GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Popüler Filtreler

Seçili Kriterlerde Ara

Fiyat

Marka

Seçili Kriterlerde Ara

Yağ, Katkı Maddesi

kategorisinde 8260 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Oto Yağ, Katkı Maddesi

Motorlu araçlarda kullanılması hayati bir önem taşıyan motor yağları, özellikle içten yanmalı motorlarda motor ömrünün uzamasına yardımcı oluyor. Ünlü markalar tarafından özenle hazırlanan motor yağları ve yağ katkı maddesi çeşitleri, motorun performansını artırarak sürtünme oluşumunu önlüyor. Bu sayede motorun yakıt tüketim performansında iyileşme gözlemlenebiliyor. Motor yağları, motorun içerisinde tortular birikmesini de önleyerek daha iyi çalışmasını sağlayabiliyor.

Yağlar ve Katkı Maddeleriyle Güçlü Motor Koruması

Oto Yağ, Katkı Maddesi

Motorlu taşıtların çalışmasını sağlayan parçalardan biri olan motor, motor yağı ile birlikte en iyi performansını sergiliyor. Motor üzerinde yüksek koruyucu etkiye sahip olan yağların, motorun sürtünme kuvvetini azaltıcı etkisi bulunuyor. Bu işlem sayesinde araç motoru uzun süre boyunca koruma altına alınıyor. Çalışma esnasında yüksek ısı oluşturan motor, yağlar aracılığıyla kendisini ve yoğun ısıyla temas eden parçaları soğumaya alabiliyor. Ancak motor yağları olmadığında motorda hararet meydana gelebiliyor ve motorun arızalanması ya da yanması gibi istenmeyen problemler oluşabiliyor. Bu sebeple aracınız için ideal yağ seçeneklerini kullanmanız ve yağ seviyesini belirli aralıklarla kontrol etmeniz, aracınızın performansını muhafaza edebilmeniz açısından büyük önem taşıyor.

Motor Yağı ile Verimli Çalışma Performansı

Oto Yağ, Katkı Maddesi

Motor yağları temel olarak 3 ayrı türde üretiliyor. Bu yağ türleri; mineral yağlar, tam sentetik yağlar ve yarı sentetik yağlar olarak sıralanıyor. Mineral yağlar, damıtılmış ham petrol ve katkı maddelerinin uygun ölçülerde karıştırılmasıyla elde ediliyor. Tam sentetik yağların tamamı kimyasal bileşenlerden elde ediliyor. Yarı sentetik yağlar ise mineral yağlar ve tam sentetik yağların karışımından üretiliyor. Yüzde 70 ya da yüzde 80 oranında mineral yağ ve yüzde 30 - yüzde 20 oranında sentetik yağ karışımının sonucunda yarı sentetik yağlar meydana geliyor. Motor yağlarının kullanıldığı motor tipleri ise değişiklik gösterebiliyor. Bir marka birden fazla motor türü için yağ üretimi yapabiliyor. Örneğin, dizel motor, ara soğutmalı motor ya da turbo motorlar için farklı yağ çeşitleri satışa sunuluyor.

Hidrolik Yağlarıyla Fren Basıncını Dengeleyin

Oto Yağ, Katkı Maddesi

Hidrolik yağ çeşitleri, araçların fren pedallarına uygulanan yağ çeşitleri arasında yer alıyor. Fren pedallarına sürülen yağ, fren basıncını içeri bölümlere iletebiliyor. Oldukça zehirli kimyasallar içeren ve ciltle teması büyük ölçüde zararlı olan hidrolik yağların, çok dikkatli bir şekilde uygulanması ve uygulama sırasında gereken önlemlerin alınması öneriliyor. 1,2,3,4,5 litre ve daha fazla ölçülerde üretilen yağ çeşitlerini dilediğiniz miktarda satın alabilirsiniz. Şanzıman yağları ise şanzımandaki aşınma problemlerini azaltarak şanzıman ömrünün artmasına yardımcı oluyor.

Satın Alma İpuçları

  • Motor yağı satın almadan önce aracınızın motor tipine uygun olan yağları inceleyebilir, motorunuza uygun yağları tercih edebilirsiniz.
  • Motor yağını hijyenik bir şekilde doldurmak için kalın formlu koruyucu eldiven modelleri satın alabilirsiniz.
  • Motor yağınız için katkı maddesi satın alırken alanında uzman bir profesyonelden yardım almanız önerilir.
  • Aracınızın yağ değişiminde yeterli miktarı kullanabilmek için, 5 litrelik bir yağ satın almanız tavsiye edilir.
  • Satın almadan önce motor yağlarının fiyat seçenekleri ve gramajları arasında karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Motor yağları ve şanzıman yağı çeşitlerinin ellerinize ya da cildinize temasından kaçınmanız önerilir.
  • Motor yağlarının her birini ürün ambalajında belirtilen kullanım talimatlarına uyarak uygulamanız tavsiye edilir.
  • Kullanılması gereken yağ miktarları her üründe farklılık gösterebilir, bu yüzden açıklamaları uygulamanız tavsiye edilir.
  • Daha önce motor yağları kullanmadıysanız, aracınızda herhangi bir arıza oluşumunu önlemek uzmandan yardımı alabilirsiniz.
  • Motor yağlarını satın almadan önce aracınız için uygun olup olmadığını kontrol ederek uyum problemlerini engelleyebilirsiniz.