GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ölçüm Aleti, Gösterge

kategorisinde 543 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ölçüm Aleti, Gösterge

Günümüzde gelişen ve değişen teknolojinin sayesinde birçok araç hayata entegre olmaya başlamıştır. Gelişen ve büyümeye devam eden otomotiv sektörü de bu pazardan payını alarak kullanılan ürünlerin daha çok teknoloji barındırmasına olanak sağlamıştır. Bu sayede oto ölçüm aletleri çok daha kullanıcı dostu, gösterge panelleri ise daha konforlu üretilebiliyor. Mekanik temelli elektronik araçların birçoğunun arızalanması, araç arıza tespitinin yapılması ve bu arızaların iyileştirilmesi için çeşitli metotlarda kullanım alanı bulan ürünler de günlük kullanımın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bütün bu sistemin içerisinde elektronik devreli araçların arızalanmasının tespitinde araç arıza tespit cihazı kullanılır. Boya ölçüm cihazları ise araç kaportasının boya ömrünü ölçen aracın daha önceden boyanıp boyanmadığına, boyanın onarım durumuna ve ihtiyacına karşılık ölçümler sağlayan teknik araçtır.

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Ölçüm Aleti, Gösterge

Arıza tespit cihazı, araçta ortaya çıkan hataları ve meydana gelen arızayı hızlı bir şekilde tespit eden, sistemin kontrol edilmesini kolaylaştıran ve kullanım konforu sağlayan ekipmanlardır. Günümüzde son teknoloji ürünlerin kullanımının artması beraberinde, manuel kullanımda arıza giderilmesi oldukça zorlaşmıştır. Sensörlerin, mikro işlemcilerin ve hassas ölçümlü cihazların kullanımı sistemi daha da duyarlı hale getirmiştir. Araçlarda kullanılan ekipmanlar, ara kablo bağlantıları ve azaltılmış bilgisayar sistemleri sayesinde tüm teknik hata ve hasarlar kayıt altına alınabilliyor. Teknik donanımlı otomotiv ekibi, araç arızalarını giderebilmek ve iyileştirmek için teknoloji olarak gelişim gösteren araç arıza tespit cihazından faydalanır. Otomotiv sektöründe araç tespit cihazı Türkçe dil desteğiyle hızlı çözümler üretilerek hasarın kaynağını bulmaya yardımcı olurken motorda parça değişimi gerektirmeyen durumlarda da gereksiz parça değişiminin önüne geçer.

Arıza Tespit Cihazının Çalışma Prensibi Nedir?

Ölçüm Aleti, Gösterge

Yeni nesil otomobiller büyüyen teknolojik olanakların içerisinde payını almaya devam ediyor. Üretim açısından araçlar daha kapsamlı teknik donanım gerektirirken kullanış açısından çok daha pratik ve çözümcül yaklaşımlar gösterir. Bütün bu aşamalar, kullanıcıya sağlıklı bir sürüş keyfi yaşatmak için uygulanır. Araçta yer alan tüm elektronik devreli cihazlar, sensörler ve kablolar motor kontrol paneline bağlıdır. Motor kontrol paneli, herhangi bir arıza durumunda arıza ışığının yanması gerekliliğini bilir ve gerekli komutları yönetir. Ancak hatanın nereden kaynaklı olduğunu belirleyemez. Oto arıza tespit cihazları, söz konusu arıza ışığının yandığı durumlarda hata kodlarını belirleyen ve analiz eden yazılıma sahip hassas cihazlardır. Araçta meydana gelen her hata bir koda sahiptir. Gösterge panelinde, simgesel olarak yer alan işaretler hatanın nereden kaynaklandığını gösterirken arıza kodunu göstermez. Dolayısıyla bütün mekanik aksamı kapsayan bir hata bulabilir ve gereksiz yere parça değişimine sebep olabilir. Arıza tespit cihazı modelleri ve arıza tespit cihazları fiyat fark etmeksizin bu durumu önlemeye çalışır. Arıza tespit cihazı markaları kullanacağınız işlevin kapsamına göre değişkenlik gösterir. Hangi işlevde kullanılacak olursa olsun öncelikle yapılması gereken işlem aracın yazılımını cep telefonu veya bilgisayara yüklemektir. Yazılım yüklenmesi tamamlandıktan sonra araç hazır hale getirilir ve arıza tespit cihazı bağlanır. OBD arıza tespit cihazı sokete bağlanır ve dinamik sistem işleyişi kurulmuş olur.

Boya Ölçüm Cihazları: Ninometer

Ölçüm Aleti, Gösterge

Oto boya test kalınlık ölçüm cihazı olarak kullanım alanı bulan ninometer, saniyeler içinde araç kaportasının boya ölçümünü yapabilmektedir. Genelde kullanım alanı, metal yüzeylerin boya kalınlığını tespit etmektir. Oto boya ölçüm cihazı birçok sektörde kullanılır. Galeri, imalat, araç ekspertizi bakım ve muayene, boya ve metal muayene hizmetleri oto boya ölçüm makinesinin kullanıldığı sektörlerden başlıcalarıdır. Hafif ve küçük boyutlu bir ürün olmasından kaynaklı oldukça portatiftir. Kullanım açısından boya olmadığı düşünülen yüzeyler referans alınarak yüzey ölçümü gerçekleştirilir. Kalitesine göre oto test cihazı fiyatları araştırılıp satın almadan önce en makul olanı tercih edilebilir. Daha fazla oto aksesuar için Oto Yedek Parça & Aksesuar kategorimiz sizi bekliyor. Aracınız için lastik ve jant arıyorsanız, bu sayfamızı; tüm otomotiv ürünleri için Oto Yedek Parça Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ölçüm Aleti ve Göstergelerin Avantajları

  • Kullanıcıya kullanım kolaylığı ve pratikliği sağlar.
  • Ölçüm aleti kullanımının avantajlarından biri de ekonomik olmasıdır.
  • Gereksiz parça değişimlerinden tasarruf sağlar.
  • Teknolojinin getirdiği yeniliklere uygundur.
  • İşlevsel, hafif ve kolay taşınabilirdir.

Ölçüm Aleti Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullanıcı talimatlarının doğru uygulanması gerekir.
  • Cihazların yeniden kalibre edilmesi gerekebilir.
  • Ölçüm aleti satın almadan önce uzun süreli kullanım için uygulayacağınız işleme göre ölçüm aleti modellerini araştırmanız yarar sağlayacaktır.
  • Ölçüm aletlerinde, doğru ölçüm için cihazın ucuna zarar gelmediğine dikkat etmelisiniz.
  • Cihaz ölçümünün püf noktalarından biri de titreşimlere karşı hassasiyet göstermenizdir.