GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Ateşleme Sistemleri

kategorisinde 4752 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Ateşleme Sistemleri

Benzinli ve benzinli/ lpg' li motorlarda silindire alınan hava-yakıt karışımının bujide kıvılcım üreterek tutuşturulmasını ve beraberinde motorun hareket etmesini sağlayan sistemlerin bütününe ateşleme sistemi denir. İçten yanmalı motorlarda motorun hareket enerjisine ulaşabilmesi için yakıtı ateşleyen parça ise bujidir.

Buji Çeşitleri Nelerdir?

Ateşleme Sistemleri

Benzinli veya benzinli/ lpg' li motorlarda kullanılan bujiye ateşleme bujisi denir. Dizel motorlar kıvılcımsız, hava ile patlamalı olarak çalıştığından, dizel araçlarda ateşleme bujisi bulunmaz. Dizel motorların ateşleme sistemi benzinlilere göre daha farklıdır. Bu tip motorlarda kızdırma bujisi, bir diğer adıyla ısıtma bujisi kullanılır. Ateşleme bujisi veya ısıtma bujisi fiyat aralığı oldukça geniştir. Bunun ana sebebi ise bujilerin otomobil markalarına göre farklılık göstermesidir. Ayrıca bujiler kendi içlerinde de tırnak sayılarına göre ayrılırlar; tek tırnaklı buji ve 4 tırnaklı buji farklı değer aralıklarına sahiptir. Bujiler bir motorun çalışması ve performansı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ateşleme sistemleri kayıtlı arızalarından biri de buji arızasıdır. Bu nedenle bujilerin bakımı ve zamanında yenilenmesi; aracın sorunsuz çalışması açısından da önem arz eder.

Bujiler Ne Kadar Sıklıkla Yenilenmelidir?

Ateşleme Sistemleri

Bujilerin kullanım ömrü uzundur ve çok sık değiştirilmesi gereken bir parça değildir. Yine de uzun süreli kullanımlarda değiştirilmesi ve yenilenmesi gerekebilir. Alanında uzman otomobil üretici firmaları, her 50.000 kilometrede bir bujilerin yenilenmesini önerir. Burada bilinmesi gereken diğer bir nokta ise bir bujinin ortalama ömrünün durumuna ve tipine bağlı olmasıdır. Örneğin; buji ömürleri yapılmış olduğu ana malzemesine göre değişkenlik gösterir. En kısa ömürlü olan bujiler ise bakır malzeme kullanılarak üretilenlerdir. Bakırdan daha dayanıklı bir malzemeden yapılmış olanlar ve daha gelişmiş modelleri bakır bujilere nazaran dört kat daha uzun bir ömre sahiptir.

Buji Hangi Durumlarda Yenilenmelidir?

Ateşleme Sistemleri

Motorunuzdan tıkırtı, uğultu gibi sesler geliyorsa pistonlar yüksek hızda hareket ediyor demektir ve bu; bujilerinizin doğru çalışmadığı, teklemeye başladığı anlamına gelir. Aracınız çalışmakta güçlük çekiyorsa veya çalışırken sarsılıyorsa, bujileriniz düzgün çalışmıyor olabilir ve bu durum, yanlış ateşlemelere dolasıyla düzensiz performansa yol açabilir. Seyir halindeyken, hızlanıp vites değiştirdiğinizde bujileriniz ateşlendiğinden, doğru çalışmaması durumunda, aracınızın performansı düşük olacak ve yavaş bir sürüş deneyimi yaşayacaksınız. Pek çok şey kötü yakıt ekonomisine yol açabilir; ancak eski bujiler söz konusu olduğunda, aracınız doğru zamanda uygun, ısı üreten kıvılcımı alamadığından yakıtın boşa gittiğini göreceksiniz. Gaza bastığınızda egzozdan siyah renkte bir duman çıkıyorsa bujinizi yenilemenizin vakti gelmiş olabilir. Daha fazla oto aksesuar için Oto Yedek Parça & Aksesuar kategorimiz sizi bekliyor. Aracınız için lastik ve jant arıyorsanız, bu sayfamızı; tüm otomotiv ürünleri için Oto Yedek Parça Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bujiyi Yenilemenin Avantajları Nelerdir?

  • Hasar görmüş ya da ömrü tükenmiş bir bujiyi değiştirmenin getirdiği birincil fayda, arabanızın sorunsuz çalışacağını bilmektir.
  • Zamanı geldiğinde bujinizi yenilemek eksiksiz çalışan bir ateşleme sistemine sahip olmanız demektir.
  • Dünyanın ve ülkemizin önde gelen bazı Ar-Ge firmaları, doğru çalışmayan bujilerin yakıt verimliliğini % 30 oranında azaltabileceğini söylüyor.
  • Eski bujinizin yarattığı olası sarsıntılı başlangıçlardan kurtulmanızı sağlayarak size iyi bir başlangıç deneyimi yaşatacaktır.
  • Düzenli motor ayarlarının sadece gaz tasarrufu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda hava kirliliğini de azalttığını belirtiyor.

Bujiyi Değiştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ünlü araba markalarının ürettikleri motorlar kendilerine has olduğundan, doğru bujiyi bulmak için araba modeli ve markanıza uygun olanı bulmalısınız.
  • Bazı durumlarda, bujilerinize ulaşmak için araç parçalarını sökmeniz gerekebilir.
  • Aracınızın motorunun dizel mi, benzinli mi olduğuna emin olmanız gerekir.
  • Buji değişimi yapılırken oto servis fiyatları ve oto sanayi fiyatları karşılaştırılmalı, en uygun fiyatı veren, en kaliteli oto yedek parça kullanan firma tercih edilmelidir.
  • Bujiyi değiştirmeden önce iyi plan yapın, çünkü aracınızı uzun bir süre bırakmanız gerekebilir.