GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Yağ Filtresi

kategorisinde 12012 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Oto Yağ Filtresi

Yağ filtresi modelleri ister otomobil ister motosiklet olsun aracınızın sorunsuz çalışması için kullanılan temel ekipmanlardan biridir. Araçlar yağ filtresi olmadan uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Sert parçacıkların ortamdan filtrelenmemesi ciddi motor ve performans sorunlarına neden olur. Bu nedenle aracınızı marka ve modeline göre doğru özelliklere sahip şanzıman yağ filtresi ve hava yağ polen filtresi gibi filtre çeşitlerini kullanmanız ve belirtilen kullanım ömrü sonunda filtrelerinizi yenilemeniz gerekir. Sağladığı faydalara kıyasla erişilebilir seviyedeki benzinli ve dizel motor yağ filtresi fiyatları ile en iyi ürünleri satın alabilir, aracınızın motor sistemini kirleticilere karşı koruyabilirsiniz.

Yağ Filtresi Çeşitleri

Oto Yağ Filtresi

Genel olarak araba ve motosiklet yağ filtresi çeşitleri, araç performansında önemli rollerden birine sahiptir. Bu bileşen, aracınızda kullandığınız yağdaki küçük kir parçacıklarını veya kirleticileri filtrelemek için özel olarak tasarlanır. Yağ filtresi olmadan arabanızın önemli parçaları ve motoru kolayca aşınır. Filtrelerde çeşitli boyuttaki parçacıkları yakalamak için farklı ortam türleri kullanılır. Yağ filtresi fiyatı kullanılan bu ortam türlerine göre belirlenir. Birincil ortam 25 ila 30 mikronluk küçük parçacıkları filtreleyebilirken, ikincil ortam 5 ila 10 mikron kadar küçük parçacıkları durdurabilir. Filtreniz ne kadar uzunsa o kadar iyidir. Bu sayede yol boyunca daha fazla kirletici madde filtrelenebilir. Filtre ortamına ve tasarımına göre pek çok yağ filtresi türü vardır. En popüler filtreler mekanik, kartuşlu ve döndürmeli, manyetik, sedimantasyon, santrifüj ve HE veya Yüksek Verimli yağ filtreleridir. Ayrıca birincil, ikincil ve manyetik yağ filtreleri de bulunur. Dilerseniz, Hava Filtresi kategorisindeki ürünleri inceleyerek de araç filtrelerine yönelik diğer ihtiyaçlarınıza yanıt alabilirsiniz.

Mekanik, Kartuş ve Spin-On Yağ Filtreleri

Oto Yağ Filtresi

Mekanik filtreler, arabanın motor yağına giden kirletici maddeleri filtrelemek için pamuk atığı veya kıvrımlı filtre kağıdı gibi malzemelerden yapılmış bir filtre ortamını kullanır. Kağıt yağ filtresi gibi filtrelerde kirletici maddelerin birikmesinden dolayı bir süre sonra yağ akışı etkilenir. Bu nedenle mekanik yağ filtrelerinin, ister filtre bileşeni ister tüm yağ filtresinin kendisi olsun, belirli bir süre içinde değiştirilmesi gerekir. Kartuşlu motor yağı filtreleri, kalıcı bir muhafazaya ve değiştirilebilir bir filtre ortamına sahip bir kartuştan yapılır. Yağ filtresi anahtarı ile kullanılan ve daha yeni bir tasarım olan spin on yap filtreleri ise yağ bağımsız bir muhafazaya ve değiştirilebilen bir bileşene sahiptir. Bu sayede filtreyi daha rahat ve çok daha kolay bir şekilde değiştirmenize yardımcı olur. Spin on filtrelerin tasarımı, kullanılan malzeme ve nasıl yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Filtrelerde karton, selüloz ve filtre kağıdı gibi geleneksel filtreleme bileşenlerinin yanı sıra daha uzun ömürlü filtreleme kabiliyetine sahip sentetik malzemeler kullanılabilir.

Manyetik, Sedimantasyon ve Santrifüj Yağ Filtreleri

Oto Yağ Filtresi

Manyetik motor yağ filtresi çeşitleri, ferromanyetik parçacıkları motor yağı akışından filtrelemek için elektromıknatıslar ya da mıknatıslar kullanır. Aracınızda bu tür bir yağ filtresine sahip olmanın en iyi yanlarından biri, filtreyi korumak için mıknatısın yüzeyinde toplanan parçacıkları temizlemenizin yeterli olmasıdır. Yer çekimi yatak filtresi olarak da adlandırılan sedimantasyon filtreleri, motor yağından daha ağır olan kirletici maddelerin filtrelenmesini ve doğal yer çekimi ile kabın dibinde tutulmasını sağlar. Santrifüjlü yağ filtresi, başka bir çökeltme ortamı ile yağı filtreler. Kirleticiler, yer çekimi yerine yağın merkezkaç kuvveti veya dönen aksamdan gelen kuvvet kullanımıyla santrifüjlerin çalışacağı şekilde filtrelenir. Tüm diğer filtreler için de Filtre kategorimizi ziyaret edebilir, örneğin benzin filtrelerini de Benzin Filtresi kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Aracınız İçin Doğru Filtreyi Bulun

  • Yağ filtreleri aynı görünmekle birlikte, her bir filtrenin, tasarlandığı aracın yılı ve modeline göre farklı parçaları, boyutları, tasarımı ve yapısı vardır.
  • Aracınıza uygun bir yağ satın almak için kullanıcı el kitabınıza bakabilirsiniz.
  • Yağ filtresinin içinde daha az filtre bileşeni varsa, çok iyi çalışmayacağına dair yaygın bir yanlış kanı vardır.
  • Filtre malzemelerinin miktarı, yağ filtresinin genel filtreleme yeteneğini kesin olarak belirlemez.
  • Filtrenin sahip olduğu pile yoğunluğu ne kadar fazlaysa o kadar çok kirletici filtrelenebilir.

Yağ Filtresi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Filtrenizde daha fazla pileye sahip olması motor yağından daha fazla kirletici madde yakalayabileceği anlamına gelir.
  • 3 ila 10 mikronluk küçük parçacıkları filtreleyebilen malzemeler genel olarak yüksek performans sağlar.
  • Yağ filtrelerinin, kirletici maddelerin filtreyi tıkamasını önlemek için periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.
  • Yağ filtrenizi değiştirmek için en iyi zaman, yağınızı değiştirdiğiniz zamandır.
  • İdeal olarak her üç ila altı ayda bir yapılacak yağ değişimi sırasında filtre değişimi de yapabilirsiniz.