GittiGidiyor
Giriş Yapveya Üye Ol

Tampon

kategorisinde 129478 adet ürün bulundu.
|
Filtrele

Araç Tampon

Aracınızın hem güvenliğini hem de görünüşünü belirleyen ekipmanların başında tampon modelleri gelir. Tampon, aracın ön ve arka kısmında bulunan mekanik parçadır. Herhangi bir çarpma ya da kaza anında bu ekipman enerjiyi absorbe ederek arabanın alacağı hasarı düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda tampon araç tasarımını belirleyen estetik parçalar arasında yer alır. Siz de aracınızın marka ve modeline uygun tampon modelleri satın alarak güvenle yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dayanıklı Tampon Kullanımının Önemi

Araç Tampon

Araba tamponu, temel olarak iki öneme sahiptir. Bunlardan ilki, çarpışma sırasında tamponun darbe hasarını azaltmasıdır. Araba ön tampon ve araba arka tamponu, aracın kaput, bagaj, egzoz, soğutma sistemi, ızgara ve yakıt tankı gibi bölümlerini korumak için tasarlanmıştır. Yaşayacağınız herhangi bir kazada, özellikle yakıt tankı gibi yanıcı maddeler içeren araç bölümlerinin hasar görmesi büyük zararlara sebep olabilir. Dayanıklı tamponlara sahip olarak ufak hasarların önüne geçebilir, kuvvetli çarpışmaların etkisini azaltabilirsiniz. Tampon kullanımının ikinci avantajı, yaya güvenliğini desteklemesidir. Ne kadar deneyimli bir sürücü olsanız da trafikte istenmeyen kazalar yaşayabilirsiniz. Araç ve yaya arasındaki kazalarda, tampon modelleri yayanın alacağı hasarı da azaltmaya yardımcı olur. Tampon markaları, özellikle bacaklarda yaşanacak problemleri azaltmak için esnek malzemelerden kalıplanmış tampon kılıfları kullanır.

Oto Tampon Üretim Malzemeleri

Araç Tampon

Aracınızın marka ve modeline uygun, farklı malzemelerden üretilen tampon çeşitlerine sahip olabilirsiniz. Kazalardan kaynaklanan şokları emmek için tamponlar çelik, alüminyum, kauçuk ya da plastikten imâl edilir. Bu malzemelerin hepsi, bir darbenin ürettiği kinetik enerjiyi dağıtarak koruma sağlar. Kullanılan malzemeye ek olarak tampon tasarımları da kaza anındaki hasarı önlemek için özel olarak dizayn edilir. Otomotiv markaları, yaptıkları AR-GE çalışmaları sonrasında enerjiyi en fazla absorbe eden şekilleri piyasaya sürer. Köşeli tampon modelleri ya da bombeli tampon çeşitleri sizin aracınıza uygun olabilir. Hangi tampon çeşidini satın alacağınıza karar vermeden önce hem tamponun şekline hem de üretim malzemesine dikkat etmek önemlidir. Aynı zamanda oto tampon tasarımı arabanın dış görünüşünü belirleyen ekipmanlar arasında yer alır.

Bütçenize Uygun Tampon Fiyatları

Araç Tampon

Araba tampon fiyatları, aracınızın marka ve modeline göre farklılık gösterir. Daha ufak boyutlu araçlarda ön ve arkada kullanılan tampon boyutları küçüktür. Kamyon ya da karavan gibi büyük boyutlu araçlarda ise tampon boyutları büyür. Bu sebeple tampon için yapacağınız harcama büyük boyutlu araçlarda yüksek olacaktır. Benzer şekilde, şehir içi kullanıma uygun otomobillerde ve Off-road araçlarında farklı tampon çeşitleri kullanılır. Off-road araçlarda, kaza ve çarpma ihtimalleri daha yüksek olduğu için hem daha büyük hem de daha dayanıklı tampon modellerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Kayalık zeminlerde ya da orman içinde güvenli bir şekilde ilerlemek için Off-road araçlarda kullanacağınız tampon modeline özen göstermeniz gerekir. Siz de ihtiyacınız olan tampon çeşidine kolaylıkla satın alarak güvenliğinize yatırım yapabilirsiniz. Aracınızın dışıyla ilgili tüm diğer aksesuarlar için de Araç Dışı Aksesuar kategorimizi ziyaret edebilir, örneğin krom ve kaplamaları da Krom & Kaplama kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Kullanışlı Tampon Modelleri Avantajları

  • Ön ve arka tampon modelleri çarpışma anında ortaya çıkan yıkıcı enerjiyi absorbe etmeye olanak tanır.
  • Trafikte yaya ve hayvan güvenliği için destek sağlar.
  • Estetik tampon çeşitleri aracınızın görünüşüne katkıda bulunur.
  • Esnek malzemelerden üretilen tamponlar hasarın azalmasına yardımcı olur.
  • Off-road araçlarda dayanıklı tampon çeşitleri avantaj sağlar.

Oto Tampon Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Tampon almadan önce aracınızın marka ve modeline uygun olan çeşitleri bulmalısınız.
  • Araç kullanım amacına göre tampon üretim malzemesine dikkat etmeniz gerekir.
  • Hasarlı tamponun enerji soğurma kapasitesi azaldığı için değiştirilmesi gerekir.
  • Araba tampon bakımını yılda iki kez düzenli olarak yaptırmalısınız.
  • Araç boyutuna göre tampon boyutunu belirlemeniz önemlidir.