GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Akü

kategorisinde 1140 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Oto Akü

Akü, aracınızın en önemli parçaları arasında yer alır. "Akü nedir?" sorusunun cevabını ve araba elektrik sistemi konusunda bilginizi ne kadar artırırsanız, yolda takılma olasılığınız o kadar düşer. İsteyeceğiniz son şey, bitmiş bir akü ile mahsur kalmaktır. Ortalama olarak, bir batarya 3 ila 5 yıl dayanır. Ancak; sürüş alışkanlıkları ve aşırı hız gibi sebeplerden dolayı, oto akü ömrü kısalabilir. Akü bakımını düzenli olarak sağlayarak ve gerektiğinde aküyü değiştirerek daha güvenli bir sürüşü garantileyebilirsiniz.

Akü Çalışma Prensibi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oto Akü

Akü, aracınızdaki tüm elektrikli bileşenlere güç sağlamak için gerekli olan elektriği temin eder. Akü olmadan, arabanız hareket etmeyecektir. Akünün iki temel görevi bulunur. İlk olarak, akü içindeki kimyasal reaksiyon arabayı harekete geçirir. Bu kimyasal enerji, akü sayesinde elektrik enerjisine dönüşür ve marş motoruna voltaj sağlanır. Akünün ikinci görevi elektrik akımını sabit tutmaktır. Stabil voltaj, motorun çalışır durumda kalmasını sağlar. Aşırı soğuk havalarda, akü içindeki elektrolit direnç seviyesi önemli ölçüde artar. Bu durum, kimyasal reaksiyonun meydana gelme hızını azaltır. Dolayısıyla soğuk havalarda aküyü tam olarak şarj etmek önemlidir. Uzun süre aracınızı çalıştırmayı düşünmüyorsanız, tamamen şarj edilmiş bir akü, yaklaşık olarak 2,5 ila 3 ay arasında dayanacaktır; ancak bu süre sonunda arabayı kullanmadan önce aküyü tekrar şarj etmeniz gerekir. Otomobil parçaları arasında dilerseniz Egzoz & Susturucu kategorisindeki ürünleri de inceleyebilirsiniz.

Kullanışlı Oto Akü Modelleri

Oto Akü

Araç aküleri temel olarak aynı işlevi görmekle beraber, farklı modellere sahiptir. Akü modelleri kabaca iki kategoriye ayrılabilir. Bunlardan ilki sulu akülerdir. Sulu akü, tüm dahili parçaları kaplayan bir sıvı elektrolit solüsyonu yani akü suyu aracılığıyla çalışır. Sulu akü, aşırı şarj olduğunda gaz üretebilir. Bu gazın havalandırılarak serbest bırakılması gerekir. Diğer akü çeşidi ise jel akülerdir. Jel aküde elektrolit solüsyon, sıvı içinde değil jel içinde bulunur. Bu tarz aküler, sızdırmaz ve dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda ya da şok altında verimli çalışabilirler. Farklı spesifik otomobil parçaları içerisinde örneğin Debriyaj kategorisindeki ürünleri de inceleyip aracınızı özelleştirebilirsiniz.

İhtiyacınıza Uygun Araç Akü Fiyatları

Oto Akü

Arabanız için akü seçimi yaparken, öncelikle aracın markasını, modelini ve ihtiyaç duyduğu marş gücünü değerlendirmeniz gerekir. Buna göre, 60 amper akü, 70 amper akü, 75 amper akü, 90 amper akü, 100 amper akü ve 135 amper akü seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Marş gücü ihtiyacı daha yüksek olan bir arabaya düşük amperli bir akü yerleştirirseniz, akü arabanın ihtiyacını karşılayamaz ve hareket durur. Akü fiyatları, akünün gücü, akü şarj süresi ve akü markaları sebebiyle değişkenlik gösterir. Örneğin jel akü fiyatları ve çelik akü fiyatları karşılaştırıldığında, jel modeller daha yüksek fiyatlıdır. Tüm diğer araç yedek parçaları için de Otomobil Yedek Parça kategorimizi ziyaret edebilir, örneğin amortisör ve süspansiyonları Amortisör & Süspansiyon kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Oto Akü Avantajları

  • İyi bir akü kullanırken yüksek güç değerleri elde edebilirsiniz.
  • Otomatik akü çeşitlerinin yüksek performans sağlaması için sık şarj olmaları gerekmez.
  • Hızlı şarj edilen akü türleri, zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
  • Kullanışlı akü türleri hafif oldukları için arabanın genel ağırlığını artırmaz ve daha kolay hızlanmanıza katkıda bulunur.
  • Uzun ömürlü akü çeşitleri, daha uzun bir süre boyunca yüksek performans sağlamaya devam eder.

Akü Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Akü seçimi yapmadan önce, aracın akü gözünün boyutlarına dikkat etmeniz gerekir çünkü düzgün yerleşmeyen bir akü sarsıntılar sırasında sabit durmadığı için arıza çıkarabilir.
  • Akünün üretim tarihi altı aydan daha eskiye dayanıyorsa sürüş sırasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yedek kapasitesi yüksek bir akü tercih etmek, yanlışlıkla farları açık bıraktığınız durumlarda kurtarıcınız olur.
  • Akü bakımınızı düzenli olarak yaptırmalı, sorun çözülemezse aküyü hızlıca değiştirmelisiniz.
  • Yüksek amperli bir aküyü tercih ederek, onu uzun süre yeniden şarj etmeden kullanabilirsiniz.

GittiGidiyor BLOG

Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

Günümüzde ulaşım amacıyla özel otomobiller ya da toplu taşıma araçları tercih edilir. Araçta herhangi bir sorun olduğunda yolda kalmak kaçınılmaz olabilir. Bu sorunlardan en yaygını aracın aküsünün bitmesidir. Böyle bir durumda akünün ne zaman biteceğini ve nasıl değiştirileceğini bilmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda akü ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

DEVAMINI OKU
Elektrikli Otomobil Türleri

Elektrikli Otomobil Türleri

Elektrikli araçlar nasıl çalışır? Hangi modelin ne gibi özellikleri vardır? Bilmeniz gerekenler burada!

DEVAMINI OKU
Uzun Yol Öncesi Otomobilinize Yaptırmanız Gereken 5 Bakım

Uzun Yol Öncesi Otomobilinize Yaptırmanız Gereken 5 Bakım

Lastiklerden fren sistemine, ön düzen ayarlarından motor bakımlarına, uzun seyahat öncesi otomobilinizde bu kontrolleri yapmadan yola çıkmayın!

DEVAMINI OKU