GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Amortisör

kategorisinde 4517 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Amortisör

Amortisör, otomobilin güvenliğine katkı sağlayan parçalar arasındadır. Temel olarak yayların ve süspansiyonun darbe almasını engeller, uygulanan kuvvete karşı oluşan tepme hareketini kontrol altına alır. Araba amortisör sistemi sayesinde, tekerlerin yol ile sürekli temas hâlinde olması sağlanır. Ani bir fren tepkisi, kolaylıkla emilir ve darbeler hafifletilir. Son derece basit bir çalışma prensibi olan oto amortisör, sürüş güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir.

Tek Tüplü ve Çift Tüplü Amortisörler

Amortisör

Amortisör çeşitleri sahip oldukları mekanizmalara göre değişkenlik gösterir. Tek tüplü amortisör ve çift tüplü amortisörlerin çalışma biçimleri ve yer aldıkları araçlar birbirinden farklıdır. Tek tüplü amortisör aynı zamanda gazlı amortisör olarak bilinir. Gazlı amortisör içinde yağ ve az miktarda nitrojen gazı bulunur. Bu nitrojen gazı, ısınmayı dengeleyerek daha fazla süspansiyona ihtiyaç olan kamyon gibi ağır araçlarda ya da yarış arabalarında kullanılır. Çift tüplü amortisörler ise sadece yağ ihtiva ederler. Yağlı amortisörler yol tutuş kabiliyetini arttırır ve daha hafif araçlarda kullanılır.

Kullanım Yerlerine Göre Amortisörler

Amortisör

Aracınız farklı bölümlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış amortisörler vardır. Kaput amortisörü, araba bagaj amortisörü, ayak fren amortisörü ve cam amortisörü gibi daha birçok alanda konforu sağlamak için tasarlanmış amortisörler bulunur. Kaput amortisörü, motor kaputuna yerleştirilerek, motorun fazla baskı altında kalmasını engeller. Bu sayede araç motorunuz uzun süre hasar almadan çalışmaya devam eder. Araba bagaj amortisörü ise bagaj kapağının yumuşak bir şekilde açılmasını ve açıldığı noktada kendi başına durmasını sağlar. Ayak fren amortisörü, fren pedalına yerleştirilen amortisördür. Fren amortisörü sayesinde pedala uyguladığınız kuvveti kontrol altına alabilir, çok ani yavaşlamaların önüne geçebilirsiniz. Cam amortisörü ise, otomatik camların açılması sırasında camın hızlıca düşmesini engeller. Bu sayede camın yapısına herhangi bir zarar gelmez.

En Uygun Amortisör Fiyatları

Amortisör

Amortisör mekanizma çeşitlerine ve kullanım yerlerine göre, fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Oto amortisör fiyatları konusunda, çift tüplü amortisörler gazlı amortisörlere göre daha uygun fiyatlıdır. Çünkü gazlı amortisörler kuvvet tepmesini önlemenin yanı sıra, az ısındıkları için daha kullanışlıdırlar. Kullanım yerlerine göre araba amortisör fiyatları incelemesini yaparsanız, motor kaputuna yerleştirilen kaput amortisörünün daha yüksek fiyatlı olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi, motorun araçta korunması gereken en önemli bölüm olmasıdır. Aracın diğer kısımlarında kullanılan amortisörler konfor ve kullanışı desteklerken, motor kaput amortisörü güvenliğinizi de garanti altına alır. Siz de ihtiyacınıza uygun amortisörü, uygun fiyatlı seçenekler arasında kolaylıkla edinebilirsiniz. Daha fazla oto aksesuar için Oto Yedek Parça & Aksesuar kategorimiz sizi bekliyor. Aracınız için lastik ve jant arıyorsanız, bu sayfamızı; tüm otomotiv ürünleri için Oto Yedek Parça Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli Araba Amortisör Avantajları

  • Oto amortisör, yol tutuşu arttırır.
  • Dönüşlerde aracı daha rahat kontrol etmenizi sağlar.
  • Aracın devrilme riskini azaltır.
  • Havanın sürtünme kuvveti etkisini azaltarak, aracın hızlanmasını kolaylaştırır.
  • Özellikle uzun yolculuklarda araç içi konforunuzu arttırır.

Oto Amortisör Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Amortisör bakımını düzenli olarak mutlaka yaptırmalısınız.
  • Aracınızın ağırlığını dikkate alarak oto amortisör seçmelisiniz.
  • Eğer sürüş sırasında aracın alt kısmından titreşim geliyorsa, amortisörde sorun olabilir.
  • Rüzgarlı havalarda, araç hakimiyetini kurmakta zorlanıyorsanız, araç amortisör kontrol zamanınız gelmiş demektir.
  • Cilalanmış amortisörleri tercih ederseniz, uzun yıllar hasar görmeden amortisörü kullanabilirsiniz.