolaylaştırabiliyor. Özellikle tuzlu su balıkçılığı yapacaksanız paslanmayan olta iğneleri tercih etmenizde fayda bulunuyor. Paslanmayan olta iğnesi fiyat aralığı klasik iğnelere göre daha yüksek olabiliyor ancak iğnenin ömrü de uzun olacağından dolayı fiyatını amorti ediyor. Paslanmayan iğneler genellikle nikel alaşımdan yapılıyor ve nikelin kalitesi, alaşım oranı ve ürün işçiliği değişebiliyor. Paslanmaz iğneler aynı zamanda diğer iğnelere göre daha dayanıklı oluyor. Sazan gibi büyük ve güçlü balıklar tutacaksanız nikel iğnelerle işiniz kolaylaşıyor.

Olta İğnesi Kullananlara İpuçları

  • Olta iğnesi hasar gördüğünde oltanıza gelen balık yaralansa da tutmanız mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle olta iğnesini belli aralıklarla yenilemenizde fayda bulunuyor.
  • Kullanım sonrasında olta iğnesinin temizliğini yapmak ve ihtiyaç duyuluyor ise yağlamak iğnenin ömrünü uzatabiliyor.
  • Eğer iğneniz paslanmaya karşı dayanıklı değilse iğneyi kullandıktan sonra ıslak bıraktığınızda iğnenin paslandığını görebilirsiniz. Paslanma olmaması adına her kullanım sonrasında olta iğnesini kuru halde bırakabilirsiniz.
  • Olta iğnesine uygun yem kullanıldığında hem balıkları tutmak daha kolay oluyor hem de yemi takıp çıkarırken iğneye zarar verme riski azalıyor.
  • İğnenizin ucu köreldiyse keskin bir bıçak yardımı ile hafifçe bileme yapabilirsiniz. Böylelikle iğnenizi bir süre daha kullanmanız mümkün oluyor.

Olta İğnesi Seçiminde Dikkat Edilecekler

  • Balık tutacağınız bölgedeki balıkları tanımanız işinizi kolaylaştırıyor. Kimi balıklar yemi bir anda yerken kimi yavaş yavaş yiyor ve bu fark seçeceğiniz iğneyi değiştiriyor.
  • Küçük balıklar için küçük iğne büyük balıklar için büyük iğne kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde siz balığı yakalayamadan balık kaçabiliyor.
  • İğnenin öz kütlesi suyun hangi derinliğinde kalacağını belirliyor. Balık tutacağınız bölgedeki balıkların denizin hangi seviyesinde yaşadığını öğrenerek uygun iğneyi seçebilirsiniz.
  • Her iğne her balık yemi için uygun olmuyor. Tutmayı hedeflediğiniz balıkların sevdiği yemleri öğrendikten sonra yeme uygun iğne kullanabilirsiniz.
  • Olta iğnesinin hangi maddeden yapıldığına dikkat edebilirsiniz. Paslanmaya karşı dayanıklı iğneler seçerseniz daha uzun süre kullanabilirsiniz.