GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Fren, Fren Ekipmanı

kategorisinde 50275 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Fren, Fren Ekipmanı

Otomobilin güvenle durması ya da yavaşlaması için fren sistemi ve fren ekipmanı parçaları son derece önemlidir. Araç fren sistemi, birbiriyle uyumlu çalışan pek çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Her parçanın doğru çalışması sistemin tümünden alınan verimi etkiler. Siz de aracınızın marka ve modeline uygun fren sistemi ve fren ekipmanı çeşitlerini tercih ederek güvenli bir sürüş deneyimine ulaşabilirsiniz.

Uyumlu Çalışan Araç Fren Ekipmanı Türleri

Fren, Fren Ekipmanı

Fren sistemi, görevleri ve yapıları farklı olan fren ekipmanı çeşitlerinin bir araya gelmesinden oluşur. Bu ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir: Fren pedalı, fren hidrolik yağı, araba fren teli, fren balatası, fren diski ve fren lambası. Fren pedalı sürücü koltuğunun ön kısmında yer alan, üzerine baskı uygulandığında arabanın yavaşlamasını ya da durmasını başlatan parçadır. Fren pedalı aktifleştirildiğinde fren yağı sayesinde ortaya çıkan basınç, fren teli aracılığıyla ön fren balatası ve arka fren balatası bölümlerine iletilir. Balatalar fren disklerini aktifleştirerek tekerin yere uyguladığı sürtünme kuvvetinde artış sağlar. Bu artış arabanın yavaşlamasını, durmasını ya da sabit olarak durma eyleminin devam etmesini sağlar. Araba sürerken frene bastığınızda aracın arkasında yer alan fren lambaları yanarak sizi takip eden sürücüleri uyarır. Bu sayede arkanızdan gelen araçların size çarpması engellenebilir.

Aracınıza Uygun Oto Fren Sistemi Çeşitleri

Fren, Fren Ekipmanı

Aracın ana fren mekanizması iki farklı şekilde çalışabilir. Bunlar disk fren sistemleri ve kampana fren sistemleridir. Buna ek olarak günümüzde neredeyse tüm arabalarda bulunan el freni ve ABS fren sistemleri de koruyucu ek mekanizmalar arasındadır. Disk frenler, doğrudan tekerleğe bağlanan bir fren diskinden oluşur. Ana silindirden gelen hidrolik basınç fren diskini devreye sokar ve aracın yavaşlaması sağlanır. Kampana fren sistemi, tekerleğin iç tarafına takılan fren kampanalarından meydana gelir. Fren pedalı kasıldığında, araba fren pabucu hidrolik basınç sayesinde sıkıştırılır. Bu mekanizma fren kampanasına basınç uygular ve ortaya çıkan sürtünme kuvveti aracın durmasını sağlar. El freni, sürücü koltuğunun yanında bulunan, acil durumlarda ya da park anında aktifleştirilen manuel fren sistemidir. ABS fren sistemleri ise ıslak ya da kaygan yollarda frenin kilitlenmesini önleyerek yol tutuşu arttıran fren sistemidir.

Uygun Fren Sistemi ve Fren Ekipmanı Fiyatları

Fren, Fren Ekipmanı

Fren sistemi fiyatları, fren ekipmanı özelliklerine ve fren sisteminin işlevlerine bağlı olarak farklılaşır. Fren disk markaları, araba marka ve modellerine uygun fren diskleri geliştirir. Boyut ya da kuvvet açısından farklılaşan bu fren sistemlerinin fiyatları da çeşitlilik gösterir. Örneğin; disk fren sistemleri, kampana sistemlere göre daha yüksek fiyatlı olabilir çünkü disk frenler en sık kullanılan fren sistemleridir. Fren sistemine harcama yaparken fren yağı fiyatı için de bütçe hazırlığı yapmanız gerekebilir. Siz de ihtiyacınıza ve aracınıza uygun olan fren ve fren ekipmanı çeşitlerini kolaylıkla temin edebilirsiniz. Amortisör ve süspansiyon için ise Amortisör, Süspansiyon kategorimizi ziyaret edebilir, güçlü aküleri de Akü kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Fren ve Fren Ekipmanı Avantajları

  • Kullanışlı fren sistemi modelleri yüksek performanslı çalışır ve aracın hızlıca durmasını ya da yavaşlamasını sağlar.
  • Fren sistemi, tehlike anında güvenliğinizi sağlayan araç mekanizmasıdır.
  • Kaliteli fren sistemlerinde balatalar hızlıca hasar görmeden uzun süre kullanılabilir.
  • ABS fren sistemi ıslak ve buzlu yollarda yol hakimiyeti sağlar.
  • Disk fren sistemleri sürtünmeden kaynaklı aşırı ısınmanın önüne geçer ve fren ekipmanı çeşitlerini korumaya yardımcı olur.

Fren Sistemi Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Fren hidrolik sıvısını düzenli olarak kontrol etmeli, sıvı eksikliğinde ekleme yapmalısınız.
  • Fren sisteminin bakımını en az yılda iki kez yaptırmanız gerekir.
  • Fren balatası sürtünme sebebiyle aşınabildiği için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.
  • Fren ekipmanı parçaları yağlanarak kir ve tozdan korunabilir.
  • Fren sistemi satın almadan önce aracın marka ve modeline dikkat etmek önemlidir.