GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Amortisör, Süspansiyon

kategorisinde 11444 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Amortisör, Süspansiyon

Amortisörler araba süspansiyon sisteminin parçalarıdır. Aracın yaylarının ve süspansiyon sisteminin çarpma ve geri tepme hareketini kontrol etmeye yardımcı hidrolik (yağ) pompa benzeri cihazlardır. Darbeleri ve titreşimleri yumuşatmanın yanı sıra, araba amortisör modelleri temel olarak, araç lastiklerinin yol yüzeyi ile her zaman temas halinde kalmasını sağlayarak aracın güvenli kontrolünü ve fren tepkisini sağlar. Araca konforlu ve güvenli bir sürüş sağlayan otomobil amortisör fiyatları orijinal araç yedek parça uyumluluğuna ve tercih edilen amortisör markaları gibi unsurlara göre değişebilir.

Süspansiyon Sistemi

Amortisör, Süspansiyon

Süspansiyon sistemini oluşturan parçalar; yaylar, amortisörler, askı sistemleri, rotiller ve denge çubuklarıdır. Aracın bütün yükünü alan yaylar, süspansiyon sistemindeki en önemli parçaları oluşturur. Esnek olmaları sayesinde tümseklerde tekerlerin şasiye yaklaşmasını, çukurlarda da, tekerleklerin şasiden uzaklaşmasını sağlar. Bu sayede, oluşan sarsıntıların hissedilmesini önemli ölçüde engeller. Helisel, yaprak, burulma çubuklu, hidro pnömatik ve pnömatik yaylar olmak üzere yay çeşitleri vardır. Süspansiyon modelleri sabit, bağımsız, havalı ve aktif olmak üzere adlandırılan dört çeşittir.

Havalı (Air) Süspansiyon

Amortisör, Süspansiyon

Süspansiyon sisteminde metal yaylar yerine hava körüklerinin kullanıldığı sistemler havalı süspansiyon sistemini oluşturur. Araç air süspansiyonu olarak da bilinen sistemde hava körüklerinin basıncı değiştirilebildiği için amortisör sertliği ayarlanabilir. Havalı süspansiyon sistemi yoldaki tümsek ve çukurlara karşı üst seviyede konfor sunabilir. Virajlarda sertleşerek aracın savrulma miktarını azaltır. Araç yüksekliğini değiştirebilen araç air süspansiyon fiyatları yüksek segmentli araçlarda kullanılır. Araba air süspansiyon fiyatları aracınızın markasına göre değişiklik gösterebilir.

Amortisör Çeşitleri

Amortisör, Süspansiyon

Temelde yağ pompaları olan amortisörler aynı işlevi gerçekleştirseler de farklı araç türleri ve süspansiyon tasarımları farklı tipte amortisörleri gerektirir. Tüm amortisörler geniş olarak tanımlanan kuru ve akışkan esaslı (sıvılı, gazlı) türler olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Modern araçların neredeyse hepsinde boru amortisörleri yer alır. Boru amortisörleri etki bakımından tek tesirli ve çift tesirli olmak üzere ikiye ayrılır. Tek tesirli amortisörler açılıp kapanma işlevinden bir görevi yerine getiren tipteki amortisör türüdür. Yaygın olarak kullanılan çift etkili amortisör modelleri ise hem açılma hem kapanma durumunda görev yapar. Hem önde hem arka süspansiyon sistemlerinde yer alan geleneksel araba amortisör fiyatları nispeten düşük bir aralıktadır. Daha fazla oto aksesuar için Oto Yedek Parça & Aksesuar kategorimiz sizi bekliyor. Aracınız için lastik ve jant arıyorsanız, bu sayfamızı; tüm otomotiv ürünleri için Oto Yedek Parça Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Amortisör ve Süspansiyon Kullanımının Faydaları

  • Amortisörler, yayların ve süspansiyonun hareketini kontrol etmenin yanı sıra, lastiklerinizi her zaman zeminle temas halinde tutar.
  • Amortisörler aracın kasasını dengeler, etkin yol tutuş ve uygun frenleme sağlayarak güvenli ve konforlu sürüş sağlar.
  • Aracın süspansiyon sisteminin hareketini kontrol ederek diğer sistemlerin aşınmasını azaltabilir.
  • Tekerleklerinin açısını korumanın yanı sıra, lastik ve frenlerin dengesiz şekilde ve erken aşınmasını önler.
  • Süspansiyon sayesinde araç kasislerden veya engebeli yollardan geçerken araç içindekiler düz bir yolda yolculuk ediyormuş gibi hisseder.

Amortisör Süspansiyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracınızla uyumlu çalışan, uygun form ve işleve göre üretilmiş amortisör ve süspansiyon modelini tercih ettiğinizden emin olun.
  • Uluslararası standartlardaki kalite, güvenilirlik ve dayanıklılık sunan süspansiyon modelleri arasında tercihinizi yapın.
  • Aracınız için uyumlu OEM kodları listelerinde bulunan amortisör modellerini değerlendirme listenize alın.
  • Geleneksel ve basit amortisör türlerinin tamir edilmek yerine değiştirildiğini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.
  • Air süspansiyonun aracınıza ve aracınızı kullanacağınız yollara uygunluğunu araştırmanız gerektiğini unutmayın.